Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třebíčští nájemníci chtějí byty, ne celé domy

  9:57aktualizováno  9:57
Ve čtvrtek uplynulo rovných čtrnáct dní od nešťastného jednání třebíčských zastupitelů, na němž masa rozhořčených nájemníků z městských paneláků zablokovala privatizaci domů. Komunističtí zastupitelé se totiž davu zalekli a překvapivě od předem dohodnutých zásad prodeje ucukli.
Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště

Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště - Sídliště - ilustrační foto | foto: MF DNES

Starosta Miloš Mašek tehdy nahlas slíbil, že radnice začne lidem naslouchat. A to po více jak dvou letech privatizačních příprav!

Co se tedy podařilo během dvou týdnů? Nájemníci z patnácti paneláků, určených k prodeji, se dali dohromady a táhnou za jeden provaz. Sepsali svoje požadavky. Vybraní zástupci se sešli počátkem tohoto týdne se starostou.

"Předali jsme veřejný otevřený dopis, pod nímž je podepsáno 615 nájemníků ze všech domů. Starosta nás vyslechl a slíbil, že naše námitky a připomínky město projedná," řekl zástupce lidí Roman Fišer.

Lidem jde o jediné. Nechtějí kupovat celé paneláky. Radnice přitom sázela právě na privatizaci domů jednomu právnickému subjektu, tvořenému nájemníky.

Obyvatelé asi čtyř stovek bytů určených k prodeji však poukazují na velké potíže, jež by jim privatizace domů přinesla. Jednak žije v panelácích spousta starších lidí, kteří na koupi nemají peníze. Ostatní se těžko složí na jejich podíl.

Navíc obyvatelům vadí, že jako nově založený subjekt nedosáhnou na úvěry a půjčky. Nebudou mít žádné peníze ve fondu oprav.

Paneláky se rozpadají
A paneláky jsou desítky let staré, potřebují vyměnit výtahy podle nových norem, rozvody, někde jsou špatná okna, střechy. Mnohde chybí zateplení. "Do konce října připravíme dotazník. Nájemníci budou odpovídat na otázku, zda mají zájem o koupi bytu za podmínek první privatizační vlny. Nebo byt v žádném případě nechtějí koupit. Spolu s výsledkem ankety podáme radnici návrh, aby město prodávalo byty jednotlivě," nastínil Fišer.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Starosta Miloš Mašek se debatě o změně podmínek nebrání, ale nepředpokládá, že bude vůle ustoupit od prodeje celých paneláků. "Tady těžko nalezneme shodu. Nájemníci na podmínce privatizace jednotlivých bytů trvají. My moc na toto nechceme přistoupit. Budeme se však jejich podněty zabývat," slíbil Mašek.

Pokud se nedohodnou, privatizace se zruší
Starosta připustil, že pokud odpor lidí přetrvá, tak radnice možná ustoupí od celé privatizace.

"Nic nás nenutí k prodeji. Nemusíme privatizovat za každou cenu," přemítá Mašek. "Lidé mají pocit, že je prodej namířen proti nim. Není to pravda, my jim naopak vycházíme vstříc. Vysvětloval jsem jim, že se může změnit politická garnitura. Připraví jinou legislativu, protože ta současná je neudržitelná. Pokud se změní zákony, může se to lidem vymstít. Pak budou kupovat za tržní cenu a nikdo se s nimi nebude bavit," zdůraznil starosta.

Jednání jsou zatím na počátku. Obě strany se sejdou znovu v listopadu. "Většina z nás chce byt do osobního vlastnictví. Snad se nám podaří město přesvědčit," doufá Fišer.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Najdete na iDNES.cz