Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třebíčští nájemníci chtějí byty, ne celé domy

  9:57aktualizováno  9:57
Ve čtvrtek uplynulo rovných čtrnáct dní od nešťastného jednání třebíčských zastupitelů, na němž masa rozhořčených nájemníků z městských paneláků zablokovala privatizaci domů. Komunističtí zastupitelé se totiž davu zalekli a překvapivě od předem dohodnutých zásad prodeje ucukli.
Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště

Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště - Sídliště - ilustrační foto | foto: MF DNES

Starosta Miloš Mašek tehdy nahlas slíbil, že radnice začne lidem naslouchat. A to po více jak dvou letech privatizačních příprav!

Co se tedy podařilo během dvou týdnů? Nájemníci z patnácti paneláků, určených k prodeji, se dali dohromady a táhnou za jeden provaz. Sepsali svoje požadavky. Vybraní zástupci se sešli počátkem tohoto týdne se starostou.

"Předali jsme veřejný otevřený dopis, pod nímž je podepsáno 615 nájemníků ze všech domů. Starosta nás vyslechl a slíbil, že naše námitky a připomínky město projedná," řekl zástupce lidí Roman Fišer.

Lidem jde o jediné. Nechtějí kupovat celé paneláky. Radnice přitom sázela právě na privatizaci domů jednomu právnickému subjektu, tvořenému nájemníky.

Obyvatelé asi čtyř stovek bytů určených k prodeji však poukazují na velké potíže, jež by jim privatizace domů přinesla. Jednak žije v panelácích spousta starších lidí, kteří na koupi nemají peníze. Ostatní se těžko složí na jejich podíl.

Navíc obyvatelům vadí, že jako nově založený subjekt nedosáhnou na úvěry a půjčky. Nebudou mít žádné peníze ve fondu oprav.

Paneláky se rozpadají
A paneláky jsou desítky let staré, potřebují vyměnit výtahy podle nových norem, rozvody, někde jsou špatná okna, střechy. Mnohde chybí zateplení. "Do konce října připravíme dotazník. Nájemníci budou odpovídat na otázku, zda mají zájem o koupi bytu za podmínek první privatizační vlny. Nebo byt v žádném případě nechtějí koupit. Spolu s výsledkem ankety podáme radnici návrh, aby město prodávalo byty jednotlivě," nastínil Fišer.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Starosta Miloš Mašek se debatě o změně podmínek nebrání, ale nepředpokládá, že bude vůle ustoupit od prodeje celých paneláků. "Tady těžko nalezneme shodu. Nájemníci na podmínce privatizace jednotlivých bytů trvají. My moc na toto nechceme přistoupit. Budeme se však jejich podněty zabývat," slíbil Mašek.

Pokud se nedohodnou, privatizace se zruší
Starosta připustil, že pokud odpor lidí přetrvá, tak radnice možná ustoupí od celé privatizace.

"Nic nás nenutí k prodeji. Nemusíme privatizovat za každou cenu," přemítá Mašek. "Lidé mají pocit, že je prodej namířen proti nim. Není to pravda, my jim naopak vycházíme vstříc. Vysvětloval jsem jim, že se může změnit politická garnitura. Připraví jinou legislativu, protože ta současná je neudržitelná. Pokud se změní zákony, může se to lidem vymstít. Pak budou kupovat za tržní cenu a nikdo se s nimi nebude bavit," zdůraznil starosta.

Jednání jsou zatím na počátku. Obě strany se sejdou znovu v listopadu. "Většina z nás chce byt do osobního vlastnictví. Snad se nám podaří město přesvědčit," doufá Fišer.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Hutě ArcelorMittal by se mohly prodat už do ledna 2019, tvrdí odbory

Zavážení vsázky na ocelárně do tandemové pece

Už za rok mohou mít hutě ArcelorMittal Ostrava jiného majitele. Podle odborářů, kteří jednali s premiérem v demisi...

Najdete na iDNES.cz