Trend jde před soud

  • 7
Na lavice obžalovaných by ještě letos mohli usednout aktéři jednoho z největších tunelů ve fondech z kuponové privatizace. V pátek dorazila k hradeckému soudu obžaloba 11 lidí, kteří jsou obviněni, že připravili fondy Trend a menší Mercia o 1,4 miliardy korun.

Šestisetstránkovou žalobu doprovází spis o 20 tisíci stranách. Protože jde o jednu z nejzávažnějších kauz hospodářské kriminality v Česku, musely všechny originální důkazy putovat po republice za mimořádných opatření.

Z Prahy od žalobce Františka Fíly na soud v Hradci Králové převážela spis a žalobu ozbrojená eskorta tří aut.

"Byly indicie, že by se mohl ztratit, to by byl problém," říká Fíla.

Důkazy proti obviněným jsou ostře střeženy už několik let a právě při jejich převážení roste riziko, že by o ně policie mohla přijít.

"Už jednou vyhořela vyšetřovna úřadu pro finanční kriminalitu v Českých Budějovicích. A jen náhodou pár dní předtím byl právě tento spis přemístěn jinam," říká dobře informovaný zdroj.

Prostudovat vše, na co policie přišla, může soudci trvat i několik měsíců. Pokud nevyzve k jeho doplnění či nepředá případ někomu jinému, mohla by se kauza Trend projednávat v soudní síni ještě letos.

Jedenáct obviněných v čele s někdejším předsedou představenstva Trendu Miroslavem Hálkem mělo fondy připravit v letech 1995 a 1996 o naprostou většinu majetku, který fondy nashromáždily za kupony, jež jim svěřilo sto tisíc lidí.

Hálkovi, který byl kvůli Trendu rok ve vazbě a v poslední době se věnuje podnikání a studiu práv, hrozí dvanáct let vězení.

Měl být hlavním organizátorem machinací s majetkem Trendu. Jeho makléřská firma Královéhradecká brokerská koupila Trend v roce 1995 od zakladatelů, mezi nimiž byli i hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl.

Když Trend ovládla Hálkova firma, začaly odtékat stamiliony přes přemrštěné pokuty od vlastní správcovské společnosti. Fond také ztrácel na nevýhodných obchodech s cennými papíry.

Největší ranou byl pro podílníky prodej většiny akcií obchodního domu Kotva kyperské firmě Forminster Enterprises, která za něj dodnes nezaplatila.

Trend spadl v roce 2000 do konkurzu a od té doby jeho akcionáři ztratili možnost ovlivňovat, co se děje se zbylým majetkem. Obvinění jsou dnes podle policie prakticky nemajetní.

To, co získali z fondů, stihli ještě v počátcích vyšetřování převést na příbuzné či do zahraničí.