Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trend mezi lyžaři - slalomky

  15:16aktualizováno  15:16
Reklamní fotografie: lyžař na krátkých lyžičkách řeže oblouk v takovém náklonu, že rukama hladí sníh. Vše se odehrává na prosluněné, mírně prudké a hlaďounké sjezdovce. Realita: málokdo umí pořádně jezdit po hraně, většinu lyžařů to ani neláká. Jejich smýkané obloučky jim stačí na urolbované tratě po ránu i na rozbité sjezdovky k večeru.

Proto se zpočátku nadějná kategorie lyží na extrémní kousky, takzvaných funcarverů, uzavřela sama pro sebe a obchodníci jí dávají jednu až dvě sezony života. Naznačují to letošní kolekce firem Dynastar, K2, Salomon a Rossignol, které už funcarvery neobsahují.

"Jejich dobré vlastnosti letos převzaly slalomky," tvrdí Ivan Sosna, který se zúčastnil letošních zkoušek sjezdových lyží pod hlavičkami Supertest v Německu a Niezaležny Test Narciarski v Polsku. Slalomové lyže výborně točí, dobré lyžaře doslova katapultují ven z oblouku a při náklonech je drží až po mez jejich fyzických schopností. A přitom dokážou být stabilní i při přímé rychlé jízdě.

Organizátor polského testu a závodník v extrémním carvingu Tomasz Kurdziel dodává: "Funcarvingy si lidé pořizují jako druhé lyže pro zábavu." Bývalý závodník ve Světovém poháru a současný polský dovozce Salomonu Andrzej Bachleda nepřímo souhlasí: "Devadesát procent prodaných lyží pochází z kategorie allround."

Stejná situace s všestrannými lyžemi je podle tuzemských prodavačů i v českých obchodech. "Dobrý allround je klidná rekreační lyže za polovinu toho, co stojí plnokrevný funcarver," uzavírá Andrzej Bachleda.

Jak se testovalo

Test proběhl koncem března v polském Czorsztyně pod Vysokými Tatrami převážně na umělém sněhu. Zúčastnilo se ho dvacet bývalých i současných závodníků a trenérů, učitelé lyžování a sportovně zaměření lyžaři s carvingovým stylem jízdy. Pokud měl některý z testerů obchodní vztah k některé značce, nemohl její lyže hodnotit.

Česko zastupoval lyžařský publicista a bývalý závodník Ivan Sosna a Jakub Turek. Všechny lyže dodali obchodní zástupci lyžařských firem. O lyže každé značky se starali profesionální servismani závodních týmů.

Na svahu v Czorsztyně

Při pohledu na mapu, která uvádí nadmořskou výšku kopce jen 680 metrů, jsme skeptičtí, zvlášť když v nedalekém údolí Dunajce již vládne jaro. Ale vše se v dobré obrací hned, jak se kopec ukáže za okénkem automobilu. Jeho jednolitá bělost kontrastuje s okolní zelení.

Videopříloha - sestřih záběrů České televize z testu lyží a snowboardů. Reportáž odvysílá ČT2 v pořadu Černá - bílá ve středu 5. prosince.
 Obvyklé formality a potřásání rukou máme za sebou, jdeme spolu s ostatními dvaceti testéry do práce. Sjezdovky jsou pokryté přimrzlým umělým sněhem. To je dobrá zpráva, protože kdyby sníh tál, museli bychom jezdit od svítání, dopoledne přestat a lyže vytáhnout zase až k večeru. "Na rozbředlém sněhu jedou každé lyže dobře," připomíná organizátor testu Tomasz Kurdziel.

Všichni to však dobře vědí, protože polovinu z testérů tvoří současní nebo bývalí závodníci a trenéři, zbytek slušní sportovní lyžaři. Lanovka o převýšení sto padesát metrů (to je asi pětina oproti Špindlerovu Mlýnu) a dva vleky obhospodařují tři kilometrové sjezdovky, každý z nás si je vybírá podle charakteru lyží, ne kterých zrovna stojí. Stejně je vystřídáme všechny.

Nejostřejší svah je zledovatělý, několikrát mění směr a sklon. Tady se zkoušejí allroundy a závodní lyže pro obří slalom. Každý jezdí na hranici vlastních schopností, většina lyží to umožňuje. Při takovém stylu ovšem stačí malá chybička, špatné zahranění nebo záklon a testéři ve velkých rychlostech padají. Někteří končí až v záchranných sítích na okraji lesa.

Druhá trasa je přehledná, široká a leží na ní dotvrda upěchovaný sníh. Na třech  stech metrech je vytačena i slalomová trať. Tady zkoušíme rozjet slalomky. "Na těchto vloni jezdila Kosteličová," upozorňuje kdosi a ukazuje na pár pod mýma nohama. Tady se moc nepadá, ale neprojetí branky je to na denním pořádku. Všichni do toho totiž dupou jako o život.

Fucarvery, přezdívané lopaty či lízátka, si užijí na nejmírnějším svahu. Lyžaři si v širokých obloucích připadají jakoby krájeli sníh. Stačí naklopit lyže na hranu a ty poslušně přejdou do oblouku jako na kolejích. Zůstávají za nimi jen dvě úzké rýhy bez jediného smyku.

Kopec sjedou za dva dny testéři padesátkrát až stokrát. Na každém z šestnácti párů lyží tedy stojí nejméně třikrát. Po každé výměně selyží zmocňují firemní servismani, voskují je a brousí.  "Jsou nabroušené jako břitva a tím pádem i agresivnější než v německém Supertestu," shodují se Tomasz Kurdziel s Ivanem Sosnou, kteří absolvovali oba dva konkurenční testy. Mimochodem tak potvrzují, jak je při carvingu důležitá péče o lyže.

Lyže roku - spanilá dvanáctka

FISCHER RC4 Race SC
Revoluce u Fischera? Lyže, které oslní již při malém úsilí, a při aktivním vedení nemají sobě rovných. Krátký nebo dlouhý oblouk – to nehraje roli. Měl bych je raději kratší. * Dokonalé slalomové lyže, velmi dynamické při výjezdu z oblouku. Stejně dobré jako fun. * Dokonalé lyže: slalomové, fun, allround i pro obřák. Vůbec se nehodí leda pro Malysze do Planice. * Dynamické lyže pro opravdové slalomáře, postav je na hrany a je hotovo! * Dávají velkou satisfakci z jízdy, dodávají sebevědomí, pobízejí k zahuštění oblouků. Velmi všestranné. Výborné na tvrdém. Takové lyže chci mít! Při obřáku řežou jako blázen, fun je pro ně hračka a při slalomu prostě poletují jako Malysz. Pro mne č.1. Bezpodmínečně! * Lyže stejně dobré pro všechny disciplíny. Všestranné, ale vyžadují moderní techniku jízdy. * Velmi všestranné lyže. Lze je použít na slalom, na obřák i na muldy. Lyže pro profesionály i amatéry. * Výrobek dne, a možná i celého testu. Extrémní i klidné, těžko se to spojuje. Dobré dokonce na měkkém sněhu. Moje oblíbené. * Síla jistoty a klidu. Dokonalé pro slalom i fun. Pro amatéry i profesionály. Super v každé situaci. Lze je jako jediné doporučit.
Závěrečná známka: 42,99

DYNASTAR Speed SX Autodrive
Tyhle lyže by se také mohly ucházet o Lyže roku, ale takové mohou být jen jedny. * Ideálně odpovídají charakterizaci skupiny, jsou prostě univerzální v nejlepším smyslu slova. * Příjemné lyže pro každého: ergonomické a dostupné. * Dokonalé lyže allround. Člověk se na nich může učit jezdit řezané oblouky i z protitlaku. Zároveň působí radost pokročilým lyžařům. Velmi točivé a zároveň stabilní. Člověk na nich může řádit. * Dobré lyže allround. Skvěle drží na ledu i na tvrdém sněhu. Univerzální. * Tyhle lyže bych doporučil každému lyžaři pro klidnou jízdu bez námahy. * Příjemné lyže allround. Nedovolují extrémní oblouky, ale jsou dobré pro klidnou a dynamickou jízdu. Nenáročné a dostupné každému. Dokonalé pro přechod z tradiční techniky na carving. Nenáročné a snadné v použití. Bezproblémové v tradiční jízdě. Dobré ve všech kritériích hodnocení, ale bez senzace. Pro mě jsou trochu málo dynamické. * Je třeba se na nich snažit, pak ukážou, co umí. Dokonalé pro „klasiky”, kteří zkoušejí řezanou techniku.
Závěrečná známka: 42,54

HEAD Space XTI
Lyže, na kterých se lze učit funcarving a zároveň vyhrát závody v carvingovém slalomu. * Super zábava a dokonale sedící hrany. Mohly by mít ještě menší poloměr oblouku. * Jestli chce někdo jezdit moderně a dynamicky, měl by už začít šetřit prachy. * Na nich můžeme všechno: fun, slalom, hasit si to v obřáku i na muldách. Bez zbytečných komentářů čís. 1. * Lyže pro rodilého funcarvingovce. Super! * Velmi univerzální a perfektní funcarvery. Stabilní a dynamické. Pro zábavu i výuku. Mají sportovní charakter. Vyžadují však aspoň špetku preciznosti. Hodí se jako jediné, za podmínky, že vše děláš s rozmyslem. * Náročné, ale zkrotitelné – super výsledky! * Hodí se jako jediné: lehké a elastické. Touha všech opravdových funcarvingovců. * Velmi nenáročné a zároveň dokonalé funcarvery. Může na nich jezdit každý. * Head jako obvykle vyrobil senzační lyže pro funcarving. * Pro mě i pro strýčka Jedličku – mladým vysvětluji – pro každého. * Jestli má někdo rád fun, bude spokojen na 100%. * Dokonalé funcarve race. * Sympatické lyžičky, stabilní vedení, plynulý přechod od oblouku k oblouku.
Závěrečná známka: 42,33

ROSSIGNOL T-Power Viper S
Nejlepší allround na polské muldy. Samy točí krátké i střední obrátky. * Nejlepší. Můžeme jet rychle i pomalu, slalomem i volnou jízdou. * Opravdové lyže allround: drží, táhnou, řežou krátké i dlouhé oblouky. * Lyže tak mírné, že se na nich dá odjezdit všechno počínaje pokusy s funcarvingem. Vyvážené lyže allround. * To je opravdu univerzální výrobek! Klidně si na ně můžeme zvyknout – jsou naprosto univerzální. Absolutně! * Příjemné lyže allround. Celkem dobře drží na ledu. * Super lyže se sportovním zápalem. Doslova se na nich může jezdit všechno, dokonce na čáru... . Ideální pro středně i velmi pokročilé lyžaře. Udělají radost slabším a nutí ke stálému zvyšování kvalifikace. Ideální jako jediné lyže. * Trochu techniky a trochu síly a začínají pěkně pádit. * Vyvážené ve všem, co se na nich dělá. Skvělé lyže allround. Nejsou tak radikální jako některé jiné, ale jsou dynamické a hbité.
Závěrečná známka: 42,10

FISCHER Radarc
Velmi dobré funcarvery. Hrany drží dokonale. Ideální! * Skvělé pro výuku řezaných oblouků i funcarvingovou zábavu. Dobré dokonce i na muldách. * Dokonalé pro výuku, nejlepší jako první funcarvery. * Prostě ideální funcarvingové lyže pro výuku, zábavu a dokonce pro závody. Velmi stabilní a precizní, máš je pořád pod kontrolou. Lze je mít, a snad je třeba je mít jako jediné. Skvělá zábava. Mohl bych na nich jezdit celý den i déle, jestli najdu svah s osvětlením. Senzace! * Dobré výsledky, dokonce při nevelkých schopnostech. Lyže, které lákají ke hře. Velmi všestranné. Dávají velkou satisfakci z jízdy. * „Just cool & fun”. Univerzální, ale jen při moderní technice. Nenáročné lyže pro každého, hodil by se o něco větší tah. Příjemné, ale jen na hranách. * Nenáročné funcarvery, na nich mohou být všichni „fun”. * Osvědčují se jako univerzální. * Fischer na tuto sezónu připravil životní kolekci – osobní VIP.
Závěrečná známka: 41,67

ROSSIGNOL T-Power 9S
Nejvšestrannější slalomové lyže. Dá se na nich odjezdit všechno a na každém stupni pokročilosti. * Dokonalé krátké oblouky bez námahy. Žluté lyže, žluté vlasy, a budu nejlepší! * Velmi všestranné lyže, které se dobře cítí v carvingové technice a v krátkých a středních obloucích všeho druhu. * Univerzální lyže, které od lyžaře nevyžadují příliš mnoho. Na závodní lyže jsou velmi příznivé. * Lyže jako dynamit! Mají neobvyklé zrychlení v obloucích. Velmi rychlé a víceúčelové. Dávají pocit bezpečí a obrovskou radost z jízdy. Vyžadují však techniku a trochu síly. * Suprová prkénka pro ty, kteří jezdí ostře a nekompromisně. V měkkých podmínkách se z nich nevyždíme mnoho, ale na tvrdém ukazují svou třídu. * Dynamické! Super v krátkých i středních obloucích. Dostupné pro technicky pokročilé. * Specializované slalomové lyže. Dokonale drží na tvrdém a vedou oblouk. * Jsou prostě dobré a hotovo... . * Nic pro slabochy! Člověk se s nimi musí sjezdit. Vyžadují sílu, aby odhalily své možnosti. * Lehké a elastické lyže pro super sportovní jízdu. Pozor, na konci oblouku rády ujedou! * Náročné slalomové lyže.
Závěrečná známka: 41,50

HEAD Cyber XP 100
Tyhle lyže jsou opravdovou odměnou pro ty, kteří zvládli techniku řezaných oblouků. Pro mě čís.1. * Mistrovství světa ve skupině Allround. Dají se použít jako jediné lyže pro všechno. Při délce 177 cm takový poloměr oblouku (r=13 m). Pro mě jsou to lyže roku. * Ideální lyže pro jízdu na hranách za každých sněhových podmínek. * Jediné lyže, které v sobě spojují vlastnosti skupin: slalom, obří slalom, allround a fun. * To jsou rakety! Vypadají jako crossy, jezdí jako fun a jsou allround. Nemají sobě rovných z hlediska univerzálnosti (samozřejmě pro dynamicky jezdící lyžaře). Každý oblouk, každý sníh. Moje lyže roku. * Snadno vjíždějí do oblouku, dokonale drží na ledu. * Mají vlastnosti funcarverů. Hodí se pro výuku i sportovní jízdu. Dobré na slalom. Skvěle drží na tvrdém. * „Nebezpečné” lyže, je třeba je hlídat, aby někam neodjely i s pilotem. Nenáročné, příjemné a šíleně všestranné: od jízdy fun po polosportovní slalomovou jízdu.
Závěrečná známka: 45,18

ATOMIC Beta Race 9.12
Jsou prostě super ... na co kupovat funcarvery! * Lyže – bomba! Neobyčejně zrychlují v otočkách. Rychlé a stabilní. Zvyšují hladinu adrenalinu a působí velkou radost. Vyžadují hodně síly, ale vrací ji s přídavkem. Dynamické, ideální v každé technice. Zbožňuji je. * Slalomové lyže, na kterých lze řezat oblouky jako na funech. Velmi univerzální a velmi rychlé. Příjemné, ale je třeba mít zvládnutou carvingovou techniku. * Náročné lyže. Pro lidi s dokonalou technikou. Jedním slovem: SENZAČNÍ. * Všestranné dynamické lyže pro pokročilé lyžaře. * Dá se na nich jezdit všechno. Rychlé a stabilní v každém terénu. * Skvělé a všestranné slalomové lyže, dokonalé na tvrdém. * Super lyžičky! Pro mě extra pro každý terén. SUPER! * Lyže pro všechno. Perfektní. Myslím, že si je koupím. * Musí se na nich jezdit dynamicky. Dokonalé pro slalom i pro fun. Určitě ne pro všechny, ale to je pro mne předností. * Osvědčí se každému lyžaři, jezdí se na nich hodně snadno. * Velmi agresivní, tzn. znamenité. * Silné sportovní lyže.
Závěrečná známka: 44,17

ATOMIC Beta Carv 11.16
Velmi dobré univerzální lyže, dokonce jako fun. Snadné, pro každého. * Jsou to lyže pro lidi, kteří vědí, co je to carving. Mají velmi dobré proporce. Opravdu dokonalé lyže pro neprofesionály, všestranné, univerzální. * Sportovní lyže allround, velmi všestranné. Můžeme na nich jezdit slalom i obří slalom, dlouhé i krátké oblouky. Dopracované do všech podrobností. * Univerzální, ale trochu náročnější. Mají vlastnosti slalomových lyží: rychlé v přechodu z hrany na hranu a dynamické na konci oblouku. * Univerzální lyže pro každého a na všechno. Poskytují pocit bezpečí a stability. Zároveň umožňují agresivní a dynamickou jízdu. Jsou prvotřídní, prostě ideální. Soukromý VIP. * Super lyže. Jako racecarvery pro amatéry. Skvělé v obřáku. Suprově drží na tvrdém. Mají dokonalý tah. * Můžeme se na nich skvěle vyhrát. * Nepatrně tvrdší než by měly být. Je zapotřebí síly anebo váhy. * Hodně zábavy, ale jen pro lidi s dobrou, moderní technikou a na dobře upravených trasách. * Kdyby byly o něco elastičtější, činily by si nárok na první místo ve skupině Allround.
Závěrečná známka: 43,91

SALOMON Equipe 10 3 V
Hotová rtuť pod nohama, koupím si je a budu Janicou Kostelić. * Lyže pro velmi dobré lyžaře. Umí toho hodně. Dá se na nich naučit jezdit slalom. * Všestranné lyže. Pro jízdu moderní řezanou technikou se zaměřením na slalom. Doporučuji je všem dobrým lyžařům. * Skvěle táhnou oblouky s malým a středním poloměrem. Senzačně drží na tvrdém, dotáčejí jako žádné jiné z testu. Plná rychlost při dokonalé stabilitě. * Dynamické a univerzální lyže, dobré i v obloucích obřího slalomu. Ve slalomu se do nich musí vložit hodně síly, ale výsledky jsou skvělé, tzn. katapultáž a la Mario Matt. Dynamické lyže s velkými možnostmi. Snadno zatáčejí a poddávají se vůli lyžaře, jestli ten ví, co má dělat. Jsou náročné a neodpouštějí chyby. Dokonalé sportovní lyže pro odhodlané lyžaře s nadprůměrnou moderní technikou. * Lyže pro všechno, ale pro velmi dobré lyžaře. Bez poznámek, prostě žádné nemám! Senzace, pro mě číslo 1! * Dokonalé moderní slalomové lyže. Hodí se jako univerzální lyže pro znamenité lyžaře. Velmi dobře drží na tvrdém povrchu. Skvělé, rovněž pro zábavu. * Velmi příjemné lyže pro všechno, doporučuji, přemlouvám. Ano, tohle jsem vám chtěl vyřídit.
Závěrečná známka: 43,67

FISCHER Sceneo 3 Air
V pohodě můžeme koupit tyto lyže. Je to požitek. * Fun allround. Zatáčejí samy. * Do ideálu jim chybí trochu víc dynamiky, ale jinak jsou doporučeníhodné. * Příjemné a pohodlné. Dovolují klidnou jízdu bez námahy. * Na těchto lyžích lze dělat vše: jezdit libovolně každý oblouk, startovat na závodech amatérů a dokonce jezdit carvingový slalom. * Lyže allround, které spojují vlastnosti skupin slalom a fun. Pro mě bomba! Dokonalé rovněž na těžkém a mokrém sněhu. * Velmi všestranné a přístupné lyže allround. Ideální pro výuku moderní techniky. Snadno si na ně člověk zvyká. Hodí se jako jediné. Spíše pro středně pokročilé. * Univerzální lyže pro lidi, kteří jezdí moderní technikou. * Udělají vše, co jim nařídím! Lyže s širokým uplatněním, zároveň dynamické a dokonale drží na tvrdém podkladu. Univerzální lyže allround s příjemnou charakteristikou.
Závěrečná známka: 43,40

SALOMON Crossmax 10 Pilot
Podle mě jsou to lyže roku! * Tyhle lyže se mi výjimečně zalíbily, dá se na nich udělat téměř vše. Dokonalé z každého hlediska, navíc znamenitě připravené k testování. * Pro moderně jezdící lyžaře jsou nejlepší. * Každý dobrý lyžař by vystačil s párem takových lyží, pokud nechce startovat ve slalomech. * Super všestranné. Lze je doporučit v každém terénu. * Zajímavá věc s tímhle Pilotem. Lyže se prohýbají v oblouku a cítím je celou dobu. Jsou opravdu všestranné, poněkud příliš široké pod botou, a tím pádem nepříliš rychlé v přechodu z hrany na hranu, ale i tak senzační. * Lyže pro všechno téměř pro každého do každých podmínek. * Super prkna pro milovníky rychlé a odhodlané jízdy. Chovají se jako lyže pro obřák, ale snadno vjíždějí do krátkých řezaných oblouků. Dokonalé proporce. Jedou, kam chceš, s ideální přesností. Fantastické lyže! * Všestranné lyže, které se osvědčují všude. * Lyže pro znalce, ale musí se to na nich naučit. Spíš ne pro průměrné lyžaře.
Závěrečná známka: 43,09

Kompletní hodnocení všech testovaných lyží si můžete stáhnout jako textovou přílohu nebo jako obrazovou přílohu.

Kdo hodnotil: Jędrzej Byrski, Paweł Pilch, Aleksander Pokorny, Ivan Sosna, Tomasz Sulimierski, Robert Wachowiak, Leszek Wykrota, Piotr Górnicki, Maciej Stanisławski, Jerzy Wójcik, Kuba Jonkisz, Bartek Kowalski.

Autoři:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Prazdroj se od nového roku vaří už jen v Plzni. Japonci vycouvali z Ruska

Plnící linka plzeňského Prazdroje

Plzeňský Prazdroj po deseti letech ukončil licenční výrobu v ruské Kaluze. Rusko bylo druhou a nyní už poslední...

SROVNÁNÍ: Pohonné hmoty v Česku zdražují, benzin už stojí 30,79 koruny

Pohonné hmoty (ilustrační foto)

Zdražování pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu zrychlilo. Začátkem ledna ceny stoupaly o haléře, nyní vzrostly...

McDonald’s rozšiřuje nabídku o veganský burger. Zatím ve Finsku a Švédsku

Nový produkt společnosti McDonald´s pro zákazníky - vegany

Po Finsku také ve Švédsku nasadí řetězec restaurací McDonald’s veganský burger. Sendvič McVegan, který se skládá z...

Najdete na iDNES.cz