Trendy a novinky ve vybavení pro turistiku

Výlety do přírody ve třetím tisíciletí vyžadují, aby turista byl vybaven do každého počasí.
Výlety do přírody ve třetím tisíciletí vyžadují, aby turista byl vybaven do každého počasí.

Spací pytle

Poslední roky jsou ve znamení drtivého nástupu umělých vláken coby izolačních náplní spacích pytlů. Důvodů je hned několik: mají vysokou životnost, snadno se udržují, výroba spacáků je jednodušší a levnější, nezpůsobují alergie, nevadí jim vlhko, nepodléhají snadno plísním. Možná největší "novinkou" je to, že rok 2000 přežilo v roli stíhaného favorita peří. Péřových spacáků se vyrábí stále mnoho a pořád patří mezi ty nejlepší. Je vidět určité rozdělení zájmů - zatímco peří je více používáno do zimních spacáků, umělá vlákna jednoznačně kralují ve všech ostatních. Jen nejlepší umělá vlákna (dutá vlákna, mikrovlákna a jejich směsi) dosahují izolačních kvalit peří, jsou však oblíbena pro své další výhody. Aktivní turisté mají doma více spacáků. Základ tvoří jeden kvalitní, co nejteplejší, a druhý naopak ryzí "letňáček". Kdo by chtěl být dokonalý vždy, má možnost vybírat sami výrobci označují pro srozumitelnost spacáky jako letní, třísezonní, celoroční a zimní. Jednoduchá orientace mezi spacáky na prahu nového tisíciletí je stejná jako kdysi: spacák pod jeden kilogram patří jen do teplých letních nocí a do zasněžených hor to musí být "peřina" nejméně kolem dvou kil.

Oblečení

Vývoj oblečení do mrazu je obdobný jako u spacích pytlů, jde především o materiály izolačních náplní. Zde se projevuje silná stránka umělých vláken možnost častého praní. S rozmary počasí, změnami teplot a pohybových režimů si však nejlépe poradí oblečení složené z více "funkčních" vrstev. Žádná z nich do sebe nesmí nasávat vlhkost. Novodobým a opravdu vítaným hitem je sportovní funkční termoprádlo, které zajišťuje odvod potu, a tedy sucho a teplo pro tělo. Vynikající izolační vrstvou je tzv. flísové oblečení. Proti větru chrání bud integrovaná membrána právě v tomto oblečení, nebo "šusťáková" souprava, dnes nejčastěji z mikrovlákenných tkanin. Roli pláštěnek a deštníků zastává živě diskutované nepromokavo-prodyšné oblečení z materiálu opatřeného membránou či zátěrem. Rozruch je kolem tohoto artiklu proto, že se mnoho výrobků jako nepromokavé a prodyšné pouze tváří za pomoci krásných visaček s obrázky kapiček a šipek, ale ve skutečnosti se v něm majitel zapaří a často i promokne. Opravdu kvalitní oblečení do nepohody musí mít švy přelepené nepropustnou páskou a jistotu lze hledat jen u známých výrobců.

Karimatky

Obchody jsou zavaleny pestrobarevnými pěnovými karimatkami, které pro méně rozmazlené poutníky bohatě postačují pro většinu roku. Jejich ceny jsou tak příznivé, že vzhledem k užitným vlastnostem můžeme hovořit o výrobcích století. Pro komfortuchtivé jsou připraveny pohodlnější a ještě lépe izolující samonafukovací karimatky. Jak si kdo zaplatí, tak si lehne, ceny samonafukovaček se pohybují od 1000 do 3500 Kč. Novinkami jsou nyní jen drobná vylepšení, tvary a rozměry. Pěnové karimatky se kvůli skladnosti profilují a také skládají jako harmonika Samonafukovačky jsou nově tvarovány podle lidského těla, aby byly lehčí, a ze stejného důvodu se také dají koupit ve "tříčtvrtečních" velikostech. Aby se zabránilo sjíždění mimo podložku, což se stává, pokud není zem ideálně vodorovná, opatřuje se podložka neklouzavým povrchem.

Autor je spolupracovníkem redakce