Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trentino: oblast, která pojmenovala tramín

  8:41aktualizováno  8:41
Brennerský průsmyk na hranicích mezi Rakouskem a Itálií neznamená pro turisty jen šanci na první šálek pravého italského kapučína, ale také vstup do italských Dolomit. Sluncem zalité štíty hor tu z výše shlížejí na hluboce zaříznutá údolí, kde se znamenitě daří také vinné révě.

O horské masivy, dravé řeky i hospodářskou produkci se tu dělí dvě provincie - severnější Alto Adige a jižnější Trentino. Přestože jsou po krajinářské i vinařské stránce často dávány dohromady, z hlediska historie a národnostního složení k sobě mají mnohem dál.

Trentino je čistě italské, avšak Alto Adige neboli Südtirol - tedy Jižní Tyrolsko - představuje pozoruhodnou autonomní oblast, kde ještě v padesátých letech minulého století nebyla nouze o výbuchy a atentáty.

Dnes naštěstí skýtá tento horský kraj už jen mírumilovné a naopak velmi příjemné spojení dokonalosti rakouské čistoty a italského espritu, doplněné v oblasti Cortiny d’Ampezzo nejen o další jazyk, ale také o živé tradice původních obyvatel - Ládinců.

Jak Trentino, tak Alto Adige lákají každoročně k návštěvě tisíce českých milovníků hor. Ti si mohou svoji pouť zpestřit zastávkou v Brixenu, kde prožil své neveselé vyhnanství Karel Havlíček Borovský.

Vidět lze jak dům, kde pobýval, tak restaurant, kam chodil na zdejší víno. Možná mu vzdáleně připomínalo rodný kraj.

Jestliže bychom chtěli někde v Itálii hledat příbuznost s našimi víny, najdeme ji právě zde. Müller Thurgau, Sauvignon či Riesling mají podobně svěží a přímočarý charakter, podtržený výraznější aromatickou složkou.

Přes určitou podobnost výsledného produktu však takové vinařské srovnávání vždy pokulhává. Geologické složení půdy tu samozřejmě vypadá zcela jinak než u nás a především životní cyklus révy je přizpůsoben horskému prostředí, pro něž jsou typické vysoké denní a naopak velmi nízké noční teploty.

Celková plocha vinohradů dosahuje úctyhodných 13 tisíc hektarů, a tak není divu, že škála odrůd na zdejších vinicích je velmi pestrá. Vedle dalších světoběžníků Chardonnay, Merlotu, Cabernetu Sauvignon či Pinotu zde můžeme také najít celou řadu místních specialit. Hojně rozšířená je Schiava či Lagrein, v jižnějším Trentinu se na štěrkových půdách pěstuje zajímavá modrá odrůda Teroldego.

Díky dvojjazyčnosti severní části působí často názvy jednoho a téhož vína na turisty zcela zmateně - Lago Caldaro je synonymem pro Kalterersee, Valdadige znamená totéž jako Etschtaler.

Nejznámější víno celého regionu nese srozumitelné jméno Santa Maddalena neboli St. Magdalener. Přestože objektivně patří spíše jen k průměrným vínům, svoji slávu získalo v roce 1941 díky Mussolinimu -ten jej spolu s Barolem a Barbareskem vyhlásil za největší poklad italského vinařství.

Jestliže St. Magdalener lze mezi ostatními víny Trentina -Alto Adige opominout, ochutnávku Tramínu v žádném případě vynechat nelze. Nejen pro jeho jemný a kořenitý charakter, ale především proto, že své jméno získal právě zde, podle malého městečka Tramin.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Prodej tvrdého alkoholu v Česku stoupá. Každý čtvrtý panák je tuzemák

Ilustrační foto

Český trh s lihovinami loni vzrostl o tři procenta. Největší tuzemská likérka, Stock Plzeň-Božkov, prodala meziročně...

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Obavy vyprchaly. Češi zase létají na dovolenou do Turecka

Ilustrační snímek

Uzavřené předprodeje zájezdů tuzemských cestovních kanceláří pro letošní rok ukazují, že se Turecko vrátí mezi...

Najdete na iDNES.cz