Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trentino: oblast, která pojmenovala tramín

  8:41aktualizováno  8:41
Brennerský průsmyk na hranicích mezi Rakouskem a Itálií neznamená pro turisty jen šanci na první šálek pravého italského kapučína, ale také vstup do italských Dolomit. Sluncem zalité štíty hor tu z výše shlížejí na hluboce zaříznutá údolí, kde se znamenitě daří také vinné révě.

O horské masivy, dravé řeky i hospodářskou produkci se tu dělí dvě provincie - severnější Alto Adige a jižnější Trentino. Přestože jsou po krajinářské i vinařské stránce často dávány dohromady, z hlediska historie a národnostního složení k sobě mají mnohem dál.

Trentino je čistě italské, avšak Alto Adige neboli Südtirol - tedy Jižní Tyrolsko - představuje pozoruhodnou autonomní oblast, kde ještě v padesátých letech minulého století nebyla nouze o výbuchy a atentáty.

Dnes naštěstí skýtá tento horský kraj už jen mírumilovné a naopak velmi příjemné spojení dokonalosti rakouské čistoty a italského espritu, doplněné v oblasti Cortiny d’Ampezzo nejen o další jazyk, ale také o živé tradice původních obyvatel - Ládinců.

Jak Trentino, tak Alto Adige lákají každoročně k návštěvě tisíce českých milovníků hor. Ti si mohou svoji pouť zpestřit zastávkou v Brixenu, kde prožil své neveselé vyhnanství Karel Havlíček Borovský.

Vidět lze jak dům, kde pobýval, tak restaurant, kam chodil na zdejší víno. Možná mu vzdáleně připomínalo rodný kraj.

Jestliže bychom chtěli někde v Itálii hledat příbuznost s našimi víny, najdeme ji právě zde. Müller Thurgau, Sauvignon či Riesling mají podobně svěží a přímočarý charakter, podtržený výraznější aromatickou složkou.

Přes určitou podobnost výsledného produktu však takové vinařské srovnávání vždy pokulhává. Geologické složení půdy tu samozřejmě vypadá zcela jinak než u nás a především životní cyklus révy je přizpůsoben horskému prostředí, pro něž jsou typické vysoké denní a naopak velmi nízké noční teploty.

Celková plocha vinohradů dosahuje úctyhodných 13 tisíc hektarů, a tak není divu, že škála odrůd na zdejších vinicích je velmi pestrá. Vedle dalších světoběžníků Chardonnay, Merlotu, Cabernetu Sauvignon či Pinotu zde můžeme také najít celou řadu místních specialit. Hojně rozšířená je Schiava či Lagrein, v jižnějším Trentinu se na štěrkových půdách pěstuje zajímavá modrá odrůda Teroldego.

Díky dvojjazyčnosti severní části působí často názvy jednoho a téhož vína na turisty zcela zmateně - Lago Caldaro je synonymem pro Kalterersee, Valdadige znamená totéž jako Etschtaler.

Nejznámější víno celého regionu nese srozumitelné jméno Santa Maddalena neboli St. Magdalener. Přestože objektivně patří spíše jen k průměrným vínům, svoji slávu získalo v roce 1941 díky Mussolinimu -ten jej spolu s Barolem a Barbareskem vyhlásil za největší poklad italského vinařství.

Jestliže St. Magdalener lze mezi ostatními víny Trentina -Alto Adige opominout, ochutnávku Tramínu v žádném případě vynechat nelze. Nejen pro jeho jemný a kořenitý charakter, ale především proto, že své jméno získal právě zde, podle malého městečka Tramin.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Najdete na iDNES.cz