Luxusní farma Čapí hnízdo na Benešovsku, která patří do koncernu Agrofert...

Luxusní farma Čapí hnízdo na Benešovsku, která patří do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše, dostala v roce 2008 padesát milionů korun z dotací a veřejných prostředků. Už v roce 2011 projekt kontroloval Auditní orgán, v roce 2014 si jej nechali "proklepnout" poslanci europarlamentu. Teď dotaci prověřuje OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům) a česká policie. | foto: archiv Farmy čapí hnízdo

Babišova farma získala dotaci podvodem, tvrdí anonym. Podal trestní oznámení

  • 370
Skoro padesátimilionovou dotací pro luxusní farmu Čapí hnízdo na Benešovsku, která patří do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše, se budou zabývat státní orgány. Na státní zastupitelství totiž v úterý někdo anonymně podal trestní oznámení kvůli údajnému dotačnímu podvodu.

Trestný čin podle oznámení, které má redakce iDNES.cz k dispozici, údajně spočívá v tom, že Babiš při získání dotace zakryl, že farmu vlastní. Evropské peníze byly totiž v roce 2008, kdy projekt dotaci získal, určené jen pro malé a střední podniky, což ani jedna z Babišových firem nesplňovala.

Městské státní zastupitelství v Praze přijetí trestního podání potvrdilo. „Oznámení jsme přijali včera. Je adresováno výlučně do rukou vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové,“ uvedla mluvčí Štěpánka Zenklová.

Jednou z podmínek pro získání dotace bylo, aby podpora měla motivační efekt. Jinými slovy, aby bez veřejných peněz nebylo možno projekt realizovat.

„Z indicií zároveň vyplývá, že se nejednalo o akci samostatného jednotlivce. Důmyslně vystavěná konstrukce naopak nasvědčuje, že aktéři promýšleli veškeré kroky dopředu a zřejmě jednali ve spolčení tak, aby záměrně uvedli poskytovatele dotace v omyl,“ píše se v trestním oznámení.

Kdo jej podal, není jasné. Oznamovatel uvádí, že chce prý ze zřejmých důvodů zůstat v anonymitě. „Vendeta ze strany největší holdingové společnosti v ČR a zejména perzekuce ze strany úřadů a bezpečnostního aparátu státu je v tomto případě více než očekávatelná,“ argumentuje.

Babiš nechtěl trestní oznámení komentovat a odkázal na mluvčího Agrofertu Karla Hanzelku (součástí koncernu Agrofert je i vydavatelství Mafra, které provozuje server iDNES.cz, pozn. red.).

„O trestním oznámení nevíme, nebylo nám zatím nic oficiálně sděleno,“ řekl iDNES.cz Hanzelka. Odmítl, že by při získání dotace byly jakkoliv porušeny podmínky pro získání podpory. „Nejsme si vědomi žádného pochybení, vše proběhlo zcela v souladu se zákonem a dotačními pravidly. Projekt byl navíc už několikrát úřady kontrolován,“ dodal mluvčí Babišova koncernu.

Dotaci na Čapí hnízdo prověřovali i europoslanci

O možném zneužití dotace už letos v létě informovala některá média. Týdeník Euro tehdy napsal, že Babiš kvůli dotacím založil akciovou společnost Farma Čapí hnízdo. Firma s anonymními akciemi a neprůhlednou vlastnickou strukturou vznikla jen několik měsíců před udělením dotace přejmenováním jeho původní firmy ZZN Agro Pelhřimov.

Na konci roku 2013, tedy po pěti letech, k nimž se příjemce dotace zavazuje, že se o daný projekt bude starat, sto procent akcií společnosti Farma Čapí hnízdo koupila firma Imoba. Jejím majitelem je firma SynBiol, která je součástí koncernu Agrofert.

Podle úterního trestního oznámení Čapí hnízdo spojuje s Agrofertem řada dalších vazeb. Koncern například údajně ručil za úvěr 350 milionů korun, které si Farma Čapí hnízdo vzala u banky HSBC na rekonstrukci areálu.

O dotaci na luxusní Babišovu farmu se už dříve během inspekční cesty zajímal pod vedením Němky Inge Gräßleové výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, který v Česku zkoumal čerpání evropských dotací.

Europoslanci příliš spokojeni nebyli. „České úřady neprokázaly, že současný ministr financí se vzdal svých obchodních zájmů,“ uvedli v závěrech své zprávy.

29. března 2012