Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

ERÚ: Zákazníci E.ON Distribuce zaplatili o půl miliardy více než museli

  • 6
Lidé, kterým dodává elektřinu společnost E.ON Distribuce, možná v roce 2011 zaplatili o 550 milionů korun více, než bylo ve skutečnosti potřeba. K tomuto závěru dospěla šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková na základě smlouvy, kterou její spolupracovníci nalezli po bývalém vedení. To ale obvinění odmítá.

Vitásková v minulých dnech v médiích potvrdila, že koncem ledna proto v této věci podala trestní oznámení. Směřovat má podle Hospodářských novin hlavně na bývalého místopředsedu úřadu Blahoslava Němečka. Ten ale jakékoliv své pochybení dnes popřel.

"Zásadně odmítám zveřejněná nařčení, že bych jakýmkoliv způsobem zvýhodnil společnost E.ON Distribuce nebo že by tato společnost neoprávněně získala 550 milionů korun," sdělil MF DNES Němeček. Podle něj jde o další z řady “účelových a manipulativních tvrzení", která mají za cíl poškodit bývalé vedení úřadu.

Navýšení plateb pro E.ON Distribuce bylo podle něj v mezích pravomocí ERÚ. "Řešil se tak mimořádný stav vzniklý v roce 2010. Uplatněním tohoto mechanismu nevznikla spotřebitelům žádná újma a společnost E.ON Distribuce neobdržela žádné finanční prostředky navíc, které by obdržet neměla," zdůraznil Němeček.

Vitásková to ale vidí jinak. "Jednalo se vlastně o takovou půjčku ve výši stovek milionů korun od spotřebitelů zadarmo," řekla předsedkyně úřadu HN.

Oznámení kvůli solárním elektrárnám

Už dříve podalo vedení ERÚ trestní oznámení na své předchůdce i za špatně stanovené výkupní ceny solární energie v minulých letech. Úředníci údajně překročili rámec zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energií, nastavili ceny moc vysoko a to pak vedlo k solárnímu boomu. Tím měli způsobit škodu ve výši desítek miliard korun, což měl potvrdit i audit zpracovaný firmou BDO.

I to ale Němeček odmítá. "Auditor si mylně vykládá zákon č. 180/2005 Sb. tak, že jediným kritériem pro nastavení výkupní ceny je to, aby cena odpovídala patnáctileté prosté době návratnosti vložené investice. Tak tomu bohužel není," uvedl. Podle něj byla cena sluneční energie spočítaná správně i přesto, že některým investorům se investice do solárních elektráren vrátí podstatně dříve než za zmíněných 15 let.

Boom solárních elektráren způsobil podle Němečka až pád cen fotovoltaických panelů, který enormně zvýšil výnosnost investic. "Tehdy platná legislativa ale neumožnila ERÚ na tento vývoj reagovat, protože měl možnost snížit výkupní ceny pouze o 5 % ročně," dodal.