Úlevu zádům a zároveň relax přinese masáž zad, kterou nabízejí nejrůznější...

Úlevu zádům a zároveň relax přinese masáž zad, kterou nabízejí nejrůznější wellness salony. Dárkový voucher na Back Special pořídíte cca od tisíce do dvou tisíc korun. | foto: Planet Zen

Na slevový portál Kouzelný děda se hrnou žaloby kvůli zavřenému hotelu

  • 33
Policie prověřuje přes deset trestních oznámeních podaných na slevový portál Kouzelný děda. Nespokojení klienti jej viní z podvodů, část čeká na peníze z uznaných reklamací. Portál prodával pobyt v zavřeném hotelu, wellness dovolenou s nefunkční wellness i zájezdy s tajemnou cestovní agenturou.

Měl to být nový elegantní hotel v srdci Šumavy. Grandhotel Woodstone nabízel finskou saunu, masáže, rašelinové zábaly i jídlo z domácích surovin... Romantický pobyt za pár tisíc však skončil v představách klientů, kteří na jaře pořídili vouchery přes slevový portál Kouzelný děda. Někteří z nich přijeli do jihočeského Čachrova, ale hotel tam nenašli. Stojí totiž v osm kilometrů vzdálené Javorné, ale je už roky uzavřený.

„Před odjezdem jsme zjišťovali cestu, ale přítel zjistil, že hotel neexistuje. Volala jsem na portál Kouzelný děda, kde nám řekli, že máme špatné souřadnice. Za půl dne přišel e-mail, že má hotel závadu na kotli,“ líčí Jana Horáčková, která chtěla vrátit peníze. Necelé tři tisíce korun už má zpět na účtu, přesto podala trestní oznámení pro podezření z podvodu. Podobných oznámení přistálo na stole mladoboleslavských kriminalistů deset. Někteří další na policii podávají žaloby kvůli jiným hotelům.

Provozovatelem portálu je společnost Dobrogem. Hotel na webu inzerovala společnost E-Formation. Obě striktně odmítají nařčení z podvodu, Woodstone označují za nepodařenou investici. „Jednalo se o špatný podnikatelský záměr,“ tvrdí spolumajitel E-Formation Lukáš Makowski. Slevový portál, kde často tato společnost prodávala i další služby, řídí a vlastní jeho matka Alena Makowská.

Grandhotel Woodstone měl vzniknout modernizací a rebrandingem odborového hotelu Stavbař, nikdy se však neotevřel. E-Formation podle Makowského podepsala nájemní smlouvu s investorem, který však neuhradil druhou část kupní ceny původnímu majiteli, Odborovému svazu Stavba ČR.

„Hotel tedy nebyl neexistující, stejným způsobem jsme postupovali, když jsme otvírali další hotely před tímto, tedy pronajali jsme je, nakoupili nové vybavení, nafotili nový hotel a snažili jsme se otvírat hotel s plnou obsazeností, z pochopitelných ekonomických důvodů,“ uvedl Makowski, který prý s partnerem Petrem Kneslem investoval do přestavby 600 tisíc Kč. Dalších 380 tisíc korun zainvestoval Dobrogem, který jako náplast nabídl poškozeným klientům poukaz na 500 Kč. Zákazníci si však stěžují, že jim Kouzelný děda lhal, choval se arogantně, popř. jim správné informace vůbec neposkytoval.

Mnozí popsali, že s nimi komunikoval buď robot, který posílal automatické odpovědi, nebo slečna Andrea, jejíž identitu nechce portál prozradit. Tvrdí, že v oblasti e-commerce je tento způsob komunikace normální.

Hotely dluží firmám i zaměstnancům

Klienti Kouzelného dědy si však stěžují i na služby v jiných hotelech. Na mušce mají dva: hotel Žákova Hora v Herálci a Zámecký Hotel Ve Dvoře ve Spáleném Poříčí. Provozuje je opět E-Formation. Zpočátku hotely nabízející „snovou romantiku“ s wellness fungovaly dobře, později však začaly dlužit firmám, zaměstnancům i klientům s vouchery.

„Už půl roku mi dluží 33 tisíc Kč,“ popsal Jiří Kroc, jednatel úklidové firmy Blesk, která měla na hotelu Žákova Hora tři pokojské. Příčinu problémů vidí v podstřelených cenách. Pobyt na dvě noci pro dva s polopenzí, masážemi, saunou, vířivkou a uvítacím přípitkem, vyšel na 2390 Kč.

Kromě stížností na kvalitu (mj. plísně ve wellness) podle tvrzení jedné z pokojských prodávali pokoje na neexistujícím čtvrtém patře. „Když začali přijíždět hosté do pokojů, které neexistovaly, hledali jsme jim ubytování v místních penzionech. Když se smířili s lahví sektu zdarma, jeli domů,“ uvedla a dodala: „Kontakty na hosty jsme neměli, nebylo možné je informovat dopředu. Vše muselo být v režii Kouzelného dědy.“

E-Formation verzi s neexistujícími pokoji odmítá. Podle Makowského se měly nové pokoje podle dohody s majitelem do léta přistavět v části, která neprošla kolaudací, ve třetím patře, k tomu však nedošlo, protože vlastník hotel prodává. Provozovatel tvrdí, že jen 4 procenta ze tří tisíc ubytovaných lidí letos pobyt reklamovaly.

MF DNES se na hotel nepodařilo dovolat, podle některých ohlasů prakticky nefunguje. Paní Krobotová přijela na pobyt do hotelu minulý týden, na místě ji ale poslali pryč, protože „bouchl bojler“, a na hotelu jí sdělili, že není jídlo ani povlečení. Podle jednatele úklidové firmy Blesk už delší dobu visí na dveřích cedule, že probíhá demontáž kotle.

Hoteliér: Sami jsme poškození

Dluhy se táhnou i za dalším hotelem E-Formation ve Spáleném Poříčí. Úklidové firmě Petra Šnobla dluží měsíc a půl po splatnosti 56 tisíc Kč, další peníze zaměstnancům. Část klientů také marně čeká na slíbené peníze ze stornovaných pobytů, u wellness hotelu totiž nefunguje wellness. Podle provozovatele hotelu za to může město, jemuž objekt patří, protože zapřelo, že wellness není zkolaudovaná. Stejně tak prý nesdělilo, že se objekt nedá v zimě pořádně vytopit.

Starosta Pavel Čížek to vidí jinak. „Zpočátku to fungovalo dobře, ale v poslední době jsou samé stížnosti, zástupci firmy se se mnou nechtějí sejít,“ chystá se spolupráci utnout. Makowského firma prý městu dluží za nájem. Spolupráce začala na jaře, v té době měl už spolumajitel E-Formation bydliště několik měsíců hlášené na brněnském magistrátu.

Tajemná cestovka

Zmíněné hotely Kouzelný děda ze své nabídky na webu nedávno stáhl. Prodává ale také výlety do ciziny od „cestovní agentury“ ZájezdyPoEvropě s nejasným provozovatelem. Lidé mohou levně pořídit třeba zájezd na Orlí hnízdo, do německého zábavního parku Heide Park či bavorských lázní Bad Fussing. Z obchodních podmínek na webu zajezdypoevrope.estranky.cz však není vůbec jasné, kdo za cestovkou stojí. „I pokud by nešlo o podvod, nabídka zájezdů na uvedených stránkách je v rozporu s řadou zákonných ustanovení,“ říká Miroslav Hájek, advokát kanceláře Vilímková Dudák & Partners. Z veřejně dostupných zdrojů lze dohledat jen to, že držitelem domény je jistý Jiří Beránek z Kutné Hory.

Kouzelný děda odmítá prozradit, kdo za cestovkou stojí. „Bohužel, z pochopitelných důvodů nezveřejňujeme informace obchodní povahy o našich obchodních partnerech,“ uvedla společnost Dobrogem, provozovatel slevového portálu.

Část poškozených klientů, kteří nakupovali na portálu Kouzelný děda, obdržela jako omluvu vouchery do Relaxačně saunového Centra Harfa. Centrum provozuje společnost CITYART SHARE, jejímž vlastníkem je E-Formation. Výstavba a otevření RSC Harfa byly hrazeny z investiční půjčky soukromých investorů ve výši zhruba 25 milionů korun.