Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí se do třetího penzijního pilíře nehrnou, láká hlavně šedesátníky

  9:52aktualizováno  9:52
Zreformované penzijní připojištění má za sebou téměř dva roky fungování. Přestože nabízí výnosy až 36 procent za dva roky a k tomu státní příspěvek, láká málo lidí. Za dva roky jich do něj vstoupilo necelých 200 tisíc. Důvodem jsou peníze pro zprostředkovatele.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Podle zástupců fondů je hlavní problém v tom, že odměna pro zprostředkovatele za získání nových klientů je nízká, „Za distribuci může penzijní společnost zaplatit maximálně 870 korun, vázaný zástupce z toho pak dostane 400 až 500 korun,“ říká Richard Siuda z Conseq penzijní společnosti. Zprostředkovatelé se tak nehrnou do vysvětlování, jaká jsou rizika a možné výnosy v nových fondech.

Mezi lidmi tak vládne přesvědčení, že staré penzijní připojištění (dnes takzvané transformované fondy) bylo výhodné, zatímco nové už nikoliv. Vstup do starého systému skončil 31. prosince 2012. Celý rok předtím se penzijní společnosti snažily na poslední chvíli získat nové klienty a přesvědčovaly je, že musí stihnout uzavřít penzijní připojištění postaru. Hlavním argumentem byla garance neprodělku nebo možnost postupné výplaty části úspor ještě před důchodem.

Oba argumenty jsou pravdivé, nicméně nové účastnické fondy zase skýtají možnost úspory zhodnotit. Transformované fondy dosud nanejvýš pokrývaly inflaci, někdy ani to ne. U starých i nových fondů, je přitom nárok na stejný státní příspěvek - je ale třeba spořit alespoň 300 korun měsíčně.

Do nových fondů vstupují hlavně šedesátníci

Jediný, kdo se do nových fondů nezdráhá vstupovat, jsou lidé, kterým už kvůli věku (zpravidla dosažení šedesátky nebo odchod do starobního důchodu) doběhlo penzijní připojištění a museli si ho vybrat. Penzijní společnosti skupin ČS, ČSOB, ČP a AXA mají většinu klientů v nových fondech právě ze skupiny „recyklovaných“ klientů, tedy zpravidla starších 60 let.

„Velká část klientů se tak nyní skutečně rekrutuje z ukončovaných smluv v transformovaných fondech. Důvodem je současná silná regulace distribuce, díky které finanční poradci sjednávají do systému velmi málo nových klientů,“ říká Petr Brousil, mluvčí PS České pojišťovny.

Tito klienti chtějí státní příspěvek až 2 760 korun ročně a plus daňové úlevy. Penzijní spoření ve třetím pilíři je pro ně výhodný spořící produkt podobně jako stavební spoření, který si navíc mohou (díky svému věku) vybrat už po pěti letech spoření. Naopak mladí klienti musejí čekat až do důchodu.

Vláda chce třetí pilíř zatraktivnit

Jak už dříve informovala MF DNES, zatraktivnění třetího pilíře se snaží penzijní společnosti prosadit v rámci vládní důchodové komise (více čtěte zde: Důchod potrvá čtvrt života, manželé se o penzi podělí). Ta po avizovaném zrušení druhého penzijního pilíře vymýšlí, jak lidi motivovat k penzijnímu spoření alespoň v pilíři třetím. Jedním z ‚vylepšení‘ má být možnost spořit dětem už od narození či možnost výnosy na konci spoření nedanit - podmínkou by ale bylo vzdání se jednorázové výplaty úspor a volba minimálně desetileté renty. Penzijním společnostem by se také měla uvolnit pravidla investování a umožnit zvýšit provize pro zprostředkovatele.

Na důchod si ve třetím pilíři spoří celkem 4,84 milionů lidí (údaj za 3. čtvrtletí 2014). Z toho 179 tisíc lidí v účastnických fondech. Ostatní spoří v transformovaných fondech (staré penzijní připojištění) - ty jsou od roku 2013 pro nové klienty zavřené.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Bez akce ani ránu. Češi nakupují ve slevách polovinu zboží, třeba tuzemák

(Ilustrační snímek)

Obchodníci a výrobci, kteří se o ně společně zasloužili, je nazývají pekelnou spirálou. Zákazníci na ně netrpělivě...

Jedna karta vládne všem. Polská karta MultiSport opanovala česká fitka

Karta MultiSport Benefit

Polská benefit karta MultiSport je dobrý byznys. Její majitel si může za paušál několika stovek zacvičit v jakémkoliv...

Sdílení oblečení? Lidé si na internetu půjčují obleky na míru i večerní róby

(Ilustrační snímek)

Uživatelé internetu si mezi sebou půjčují kde co. Roste i zájem o oblečení, které využijí jen příležitostně. Platforma...

Najdete na iDNES.cz