Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třetina všech bytů je v „panelech“

  15:00aktualizováno  15:00
Je to česká rarita: přibližně každý třetí byt v zemi je panelový. V téměř osmdesáti tisících panelových domů je zhruba milion dvě stě tisíc bytů. V nich žije přes tři miliony lidí, tedy třetina všech obyvatel Česka.

„Přestože sídliště obvykle nepatří k atraktivním lokalitám, u nás je zatím o paneláky stále zájem. Ceny bytů v nich proto nejsou nižší než ceny bytů v cihlových domech,“ upozornil Michal Hadlač z brněnského Institutu regionálních informací. Za pár let však podle něj budou sídliště představovat vážný problém.

Obnova za stovky miliard

Nejvíce panelových domů se v Česku postavilo v letech 1971 až 1980. Tehdy vyrostlo kolem 33 tisíc domů s více než 468 tisíci bytů. Vyřešily částečně problém s bydlením, mají však spoustu vad. Pokud mají dál sloužit, potřebují údržbu i nákladnou rekonstrukci.

Odborníci odhadují, že opravy panelových domů v Evropské unii spolknou v následujících letech v přepočtu asi 10,3 bilionu korun. Paneláky v České republice si vyžádají 300 až 400 miliard korun, přičemž v letech 2007 až 2013 by Česko mohlo získat 140 až 150 miliard z evropských fondů.

Řada měst i jiní vlastníci panelových domů se do jejich oprav a do oživení prostředí sídlišť pustili s vervou už před lety. Využili totiž výhodné finanční podpory státu. Odborníci na trh s byty se však obávají, že jakmile se obce, družstva či velké firmy panelových bytů zbaví a rozprodají je, opravy skončí a domy rychle zchátrají.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

„Zatímco v minulosti se do paneláků stěhovali lidé ze všech sociálních vrstev, dnes se situace mění. Lidé, kteří mají peníze nebo si mohou vzít úvěr či hypotéku, prchají do bytů v klidnějších lokalitách nebo do rodinných domků. Sídliště budou časem obývat jen lidé s nejnižšími příjmy,“ míní ostravský geograf Milan Polednik.

Budou zbourány?

Shodně s Hadlačem je přesvědčen, že jednotliví majitelé bytů ani malá družstva vlastníků nebudou schopni zorganizovat, natož zaplatit rozsáhlé rekonstrukce a modernizace domů. Podle obou mužů hrozí, že u nás nastane podobná situace jako v bývalém východním Německu, kde opuštěné panelové domy raději bourají.

„Městům nakonec nezbude než řešit, co s ruinami, které budou ohrožovat lidi. Radnice by se neměly panelových domů a odpovědnosti za ně neuváženě zbavovat. Je to krátkozraké,“ varuje Hadlač.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Najdete na iDNES.cz