Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC.hu

Třetině německých firem se v Česku nelíbí. Vadí jim korupce, chybí euro

  • 80
Německým firmám se v Česku přestává líbit. Třetina z nich by si dnes k expanzi vybrala jinou zemi, většinou Slovensko. Vadí jim korupce a špatný vzdělávací systém. Slováky naopak chválí za přijetí eura a přehlednější daně.

Vyplývá to z průzkumu, který mezi 73 německými společnostmi působícími v České republice provedla Česko-německá obchodní a průmyslová komora. Představitelům firem na Česku nejvíce vadí vysoká míra korupce a neschopnost současné vlády s ní bojovat.

"V oblastech, které je nutné vylepšit, je na prvním místě boj proti korupci a kriminalitě. S tím nejsou investoři spokojeni a zřejmě nová vláda nesplnila zcela očekávání, jaká v předvolebním boji vyvolala. Stejně tak nejsou spokojeni s průhledností veřejných zakázek," uvedl mluvčí Hannes Lachmann z ČNOPK.

Českou republiku na špičce žebříčku nejatraktivnějších zemí pro německé investory už minulý rok vystřídalo Slovensko. Česko se společně s Čínou drží na druhém místě. "Slovensko má oproti Česku dvě rozhodující výhody. Zavedlo euro a má mnohem stabilnější a přehlednější daňový systém," dodal Lachmann.

Českou republiku v očích zahraničních investorů shazuje ještě neefektivní státní správa, špatná vymahatelnost pohledávek a nekvalitní systém vzdělávání u manuálních profesí.

"Vedení podniků si stěžuje, že praktické zkušenosti mladých lidí, kteří vycházejí z učilišť, není dostatečná," dodal šéf ČNOPK Bernard Bauer. Podle něj se komora dohodla s ministerstvem průmyslu a obchodu na vytvoření pracovní skupiny, jejímž cílem bude vytvoření nového systému vzdělávání, který by měl byt více zaměřený přímo na praxi v podnicích.

Se závěry průzkumu se ztotožňuje i Svaz průmyslu a dopravy. Ředitel sekce hospodářské politiky Boris Dlouhý varoval před dalším zaostáváním České republiky za dalšími státy EU a zhoršováním podnikatelského prostředí. Stejně jako němečtí podnikatelé nepokládá nekonečné odsouvání data přijetí eura v reakci na současné problémy zadlužených států eura za vhodný krok. "Řešením není odmítnutí zavedení eura, ale naše účast na spoluvytváření pravidel eurozóny," uvedl Dlouhý.