V Jižní Dakotě povolili indiánům z kmene Siouxů pěstování a prodej konopí.

V Jižní Dakotě povolili indiánům z kmene Siouxů pěstování a prodej konopí. | foto: koláž iDNES.cz

Amerika se vrhá do konopného rauše. Trumpovo okolí ale marihuanu moc nemusí

  • 152
Spojené státy po letech represí uvolňují pěstování marihuany, a to nejen pro lékařské, ale i rekreační užití. Nové odvětví generuje miliardy dolarů, marihuanový trh bude totiž v USA mít 200 milionů potenciálních zákazníků.

Pro Jeremyho Zacharyho bylo minulé úterý napínavým dnem. A to nejenom proto, že Američané rozhodovali, kdo povede světovou velmoc v následujících letech. Zakladatele kalifornského magazínu Culture zaměřeného na trendy v lékařském využití marihuany zajímalo, zda voliči podpoří v celkem devíti referendech konaných zároveň s volbami legalizaci konopí.

Teď už může být spokojen. Osm států se vyslovilo pro vstřícnější přístup. Čtyři nováčci přibyli ke státům, kde je možné využívat marihuanu pro léčebné účely. Obyvatelé dalších čtyř zemí včetně nejlidnatější Kalifornie nově můžou konzumovat THC i pro zábavu. Proti byli jen obyvatelé Arizony.

Marihuana v USA.

Jak upozornila agentura Bloomberg, 66 procent Američanů bude mít poté, co se výsledky hlasování převedou do praxe, přístup k legální marihuaně. To představuje trh s více než 200 miliony potenciálními zákazníky. Pětina Američanů bude navíc moci kouřit i rekreačně pro zábavu, nebude tedy potřebovat žádné potvrzení od lékaře.

Na marihuanu sázejí o prodejci sekaček

Na to dlouho čekali podnikatelé ze všech možných oborů. Celý byznys kolem marihuany totiž v posledních letech roste a další uvolnění restrikcí mu dodá novou energii. Nejde přitom zdaleka jen o obří farmy s konopím, ale prakticky o veškeré produkty a navázané služby.

Na byznys kolem marihuany vsadil například největší prodejce sekaček a zahradních produktů Scotts Miracle-Gro. Firma investovala v uplynulých letech do hnojiv, osvětlení a dalších potřeb pro takzvanou hydroponii. Jde o metodu pěstování zvláště oblíbenou mezi pěstiteli marihuany. Tržby společnosti z hydroponie dosáhly za posledních dvanáct měsíců čtvrt miliardy dolarů a firma očekává, že segment dál poroste.

Podle průzkumu společností ArcView Market Research a New Frontier, z něhož citoval magazín Forbes, dosáhne hodnota konopného průmyslu v USA letos 7,1 miliardy dolarů, tedy asi 174 miliard korun. Do roku 2020 by měl trh narůst na 22 miliard.

„Každý měsíc vznikají stovky nových firem. Jde přitom o služby, které si tady nedokážeme ani představit. Začíná to konopnou turistikou, pokračuje přes služby pěstitelům od zabezpečení a logistiku až po pojištění. Banky zajišťují farmám financování,“ říká ředitel Veletrhu konopí a léčivých bylin Cannafest Lukáš Běhel, který do USA jezdí a tamní vývoj sleduje.

Nejistota jménem Trump

Očekává se, že na rekreační marihuanu se brzy vrhnou i tabákoví obři, jejichž zisky stále více ukusuje zpřísňovaná regulace cigaret. Konopný průmysl se totiž od tabáku příliš neliší a i přes pokračující liberalizaci podléhá přísným omezením věku, reklamy a podobně, ve kterých se právě tabákové společnosti nejlépe orientují.

Ovšem to neznamená, že konopí v USA nestojí nic v cestě. Dobře to je vidět na akciových indexech firem napojených na marihuanu. Ty v posledních měsících před úterním hlasováním nepřetržitě rostly. I přes příznivý výsledek však nevyletěly do výšin, ale pohybují se nahoru a dolů jako na houpačce.

Podle analytiků je příčinou zvolení Donalda Trumpa prezidentem. On sám se sice vůči konopí nijak radikálně neohrazuje, ve svém nejbližším okolí má však zaryté odpůrce. Celý trh tak sužuje nejistota, jak se budoucí prezident USA zachová a zda nezaujme tvrdý postoj a pěstování marihuany se nestane opět trestným činem i tam, kde už léta roste bez jakýchkoli omezení.

Podobnou zkušenost ostatně mají podnikatelé z Česka. Razie policie v tuzemských obchodech s příslušenstvím pro pěstitele a fanoušky marihuany před třemi lety ukončila pověst Česka coby země vstřícné ke konopí. Řada menších obchodníků své krámky už neotevřela, a i když se odvětví podle Běhala pomalu vzmáhá, byla to citelná rána.

Zachary přesto věří, že v Trumpovi nakonec zvítězí jeho podnikatelský instinkt a kvůli velkým penězům, které se kolem marihuany točí, nepůjde proti trendu. Zisky totiž neplynou jen podnikatelům, ale i rozpočtům jednotlivých států.

Například Colorado, které legalizovalo konopí pro rekreační uživatele jako první, vybralo na „zelených“ daních v loňském fiskálním roce 102 milionů dolarů. To je dvaapůlkrát více, než činily příjmy z alkoholu.