Trh ovládly méně kvalitní džusy

  20:52aktualizováno  20:52
- V supermarketu stojí vedle sebe dva džusy. Oba mají na obale nápis 100% pomerančová šťáva, jeden stojí čtrnáct korun, druhý čtyřicet. Šidí zákazníky výrobce toho levného, nebo je naopak bere na hůl ten, kdo prodává draho? Když si člověk uvědomí, že na litr šťávy potřebuje dvě kila pomerančů asi za padesát korun, musí mu být jasné,že správná je první odpověď. Levné džusy jsou ošizené, do skutečné ovocné šťávy mají hodně daleko.
Stoprocentní pomeranč

Stoprocentní pomeranč - Kdo chce stoprocentní pomerančovou šťávu, najde ji v ovoci, ne však v levných džusech. | foto: MAFA - Martin Pinkas

Je to však šizení tak říkajíc v mezích zákona. Tuzemské předpisy totiž neza

Podle analýzy Ústavu konzervace potravin a technologie masa Vysoké školy chemicko-technologické, by evropským predpisům vyhovělo jen šest - Hohes C, YO, Gold Glocken, Emig, Toma a RelaxVysoké školy chemicko-technologické, by evropským předpisům vyhovělo jen šest - Hohes C, YO, Gold Glocken, Emig, Toma a Relax.
kazují používat méně kvalitní suroviny a výrobní postupy, jež jsou v zemích Evropské unie zakázány. Z šestnácti džusů, které analyzovali v pražském Ústavu konzervace potravin a technologie masa Vysoké školy chemicko-technologické, by evropským předpisům vyhovělo jen šest - Hohes C, YO, Gold Glocken, Emig, Toma a Relax. Jsou vyrobeny tak, aby se co nejvíce přiblížily kvalitám, jaké má ovocná šťáva po vylisování z pomerančů. Žádný z džusů na našem trhu totiž není přímo "vymačkaná" čerstvá šťáva, všechny jsou vyrobeny z koncentrátu, k němuž se ve stáčírně doplní stejný díl vody,jaký byl při koncentraci v zemi sklizně odpařen.

Jen o trochu horší kvality jsou džusy druhé skupiny - Pfanner, Happy Day, Cappy, Prim Jus a Hello. "Jsou vyrobeny z kvalitního koncentrátu, ale přesto už do určité míry přizpůsobené situaci na českém trhu, třeba tím, že jsou přislazené nebo řidší," komentuje výsledky analýz Michal Voldřich z Vysoké školy chemicko-technologické.

Na evropském trhu by určitě neuspěl žádný džus ze skupiny nejlevnějších - Dolly, 100% Džus Pomeranč, Tesco, Koruna a Fruity. Nesplňují totiž požadavky Evropské unie především proto, že jsou vyrobeny z koncentrátu, do něhož byl přidán takzvaný pulp wash. Ten vznikne, když se již jednou lisovaná pomerančová dužina znovu namočí a podruhé vylisuje. "Šťáva z druhého lisování má trpkou, až nahořklou chuť, je světlá a obsahuje víc dužiny. Je pokládána za méně kvalitní než šťáva z prvního lisování," říká Michal Voldřich.

Používání pulp wash však u nás není zakázané, protože neexistuje předpis, který by říkal, jaké analytické hodnoty má mít 100% ovocná šťáva. V Evropské unii se nesmí používat ani v džusech, ani v nektarech tedy 50% šťávách. "Vyhláška dává prostor pro různé spekulace. Objevují se tu velmi levné koncentráty z Řecka nebo Izraele, které patří do horší kategorie," říká předseda Unie výrobců ovocných šťáv a nektarů Gabriel Slanicay a přiznává, že se kvalita džusů v poslední době snížila. "Je to výsledek cenového boje o zákazníka."

Test ukázal, že vždy nemusí platit přímá úměra mezi kvalitou a cenou ani předpoklad, že zahraniční džusy jsou kvalitnější než tuzemské. Dva české výrobky - Relax a Toma, které skončily ve skupině nejlepších, stojí kolem osmnácti korun, tedy asi o deset korun méně než zahraniční YO ,Gold Glocken a Emig, a dokonce o polovinu méně než Hohes C. Do skupiny nejhorších se vklínil i rakouský Fruity.
 

džus (správně ovocná šťáva) - šťáva získaná buď přímo vylisováním (čerstvá šťáva, nebo také premium), nebo z koncentrátu. Podíl ovoce je 100 %.

nektar - šťáva vyrobená z koncentrátu přidáním vody a cukru. Ovocný podíl je jen 50 % (u pomerančů, u jiných druhů ovoce je to méně), zbytek tvoří voda.

pulp wash - méně kvalitní koncentrát z druhého lisování pomerančové dužiny

 

Anketa
Kdybyste věděl, že levné džusy jsou méně kvalitní než drahé, kupoval byste je stejně?

Bohumil Klepl, herec, Praha
Kupoval bych kvalitnější, i když jsou dražší, protože si myslím, že kvalitní džusy se vyrábí z kvalitního ovoce, kdežto ty levnější z kontaminovaného či shnilého ovoce. Zdraví je pro mě nejdůležitější.

Roman Burda, manažer, Mělník
Já dávám ve všem přednost kvalitě. Je pravda, že cena je občas dost vysoká, ale jsem sám a nemám velkou spotřebu. Rozhodně kvalita, ta podpoří i mé zdraví.

Jarmila Jurášová, invalidní důchodkyně, Jeseník
Při naší ekonomické situaci si bohužel nemohu dovolit koupit kvalitní výrobek, neboť je podstatně dražší. Džusy kupuji, ale jen ty cenově dostupné.

Miroslav Kryštof, skladník, Praha
Kvalita je pro mě velmi důležitá a také podle toho si vybírám. Nekvalitní zboží bych nekupoval, ale kdo dnes ví, co se skrývá za pojmem kvalita.

Renata Vosová, pojišťovací poradce, Neratovice
Nevím, jestli jsou na našem trhu kvalitní džusy. Ale určitě bych dala přednost kvalitě. Zdraví je pro mě a mou rodinu to nejdůležitější, džusy kupujeme ve velkém množství a snad ty kvalitní.
(rab)

Protokol ze zkušebny ke stažení zde v MS WORD (585KB)

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu smažených bramborových hranolků z fastfoodů

Hranolky

MF DNES otestovala čtrnáct vzorků smažených bramborových hranolků z jedenácti řetězců rychlého občerstvení. Zde najdete...

Řetězce lákaly na slevy, zaplatí pokuty za 10 milionů korun

Supermarket Albert (ilustrační snímek)

Za účtování vyšších cen než deklarovaných během výprodejů uložila Česká obchodní inspekce obchodníkům ve 2. čtvrtletí...

TEST DNES: Neutrácejte zbytečně, školákům stačí pero za pár korun

Ilustrační snímek

Na dětech se nemá šetřit, to je svatá pravda, ale ani není potřeba kupovat do první třídy plnicí pero za stovky korun....Najdete na iDNES.cz