Trh s byty v Česku se rychle přehřívá

  • 101
Lidé v České republice mají chuť kupovat byty do osobního vlastnictví jako nikdy v minulosti. Kupují byty pro vlastní bydlení i jako investice se spekulací na růst cen po vstupu země do Evropské unie.

Odborníci však varují: Ceny zejména starších menších a panelákových bytů se dostávají do růstové spirály, začínají se přehřívat a v budoucnu může přijít pokles.

"Poptávka v posledních měsících je obrovská. Během posledního půl roku jsme prodali čtyři sta bytů," uvedl Jiří Felix ze společnosti IPB Real.

Teď, anebo nikdy
Na trhu panují tři hlavní důvody, které ženou lidi do koupě bytů. Levné hypotéky, nízké úroky na bankovních vkladech, obavy ze zvýšení nájmů po případné deregulaci nájmů a očekávání růstu cen bytů po vstupu Česka do Evropské unie.

"U některých lidí se spojí všechny faktory dohromady a pak jsou doslova šílení. Přijdou, že okamžitě musí koupit byt za jakoukoliv cenu, protože si myslí, že za dva roky už na něj mít nebudou," říká majitel realitní kanceláře Ivo Gavlas.

Největší poptávka a boj zájemců na trhu se týká menších bytů 2+kk o rozloze kolem padesáti až šedesáti metrů čtverečních.

"Poptávka, která by se normálně na trhu objevila za dva až tři roky se stáhla do současnosti. Jenže i prodávající věří, že po vstupu do unie půjdou ceny nahoru, takže v současné době se jim nechce moc prodávat. Poptávka je přehřátá a nabídka zamrzlá, takže cenová spirála se roztáčí nahoru," dodal Gavlas.

Kromě bytů pro vlastní bydlení stále více lidí investuje peníze v očekávaní jejich zhodnocení.

Odborníci však soudí, že s výjimkou super atraktivních lokalit v Praze, kde již dnes jsou ceny bytů zcela mimo dosah většiny obyvatel, se nic dramatického nestane.

Přehled informací o trhu
najdete v nové příloze
ČEŠI A BYTY
"Důsledkem je, že nastane převis nabídky nad poptávkou. V současné době velké množství spekulantů vyčkává na moment vstupu, ale myslím, že budou trochu zklamáni," soudí Felix.

Vstup do unie ceny nezvýší ani podle Jána Horňáka z realitní kanceláře stavební společnosti Skanska. "Cizinci, kteří do Prahy chtěli, už tady jsou," dodal. Trh s byty v Česku tak bude vždy tvořit hlavně tuzemská klientela.

Rostoucí poptávka se projevuje i na bytové výstavbě, která loni dosáhla rekordu za posledních šest let, a dokončilo se 27 300 bytů.

"O dvoupokojové byty, po kterých je největší poptávka, mají zájem hlavně mladé rodiny a začínající páry. Nemají sice příliš hotovosti, ale slušné příjmy. Další skupinou jsou rodiče, kteří kupují byty pro děti, a investoři, kteří tak chtějí zhodnotit peníze více než v bance," konstatoval Horňák.

Trh pod stínem regulace
Další hnací silou je obava lidí, co se stane po případné deregulaci nájmů.

"Lidé někdy uvažují tak, že když nevědí, kolik budou v budoucnu platit nájem, tak si byt raději koupí," říká Gavlas.

Poptávka je v současné době tak silná, že podle Gavlase se stává, že lidé koupí panelákový byt za cenu na metr čtvereční vyšší, než u novostavby.

Uvolnění regulovaných cen u více než milionu bytů, což představuje zhruba třetinu z celkového počtu, se však vláda brání.

Ministři ČSSD přehlasovali koaliční partnery a před dvěma týdny poslali do Poslanecké sněmovny návrh s maximálním růstem regulovaných nájmů o deset procent ročně.

Ovšem jen do úrovně místně obvyklého nájemného, které se vypočítává jako průměr nájmů v dané oblasti.

Podle odborníků to ve většině oblastí prakticky zmrazí ceny na současnou úroveň nájmů, protože převaha regulovaných cen moc prostoru pro růst neumožní.