Trh s emisemi má dosahovat 700 miliard dolarů ročně

Základním problémem energetiky se stává otázka klimatických změn a problém globálního oteplování. Navzdory neúspěchu nedávné konference v Ottawě, lze v obecné rovině konstatovat, že tlak na omezení emisí oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů narůstá, a energetické společnosti proto musí být připraveny na značné investice spojené s tímto tématem. Vyplývá to z prognózy společnosti Ernst & Young, jakým směrem se bude energetický průmysl v následujících letech ubírat. Vývoj v následujících deseti až patnácti letech lze podle zprávy rozdělit do tří postupných fází.

Současná "přípravná" fáze má trvat ještě několik let. Během této doby by mělo dojít k přijetí potřebné legislativy omezující produkci skleníkových plynů.

V další fázi již budou energetické společnosti skutečně nuceny reagovat na všeobecný tlak po větší energetické efektivitě.

Ve třetí fázi, jejíž začátek Ernst & Young odhaduje přibližně na rok 2008, by měla začít být uplatňována vskutku globální politika zabraňující oteplování planety.

Obchod s emisemi se má stát důležitou součástí energetického průmyslu. Pilotní program kontrolovaného obchodu s emisemi se již připravuje ve Velké Británii a dá se očekávat, že trh s emisemi bude brzy stejně samozřejmou součástí energetického průmyslu jako obchod s uhlím, zemním plynem, nebo elektrickou energií.

Podle některých odhadů by plně rozvinutý globální trh s emisemi mohl dosahovat objemu 700 miliard dolarů ročně.

Současně bude kladen větší důraz na pomoc rozvojovým zemím při snižování produkce oxidu uhličitého.

Celkový trend má podle studie směřovat k tomu, že problematika skleníkových plynů přestane být pouze záležitostí ochrany přírody a stane se finanční a obchodní otázkou, se kterou společnosti ve svých účetních plánech musejí do budoucna počítat.

Větrná elektrárna v neobvyklém tvaru.