Šéf Fedu Ben Bernanke se svou ženou

Šéf Fedu Ben Bernanke se svou ženou | foto: Reuters

Trhy čekaly na vystoupení hlavy bankéřů USA. Bernanke se změnami vyčká

  • 58
Investoři dnes s napětím čekali na vystoupení nejvyššího amerického bankéře Bena Bernankeho. Byli netrpěliví z toho, zda oznámí, že Fed hodlá pomoci ekonomice dalším uvolňováním měnové politiky. Bernanke ale oznámil jen to, že centrální banka bude zvažovat možnosti další stimulace ekonomiky a zaměstnanosti.

Bernanke z výročního sympozia světových centrálních bankéřů v horském letovisku Jackson Hole ve Wyomingu novinářům vzkázal, že "oživení z krize bylo mnohem slabší, než jsme doufali", ohledně dlouhodobého vývoje ekonomiky ale vyjádřil optimismus.

Uvedl také, že měnový výbor Fedu se v září sejde na dva dny namísto původně plánovaného jednoho, aby mimo jiné uvážil, jaké má v nynější situaci možnosti k další podpoře ekonomiky.

Trhy byly před projevem nervózní, to se projevilo už ve čtvrtek oslabením akcií ve světě. Americkým akciím nepomohla ani obří investice Warrena Buffetta, který za pět miliard dolarů nakoupil akcie Bank of America.

Před rokem Bernanke oznámil plán další stimulace ekonomiky pomocí nákupů státních dluhopisů za 600 miliard dolarů v rámci druhé vlny takzvaného "kvantitativního uvolňování" (výkup dluhopisů americkou centrální bankou). Finanční trhy nyní čekaly, že šéf Fedu naznačí něco podobného, protože největší světová ekonomika letos i přes podporu Fedu upadla prakticky do stagnace.

Americké akcie se zhouply a posilují

To se ale nestalo a americké akcie v reakci na Bernankeho projev nejprve prohloubily počáteční propad. Následně ale investoři začali přikládat větší váhu Bernankeho přesvědčení o tom, že hospodářství se bude zlepšovat, a akcie začaly opět růst.

Širší index S&P 500 stoupl o 1,1 procenta a index technologického trhu Nasdaq posílil o 1,9 procenta.

Za klíčové pro zdraví ekonomiky Bernanke označil snížení počtu lidí, kteří hledají práci déle než půl roku. Vyslovil se pro opatření, která by situaci na trhu práce zlepšila a tím posílila i ekonomický růst. "Za těchto neobvyklých okolností by politické kroky, které by krátkodobě podpořily oživení, mohly přispět i k dosažení dlouhodobějších cílů," řekl Bernanke.

Podle dnešních revidovaných údajů stoupl hrubý domácí produkt USA ve druhém čtvrtletí o jedno procento a za celé pololetí jen o 0,7 procenta. Ve druhém pololetí se přitom výraznější zrychlení nečeká.

, ,