Novela zákona o družstevních záložnách, která přišla v reakci na bankroty v oboru, loni kampeličkám znesnadnila podnikání.

Novela zákona o družstevních záložnách, která přišla v reakci na bankroty v oboru, loni kampeličkám znesnadnila podnikání. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kampeličky chtějí soupeřit s bankami o klienty. Tři zažádaly o licenci

  • 4
Tři tuzemské kampeličky, které spravují miliardová aktiva pro desítky tisíc klientů, požádaly o bankovní licence. K rozhodnutí je přimělo také zpřísnění zákona o družstevních záložnách. Mladým bankám však konkurovat nemohou.

O bankovní licence zažádaly tři z jedenácti tuzemských spořitelních družstev - Akcenta, Moravský peněžní ústav a Creditas. V současnosti čekají na posouzení Českou národní bankou. To však může trvat měsíce i roky.

„Naši ambici stát se bankou jsme nikdy netajili. Pravdou je, že nově přijatá legislativa v tomto směru některé procesy a rozhodnutí urychlila,“ říká mluvčí společnosti Akcenta Jan Vlček.

Novela zákona o družstevních záložnách, která přišla v reakci na bankroty v oboru, loni kampeličkám znesnadnila podnikání. Vkladatelé například musí deset procent z úročeného vkladu vložit do kapitálu záložny, tato částka však není pojištěná. „I tento atribut novely určitě uspíšil rozhodnutí pro transformaci, nicméně těch důvodů je víc,“ míní Vlček.

Další komplikací je například zavedení limitu na úvěry ve výši 30 milionu korun, limitu bilanční sumy ve výši 5 miliard korun a v neposlední řadě i zvýšení příspěvku záložen do Fondu pojištění vkladů.

Akcenta, která má 5 213 členů, o bankovní licenci požádala těsně před koncem loňského roku. Bankou se chce stát také Creditas a Moravský peněžní ústav, tedy jediné dvě záložny, které obhospodařují přes 10 miliard aktiv - dohromady 20,7 miliardy korun.

„Žádost jsme podali. Je to krok navazující na již provedenou přípravu a je v souladu s dříve avizovaným plánem,“ řekl bez dalších podrobností předseda představenstva Creditas Vladimír Hořejší. Společnost má přes 19 tisíc klientů.

Příliš malý soupeř pro banky

Mladé, dravé banky jako je Air Bank Petra Kellnera, Fio či Equa Bank se potenciální konkurence zatím rozhodně nemusí bát. Hrozba v podobě transformovaných záložen pro je skoro zanedbatelná - kromě počtu klientů a vkladů se s nimi nemůžou rovnat ani ve výdajích na marketing, či v investicích do rozvoje. Banky, které vstoupily na trh v posledních letech, mají spíše ambice oslabovat pozice lídrů trhu než soupeřit s kampeličkami.

Je tak pravděpodobné, že se záložny na velmi konkurenčním bankovním hřišti zaměří na jinou klientelu, například malé firmy.

Moravský Peněžní Ústav o licenci požádal loni v srpnu. „Od listopadu 2015 probíhá licenční řízení, jehož výsledek bude znám v průběhu roku 2016,“ uvedl mluvčí Petr Bejšovec. MPÚ má téměř 12 tisíc klientů.

„Transformace na banku je naším dlouhodobým strategickým cílem. Chceme, aby MPU byl první českou konzervativní bankou, která se bude orientovat na výjimečné služby pro klienty s vyššími vklady a nemovitostní financování. Stále budeme bankou pro starší generaci a také firmy. Věříme, že díky jedinečnému přístupu a službám, které nabízíme našim klientům, budeme konkurencí nejen malým a mladým bankám,“ dodal mluvčí.

V tuzemsku v současnosti působí 11 kampeliček: Akcenta, ANO, Artesa, Citfin, Creditas, ČSD, Kredit, MPÚ, Peněžní dům, PDZ a PSD. Celkový objem jejich aktiv přesahuje 32,5 miliardy korun.

Aktiva záložen loni za tři čtvrtě roku vzrostla o více než čtyři procenta. V čísle jsou zahrnuta i jejich vlastní aktiva. Celkový objem vkladů a úvěrů však v podstatě stagnoval. Vklady mírně vzrostly o 0,7 miliardy na 27,8 miliardy korun. Podíl úvěrů v selhání u kampeliček dosahuje 25,5 procenta, u některých záložen je to však téměř čtyřicet procent.