Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třiadvacetiletý mladík ukázal Hanákům, jak se pálí kořalka

  10:15aktualizováno  10:15
Vůně květin, ovoce, zeleniny a také skvělé pálenky přilákala na podzimní výstavu Flora Olomouc - Hortikomplex přes dvacet tisíc návštěvníků. Mnozí byli zvědaví na vítěze soutěže Flora košt. Nejlepší ovocnou pálenku do soutěže přihlásil Aleš Libotovský z Královéhradecka.
Košt slivovice, alkohol

Košt slivovice, alkohol - ilustrační foto | foto: Lubomír AnčinecMF DNES

Uspěl se svou hruškovicí ročník 2005. Ve třiadvaceti letech se stal nejmladším paličem v historii soutěže. "Aby vyhrál tak mladý palič, je ojedinělé. Navíc pan Libotovský vypadá ještě mnohem mladší než ve skutečnosti je," podotkla mluvčí Výstaviště Flora Zuzana Studená.

"V regionu, kde je pálení téměř posvátné, jsme udělal revoluci," smál se mladík, který porazil moravskou elitu.

Úspěch své hruškovice připisuje Libotovský tomu, že je v ní cítit charakteristická chuť jeho hrušek. "Jsou to hrušky, které se vyskytují poměrně ojediněle a také já jich mám málo. Povedl se mi dobrý kvas a když se dobře vypálil a hruškovice odležela, výsledek se dostavil," sdělil Libotovský.

Vítězné pálenky vyrobil loni pouze čtyři litry. "Letos už těch hrušek bylo tak málo, že jsem je musel míchat s jiným ovocem," podotkl Libotovský.

Ovocné kořalky, včetně pálenek z cukru a kiwi či šípků, hodnotily tři desítky porotců-degustátorů. Vybírali ze vzorků slivovic, broskvovic, hruškovic, vínovic, jablkovic, višňovic a dalších destilátů.

Do třetího ročníku soutěže o nejlepší ovocný destilát musel každý zájemce o vítězství zaslat alespoň 7 decilitrů pálenky. "Nejsilnějším letos přihlášeným destilátem je čtyřiašedesátiprocentní slivovice z jihomoravských Prštic," popsala mluvčí olomouckého Výstaviště Zuzana Studená. Nejstaršími vzorky zase byly šestiletá broskvovice z Kostelan nad Moravou a stejně stará třešňovice z Bystřice pod Hostýnem.

Podle šestadvacetiletého předsedy hodnotící komise Jana Stávky, který se degustací zabývá už deset let, mají nejlepší cit v ústech "na patře" ženy. "Pohybují se v kuchyni, znají rozdíly chutí. Lépe umí postihnout odlišnosti mezi destiláty nebo víny," vysvětlil Stávek.

Nultý ročník akce, tehdy ještě pod názvem "Hanácké košt", proběhl v roce 2003 na Hortikomplexu. O rok později už klání dostalo svůj dnešní název Flora košt.

"Rekordní pak byl loňský rok s 235 vzorky. Předpokládáme, že letošní o něco menší účast má na svědomí zejména loňská špatná úroda ovoce," podotkla Studená.

Autoři: ,


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Češi nevyužívají možnost péče o blízké. O ošetřovné požádalo jen 56 lidí

Ilustrační snímek

Česko má za sebou první měsíc s dlouhodobým ošetřovným, kdy se člověk může až na tři měsíce uvolnit z práce a pečovat o...

Skončila šéfka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem...

Najdete na iDNES.cz