Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třináctý plat? Jen u úspěšné firmy

  9:38aktualizováno  9:38
S podstatným přilepšením do domácího rozpočtu v podobě takzvaného třináctého platu můžou počítat zaměstnanci úspěšných firem v Karlovarském kraji. Opakem jsou lidé, kteří jsou rádi, že můžou pracovat za minimální mzdu a nemusejí na nucenou dovolenou.
Sokolovská uhelná dává patnáct platů, jinde lidé na Vánoce nedostanou nic

Sokolovská uhelná dává patnáct platů, jinde lidé na Vánoce nedostanou nic | foto: Profimedia.cz

"Kolektivní vyjednávání se zaměstnavateli je stále složitější. Některé textilní firmy nedají dobrovolně navíc ani korunu," podělila se o zkušenosti Eva Dimová z Odborového svazu textil, oděv, kůže v Sokolově.

S přilepšením do vánočního rozpočtu nemohou například počítat ve Vlnapu Nejdek, Čezdě Libavské Údolí, v šicích dílnách Tostexu.

"Textiláci na třinácté platy pomýšlejí, ale zaměstnavatel je nedá. V některých případech jsou lidé rádi, že mají zaručenou alespoň minimální mzdu," konstatovala Dimová.

Když chce šéf odborů v Sokolovské uhelné Jan Smolka předvést, kolik poskytuje největší zaměstnavatel kraje dalších platů, potřebuje k tomu čtyři prsty jedné ruky. "V létě jsme na dovolenou dostali tři tisíce korun třináctého platu. Čtrnáctý, takzvaně předvánoční plat dělá čtyři tisíce korun," počítá odborář.

V Sokolovské uhelné až osm tisíc
Odboráři Sokolovské uhelné nasmlouvali i patnáctý plat. Říká se mu také třetí část roční podnikové prémie. Jde o sumu od dvou do osmi tisíc korun v závislosti na hospodářských výsledcích. Podle výsledků hospodaření má být tato prémie v horní hranici.

To však není všechno. "Zaměstnavatel v listopadu vyplatil mimořádnou prémii za mimořádné hospodářské výsledky v průměrné výši osm a půl tisíce korun. Téměř bych to nazval šestnáctým platem," uvedl Smolka.

Mezi tři největší zaměstnavatele v kraji patří společnost Witte Nejdek, která vyrábí automobilové zámky a další komponenty. V těchto dnech firma prolomila hranici pěti miliard korun, které si vyfakturovala za výrobu. Tržbám odpovídají roční odměny, které zaměstnanci dostanou před Vánoci.

Třinácté platy nebo pohyblivá mzda?
"Průměrná výše odměn pro letošní rok se bude pohybovat mezi 50 až šedesáti procenty průměrné měsíční mzdy zaměstnance," uvedla personalistka Petra Beranová. Za loňský rok si tu lidé v průměru vydělali kolem devatenácti tisíc korun.

Trojlístek největších zaměstnavatelů v kraji doplňuje Karlovarský porcelán. Jeho ředitele Vlastimila Argmana nadzvedla zmínka o třináctém platu. Lidé jsou podle něj motivováni prémiemi. "Fenomén třinátého platu si vymysleli lidé bez mozku," ulevil si ředitel.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Najdete na iDNES.cz