Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třináctý plat? Jen u úspěšné firmy

  9:38aktualizováno  9:38
S podstatným přilepšením do domácího rozpočtu v podobě takzvaného třináctého platu můžou počítat zaměstnanci úspěšných firem v Karlovarském kraji. Opakem jsou lidé, kteří jsou rádi, že můžou pracovat za minimální mzdu a nemusejí na nucenou dovolenou.
Sokolovská uhelná dává patnáct platů, jinde lidé na Vánoce nedostanou nic

Sokolovská uhelná dává patnáct platů, jinde lidé na Vánoce nedostanou nic | foto: Profimedia.cz

"Kolektivní vyjednávání se zaměstnavateli je stále složitější. Některé textilní firmy nedají dobrovolně navíc ani korunu," podělila se o zkušenosti Eva Dimová z Odborového svazu textil, oděv, kůže v Sokolově.

S přilepšením do vánočního rozpočtu nemohou například počítat ve Vlnapu Nejdek, Čezdě Libavské Údolí, v šicích dílnách Tostexu.

"Textiláci na třinácté platy pomýšlejí, ale zaměstnavatel je nedá. V některých případech jsou lidé rádi, že mají zaručenou alespoň minimální mzdu," konstatovala Dimová.

Když chce šéf odborů v Sokolovské uhelné Jan Smolka předvést, kolik poskytuje největší zaměstnavatel kraje dalších platů, potřebuje k tomu čtyři prsty jedné ruky. "V létě jsme na dovolenou dostali tři tisíce korun třináctého platu. Čtrnáctý, takzvaně předvánoční plat dělá čtyři tisíce korun," počítá odborář.

V Sokolovské uhelné až osm tisíc
Odboráři Sokolovské uhelné nasmlouvali i patnáctý plat. Říká se mu také třetí část roční podnikové prémie. Jde o sumu od dvou do osmi tisíc korun v závislosti na hospodářských výsledcích. Podle výsledků hospodaření má být tato prémie v horní hranici.

To však není všechno. "Zaměstnavatel v listopadu vyplatil mimořádnou prémii za mimořádné hospodářské výsledky v průměrné výši osm a půl tisíce korun. Téměř bych to nazval šestnáctým platem," uvedl Smolka.

Mezi tři největší zaměstnavatele v kraji patří společnost Witte Nejdek, která vyrábí automobilové zámky a další komponenty. V těchto dnech firma prolomila hranici pěti miliard korun, které si vyfakturovala za výrobu. Tržbám odpovídají roční odměny, které zaměstnanci dostanou před Vánoci.

Třinácté platy nebo pohyblivá mzda?
"Průměrná výše odměn pro letošní rok se bude pohybovat mezi 50 až šedesáti procenty průměrné měsíční mzdy zaměstnance," uvedla personalistka Petra Beranová. Za loňský rok si tu lidé v průměru vydělali kolem devatenácti tisíc korun.

Trojlístek největších zaměstnavatelů v kraji doplňuje Karlovarský porcelán. Jeho ředitele Vlastimila Argmana nadzvedla zmínka o třináctém platu. Lidé jsou podle něj motivováni prémiemi. "Fenomén třinátého platu si vymysleli lidé bez mozku," ulevil si ředitel.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Majitelé chat dosáhnou na dotace z Dešťovky, musí tam však trvale bydlet

Turnerova chata

O peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka budou moci od října žádat i majitelé rekreačních...Najdete na iDNES.cz