Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Trumpovy aféry strhly americkou burzu. Hrozí zpomalení reforem

  • 34
Na americké Wall Street je opět živo. I když asi ne tak, jak by si tamní investoři představovali. Chaos a nejistota kolem administrativy Donalda Trumpa přiblížily hodnotu amerických akcií k úrovni z konce loňského roku. Stalo se tak poprvé od Trumpova zvolení. Pohoršil si i dolar, který spadl na šestiměsíční minima. Vlna červených čísel se ve čtvrtek přesunula i do Evropy.

Výprodej amerických cenných papírů začal ve středu a finančníky překvapil. Akciový index Standard & Poor’s spadl za den o 1,8 procenta. Hodnota firem na americké burze přitom poslední měsíce stabilně rostla a akciové indexy dosahovaly nových maxim. Trhy a firmy Trumpovy více či méně viditelné přešlapy ignorovaly, věřily, že americký prezident dostojí svým slibům o snížení daní a podnikům uleví od regulací.

Zdá se ale, že poslední washingtonské drama, za kterým stojí Trumpovo náhlé odvolání ředitele FBI Jamese Comeyho a podezření z vyzrazení tajných informací ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi, je už příliš.

17.května 2017 v 22:08, příspěvek archivován: 18.května 2017 v 19:08

The S&P 500 falls 1.8% in biggest drop since Sept. 9 https://t.co/crPzk05zMQ https://t.co/Avx3Qmi1pH

Trumpovy reformy jsou v ohrožení, investoři znervózněli

Investoři se začínají obávat, že Trump a jeho tým nebudou schopni klíčové reformy prosadit v Kongresu. Ve čtvrtek po zahájení obchodování se americké trhy sice lehce uklidnily a oproti středečnímu uzavření připisovaly nízké desetiny procenta. Analytici to však připisují nedostatku nových informací o vývoji v Bílém domě.

Reagan by neměl radost. Trumpova reforma škrtá daně a hrozící dluhy neřeší

Ekonomové jsou navíc k Trumpovi kritičtí již delší dobu. Pětačtyřicátému americkému prezidentovi se od začátku nástupu do úřadu nepodařilo prosadit žádnou z reforem důležitých pro trh a jeho daňový plán neobsahuje konkrétní data, jak snížit daně a ekonomiku nezadlužit.

Stavbaře tento týden zklamala i americká ministryně dopravy Elaine Chaová. Ta sice oznámila, že plán, který zmodernizuje a vybuduje novou infrastrukturu a nakopne americké HDP o jeden bilion dolarů, je v pohybu. Neuvedla ale, kde se v americké kase najde 200 miliard z veřejných peněz, které mají investiční a stavební boom nastartovat. Ve středu navíc přišla s tím, že součástní plánu není ani seznam konkrétních staveb, uvedl server The Hill, který monitoruje dění ve Washingtonu.

Hrozí ekonomické zpomalení?

Lépe na tom není ani americký dolar, který se nyní pohybuje na šestiměsíčních minimech. „Negativem pro další vývoj dolaru je zejména silné euro. Pár EUR/USD se dostal nad klíčovou úroveň 1,10 a dokud se obchoduje nad touto úrovní, výhled je spíše ve prospěch dalšího oslabování amerického dolaru, i když už neočekávám tak silný prodejní tlak na dolar, jaký jsme zažili v posledních dnech,“ uvedl hlavní analytik TopForex Petev Bukov.

Obavy o stabilitu Trumpovy administrativy vyjádřil někdejší guvernér americké centrální banky Fed Ben Bernanke. „K obavám je důvod,“ řekl Bernanke podle listu New York Times při příležitosti setkání vysoce postavených manažerů v Las Vegas. Dodal, že americká ekonomika poslední čtyři roky statisticky rostla a nyní je čas pro zpomalení. Bernanke řekl, že v nadcházejících čtyřech letech „dost velká šance, že uvidíme obrat.“ Otázkou je, jestli oním obratem byly právě středeční výprodeje.

Červená vlna zasáhla Evropu i Prahu

Vlna středečních ztrát se ale ve čtvrtek přelila do Evropy, kde všechny akciové indexy svítily na monitorech červeně. Index 600 největších evropských společností Stoxx 600 před koncem obchodování odepisoval 0,6 procenta a žádný ze 13 hlavních sektorů ve čtvrtek nevykázal zisky. Nejvíce utrpěly realitní společnosti s 1,6procentními ztrátami. Přes jedno procento odevzdávají i energetické tituly a výrobci spotřebního zboží. Finanční instituce a telekomunikační společnosti oslabují těsně pod jedno procento.

Na dění na evropských trzích zareagovala i pražská burza. Index PX ve čtvrtek odepsal 0,87 procenta na 1011,71 bodu. „Pražský parket se svezl s ostatními evropskými akciovými trhy po skluzavce,“ charakterizoval čtvrteční výsledek analytik Komerční banky Richard Miřátský. Ze 13 hlavních emisí pražské burzy jich v červených číslo skončilo devět. Sedm z nich navíc kleslo o více než procento.