Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tsunami ekonomiku zbrzdí méně než SARS

  15:00aktualizováno  15:00
Jihoasijské země ještě ani nepohřbily všechny mrtvé po prosincové katastrofě způsobené tsunami, ale už podnikají rázné kroky, které by měly zachovat tempo ekonomického růstu.

VŠE O KATASTROFĚ
články | fotografie
konta | krizové linky

Pomoc v Thajsku může být vyšší než škody
Vláda Thajska, které patří mezi postiženými státy k těm nejvyspělejším, schválila celkovou částku na pomoc ve výši 530 milionů dolarů. To může být dokonce více než celkové škody, jež země utrpěla. Indonésie zase chystá daňové úlevy pro zahraniční investory, aby podpořila příliv nových peněz do země.

Doplácí rybolov, zemědělství, turistika
Nejpostiženějším oborem v regionu je kromě rybolovu a zemědělství cestovní ruch. Odborníci však doufají, že pokud se podaří poničené hotely rychle zrekonstruovat, turisté se i přes počáteční strach zase začnou do letovisek rychle vracet. Podobně jako tomu bylo po odeznění epidemie SARS v roce 2003.

Z údajů, které zveřejnil Wall Street Journal ale vyplývá, že škody budou menší, než ty, které způsobil SARS. Zatímco hospodářství ve všech zemích zasažených SARS kleslo, předpokládají ekonomové, že v případě jihovýchodní Asie to tak být nemusí. Růst HDP Indie a Thajska by podle nich sice měl zpomalit, nicméně v Indonésii a Malajsii by to mohlo být naopak.

Důležité je také včasné doručení humanitární pomoci, která je do postižených oblastí zasílána z celého světa. Pomůže zabránit šíření nakažlivých nemocí, jež by dopady tsunami na životy a ekonomiku ještě zhoršily.

Význam turistiky pro jednotlivé země

Země

Podíl na HDP (v %)

Podíl na zaměstnanosti (v %)

Maledivy

74,1

64,4

Malajsie

14,7

12,7

Thajsko

12,2

8,9

Indonésie

10,3

8,5

Indie

4,9

5,6

Srí Lanka

4,6

3,7

Zdroj: WTTC

Epidemie i sociální nepokoje
Zároveň existuje i riziko, že v postižených oblastech by bez rychlé pomoci mohly vzplanout sociální nepokoje. Již teď se objevily například na Srí Lance pokusy o rabování a byli zadrženi lidé, kteří kradli ledničky a nábytek v opuštěných domech a obchodech.

Škody na majetku nejsou tak velké
Materiální dopady na region nejsou ve srovnání s nevyčíslitelnou ztrátou lidských životů tak veliké.

"Když se podíváte na toto neštěstí jen z pohledu suchých čísel, nezdá se, že by katastrofa měla mít nějaké radikální dopady. Klíčové je, že velké průmyslové oblasti nebyly poškozeny a pohroma se významněji nedotkne ani obchodu," uvedl pro deník Wall Street Journal ekonom Credit Suisse First Boston v Hongkongu Joseph Lau.

Továrny dál vyrábí
Jako příklad dává Malajsii a jeden z jejích nejvýznamnějších průmyslových regionů na ostrově Penang. Ten je méně než 650 kilometrů od epicentra zemětřesení, jež způsobilo smrtelné vlny tsunami.

Ostrov je centrem továren zaměřujících se na technologicky vyspělé výrobky včetně provozů výrobce elektroniky Flextronics International nebo firmy Agilent Technologies zaměřující se na měřicí a testovací přístroje.

Zatímco některé hotely, letoviska a rybářské přístavy byly na ostrově zcela zničeny, továrny mohou vyrábět dál.

I v indonéské provincii Aceh, která byla silně poničena, zůstala takřka nedotčena klíčová průmyslová zařízení jako uhelné a měděné doly a věže na těžbu ropy a plynu.
Další klíčové služby v postižených oblastech, jako jsou telekomunikace nebo bankovnictví, zůstaly přes počáteční výpadky funkční.

Hurikány byly dražší
Celkové škody, které tsunami způsobilo, tak podle odborníků budou nakonec menší, než se nejprve očekávalo. Nedosáhnou zřejmě zdaleka takové úrovně jako například loňská vlna hurikánů na Floridě, jež stála 22 až 25 miliard dolarů.

Katastrofa jako nový ekonomický impulz?
Navíc příliv investic ze strany vlád zemí a zahraničních investorů může dodat ekonomikám impulz, jenž růst zdejších ekonomik umožní zachovat. Mohou z toho těžit některé obory jako například stavebnictví.

Již se to projevilo třeba v Indonésii, kde na burze začaly prudce růst akcie stavebních firem. Investoři doufají, že na své koupi vydělají díky tomu, že firmy získají zakázky na obnovu oblastí zasažených ničivým tsunami.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Najdete na iDNES.cz