Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tsunami ekonomiku zbrzdí méně než SARS

  15:00aktualizováno  15:00
Jihoasijské země ještě ani nepohřbily všechny mrtvé po prosincové katastrofě způsobené tsunami, ale už podnikají rázné kroky, které by měly zachovat tempo ekonomického růstu.

VŠE O KATASTROFĚ
články | fotografie
konta | krizové linky

Pomoc v Thajsku může být vyšší než škody
Vláda Thajska, které patří mezi postiženými státy k těm nejvyspělejším, schválila celkovou částku na pomoc ve výši 530 milionů dolarů. To může být dokonce více než celkové škody, jež země utrpěla. Indonésie zase chystá daňové úlevy pro zahraniční investory, aby podpořila příliv nových peněz do země.

Doplácí rybolov, zemědělství, turistika
Nejpostiženějším oborem v regionu je kromě rybolovu a zemědělství cestovní ruch. Odborníci však doufají, že pokud se podaří poničené hotely rychle zrekonstruovat, turisté se i přes počáteční strach zase začnou do letovisek rychle vracet. Podobně jako tomu bylo po odeznění epidemie SARS v roce 2003.

Z údajů, které zveřejnil Wall Street Journal ale vyplývá, že škody budou menší, než ty, které způsobil SARS. Zatímco hospodářství ve všech zemích zasažených SARS kleslo, předpokládají ekonomové, že v případě jihovýchodní Asie to tak být nemusí. Růst HDP Indie a Thajska by podle nich sice měl zpomalit, nicméně v Indonésii a Malajsii by to mohlo být naopak.

Důležité je také včasné doručení humanitární pomoci, která je do postižených oblastí zasílána z celého světa. Pomůže zabránit šíření nakažlivých nemocí, jež by dopady tsunami na životy a ekonomiku ještě zhoršily.

Význam turistiky pro jednotlivé země

Země

Podíl na HDP (v %)

Podíl na zaměstnanosti (v %)

Maledivy

74,1

64,4

Malajsie

14,7

12,7

Thajsko

12,2

8,9

Indonésie

10,3

8,5

Indie

4,9

5,6

Srí Lanka

4,6

3,7

Zdroj: WTTC

Epidemie i sociální nepokoje
Zároveň existuje i riziko, že v postižených oblastech by bez rychlé pomoci mohly vzplanout sociální nepokoje. Již teď se objevily například na Srí Lance pokusy o rabování a byli zadrženi lidé, kteří kradli ledničky a nábytek v opuštěných domech a obchodech.

Škody na majetku nejsou tak velké
Materiální dopady na region nejsou ve srovnání s nevyčíslitelnou ztrátou lidských životů tak veliké.

"Když se podíváte na toto neštěstí jen z pohledu suchých čísel, nezdá se, že by katastrofa měla mít nějaké radikální dopady. Klíčové je, že velké průmyslové oblasti nebyly poškozeny a pohroma se významněji nedotkne ani obchodu," uvedl pro deník Wall Street Journal ekonom Credit Suisse First Boston v Hongkongu Joseph Lau.

Továrny dál vyrábí
Jako příklad dává Malajsii a jeden z jejích nejvýznamnějších průmyslových regionů na ostrově Penang. Ten je méně než 650 kilometrů od epicentra zemětřesení, jež způsobilo smrtelné vlny tsunami.

Ostrov je centrem továren zaměřujících se na technologicky vyspělé výrobky včetně provozů výrobce elektroniky Flextronics International nebo firmy Agilent Technologies zaměřující se na měřicí a testovací přístroje.

Zatímco některé hotely, letoviska a rybářské přístavy byly na ostrově zcela zničeny, továrny mohou vyrábět dál.

I v indonéské provincii Aceh, která byla silně poničena, zůstala takřka nedotčena klíčová průmyslová zařízení jako uhelné a měděné doly a věže na těžbu ropy a plynu.
Další klíčové služby v postižených oblastech, jako jsou telekomunikace nebo bankovnictví, zůstaly přes počáteční výpadky funkční.

Hurikány byly dražší
Celkové škody, které tsunami způsobilo, tak podle odborníků budou nakonec menší, než se nejprve očekávalo. Nedosáhnou zřejmě zdaleka takové úrovně jako například loňská vlna hurikánů na Floridě, jež stála 22 až 25 miliard dolarů.

Katastrofa jako nový ekonomický impulz?
Navíc příliv investic ze strany vlád zemí a zahraničních investorů může dodat ekonomikám impulz, jenž růst zdejších ekonomik umožní zachovat. Mohou z toho těžit některé obory jako například stavebnictví.

Již se to projevilo třeba v Indonésii, kde na burze začaly prudce růst akcie stavebních firem. Investoři doufají, že na své koupi vydělají díky tomu, že firmy získají zakázky na obnovu oblastí zasažených ničivým tsunami.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Další z rubriky

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....Najdete na iDNES.cz