(Ilustrační foto;)

(Ilustrační foto;) | foto: Profimedia.cz

Merkelová nedá Trumpovi nic zadarmo. Smlouva TTIP ale nejspíš nakonec bude

  • 70
USA nechtějí podle amerického ministra obchodu odstoupit od uzavření dohody o volném obchodu s Evropskou unií. Německo je smířlivému tónu nakloněno. Merkelová však odmítá Trumpovu kritiku ohledně obchodnímu deficitu mezi USA a Německem.

Transatlantické obchodní a ­investiční partnerství mezi USA a Evropskou unií ano, či ne? Těžko říci, zda Trumpova administrativa klíčový dokument o volném obchodu mezi dvěma největšími ekonomikami světa odpíská, nebo projedná.

Zatímco americký prezident Donald Trump pokračuje ve svých tvrdých výrocích na adresu mnoha klíčových partnerů, včetně Evropské unie, jeho ministr obchodu Wilbur Ross zaujímá smířlivější postoj.

Hezinárodní hospodářské dohody projdou, řekl Obamův šéfekonom

„Jakožto největší vzájemní obchodní partneři bychom měli mít dohodu o volném obchodu,“ řekl Ross v úterý prostřednictvím internetového videopřenosu na konferenci, které se konala v Berlíně v­přítomnosti německé kancléřky Angely Merkelové.

Ross si nevybral zasedání Ekonomické rady CDU náhodou. Trump totiž minulý měsíc během summitu NATO v Bruselu pronesl na adresu Německa: „Němci jsou špatní, velmi špatní. Podívejte na ty miliony aut, které v USA prodávají.“ Příčinou Trumpových slov bylo, že obchodní deficit USA vůči Německu loni činil 65 miliard dolarů (1,5 bilionu korun), vůči celé Evropské unii se potom vyhoupl na 146 miliard dolarů. Větší obchodní schodek vykazují Spojené státy jen vůči Číně – 347 miliard dolarů.

Shodu vidí téměř všude

Vyjednávání o obchodní smlouvě mezi USA a Evropou (takzvané TTIP) bylo přerušeno s příchodem Trumpa do Bílého domu. „Obdobná vyjednávání jako o TTIP se více než obchodu týkají regulací a služeb. Naše vztahy jsou velice dobré,“ řekl loni v listopadu MF DNES šéf ekonomických poradců Baracka Obamy Jason Furman.

Willbur Ross dal nyní Furmanovi za pravdu. „USA učinily vědomé rozhodnutí neodstupovat od TTIP,“ sdělil Ross na zmíněné konferenci Křesťanskodemokratické unie. Upozornil přitom na minimum obchodních sporů mezi USA a evropskými státy. Podle Rosse vidí Trumpova vláda jen málo bodů ve vyjednávaném dokumentu, u nichž nebude dosaženo shody. Nesdělil ale, kdy by rozhovory mohly opět začít.

Merkelová ochotu ze strany USA uvítala a vyzvala k­obnovení vyjednávání o dohodě TTIP. Reagovala však i na Trumpova slova. „Skutečnost, že Německo investuje v USA desetkrát více než Američané v Německu, hraje samozřejmě velkou roli v tom, kolik pracovních míst tam vytvoříme,“ upozornila Merkelová. Spojené státy by podle ní měly vzít také v potaz, že největší závod automobilky BMW není v Německu, ale v USA, odkud vyváží více automobilů než americký Ford a General Motors dohromady.

Kam se úvahy o vyjednávání o obchodní smlouvě mezi USA a EU budou ubírat, by měl naznačit summit G20, který se koná příští týden v Hamburku.