Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tučné ryby mají blahodárný vliv na zdraví

  11:46aktualizováno  11:46
Jez mrkvičku, budeš mít zdravé oči, říká se u nás malým dětem. V přímořských zemích děti slýchávají: Jez ryby, budeš chytrý. Důvod, proč by ryby měly jíst nejen děti, ale i dospělí, se jmenuje omega 3. A skrývá se v rybím tuku.

Skandinávci si dopřávají více než dvacet kilo ryb ročně, Češi pouze pět. | foto: Profimedia.cz

Vědci na to přišli, když studovali potravu grónských Eskymáků. Ti totiž jedí víc tuku než kdokoli jiný na světě, ale srdeční choroby prakticky neznají.

Důvod? Eskymácká potrava jsou samé ryby, a ještě k tomu jen tučné ryby. A tak se zjistilo, že jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny skupiny omega 3. Od té doby mnoho studií prokázalo jejich prospěšnost pro lidské zdraví.

U dětí pomáhají rozvoji mozkových funkcí, podporují zdravý růst, u dospělých regulují krevní tlak a krevní srážlivost, mají protizánětlivé účinky. Ale především chrání před srdečními a cévními nemocemi.

Takže závěr je jasný. Jezte ryby nejméně dvakrát týdně, zní doporučení Světové zdravotnické organizace. A to i přesto, že se v nich objevují některé škodliviny. Výhody zkrátka převažují nad riziky. A překvapivě našim cévám víc svědčí, když konzumujeme ryby tučné.

Při dietě dravce
Prospěšným kyselinám neuškodí konzervování ani uzení ryb, dokonce ani smažení, pokud olej není extrémně zahřátý. Přesto není jedno, jakým způsobem rybu upravíme nebo jaký typ rybího výrobku si koupíme. Vybírat by měl hlavně ten, kdo chce hubnout.

"Ta doporučení se tak trochu kříží. Na jednu stranu je jasné, že tučnější ryby jsou zdravější, protože mají více omega 3, na druhou pro toho, kdo chce hubnout, je vhodnější netučná ryba," míní Hana Buchtová z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.

Co by tedy doporučila člověku, který se chce zbavit kil? "Určitě nějakou dravou rybu, ze sladkovodních třeba štiku, pstruha, okouna, candáta... a z mořských tresky nebo platýse. Rozhodně bych nedoporučovala tolstolobika, úhoře, makrelu nebo sledě. A vyhnula bych se sardinkám, šprotům, ale i tuňákovi."

Je dobré vědět, že ryby a mořské plody jsou méně tučné než maso, drůbež nebo plnotučné mléčné výrobky. Energetický přínos pochopitelně souvisí s obsahem tuku. Mezi tučné ryby patří makrely, tuňáci a sledi, ze sladkovodních tolstolobik, amur nebo úhoř. Přirozeně nízký obsah tuku ve svalovině mají treskovité a platýzovité ryby (viz Ryby podle obsahu tuku).

"Pokud konzumujete ryby málo nebo středně tučné, nepřinesou víc než 330 až 550 kilojoulů ve sto gramech. Ale i tučné ryby, které mají nad deset procent tuku, což je méně než libové maso, jen výjimečně přesáhnou 630 kilojoulů," říká Hana Buchtová a dodává, že záleží také na kuchyňské úpravě: "Ryba s nízkým obsahem tuku ve svalovině upravená šetrně vařením nebo dušením má jen 200 až 300 kilojoulů."

V jídelníčku člověka, který chce hubnout, by se ale neměly objevovat uzené ryby. "Jednak se k uzení používají tučnější druhy ryb. A pak uzením ryba ztratí vodu, čili je koncentrovanější, a tedy tučnější než makrela, kterou si doma ugrilujete nebo upečete na másle," vysvětluje odbornice na ryby.

Cenné látky pro tělo
Tuk však není jediný důvod, proč bychom měli mít ryby na talíři. Jsou skvělým zdrojem kvalitních bílkovin, kromě toho zásobují náš organismus vitaminy A, D a B, minerálními látkami, jako jsou vápník, fosfor a jód. Jsou lehce stravitelné a všechno, co je v nic cenného, je dobře využitelné. Navíc se snadno a rychle připravují.

Autoři: ,Nejčtenější

Nová dálnice obkrouží Česko po obvodu a spojí krajská města, plánuje stát

Propojení krajských měst dálnicemi, rychlostními silnicemi, a silnicemi I.tříd

Stovky kilometrů nových dálnic mají spojit krajská města. Na rozdíl od dnešní sítě, která často končí nebo začíná v...

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...Soutěž Sexistické prasátečko končí. Firmy vábí na sex i ženy v kuchyni

2016. Kontroverzní propagační plakát šumperského festivalu Džemfest, který...

Po deseti letech končí udílení anticen Sexistické prasátečko, pořádané neziskovou organizací Nesehnutí. Letos přešlapy...

Traktorových náklaďáků je v Česku 131, firmám umožňují obcházet zákazy

Zemědělský tahač Tatra Phoenix 6x6

Vypadají úplně stejně jako nákladní auta. Nemají ale tachograf, řídit je lze od sedmnácti let, řidič nemusí dodržovat...

Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

Další z rubriky

Pralinky s likérem v Lidlu koupíte už jen s občanským průkazem

Jedenadvacetiletá žena si koupila v Lidlu višňové pralinky s likérem....

Na první pohled nemá čtyřicetiprocentní rum a pralinky s višňovým likérem vůbec nic společného. Prodavačka Lidlu v...

TEST DNES: Úplné výsledky testu dětských příkrmů

(Ilustrační snímek)

MF DNES otestovala ve spolupráci s laboratoří a odborníky na výživu dvanáct dětských příkrmů. Zde najdete kompletní...

Každý druhý gothaj v testu kvality propadl, obsahovaly i zakázaný separát

Gothajský salám

Kvalita gothajských salámů je podle nezávislého testu žalostná. Více než polovina z dvanácti testovaných vzorků...

Najdete na iDNES.cz