Tučné ryby mají blahodárný vliv na zdraví

  11:46aktualizováno  11:46
Jez mrkvičku, budeš mít zdravé oči, říká se u nás malým dětem. V přímořských zemích děti slýchávají: Jez ryby, budeš chytrý. Důvod, proč by ryby měly jíst nejen děti, ale i dospělí, se jmenuje omega 3. A skrývá se v rybím tuku.

Skandinávci si dopřávají více než dvacet kilo ryb ročně, Češi pouze pět. | foto: Profimedia.cz

Vědci na to přišli, když studovali potravu grónských Eskymáků. Ti totiž jedí víc tuku než kdokoli jiný na světě, ale srdeční choroby prakticky neznají.

Důvod? Eskymácká potrava jsou samé ryby, a ještě k tomu jen tučné ryby. A tak se zjistilo, že jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny skupiny omega 3. Od té doby mnoho studií prokázalo jejich prospěšnost pro lidské zdraví.

U dětí pomáhají rozvoji mozkových funkcí, podporují zdravý růst, u dospělých regulují krevní tlak a krevní srážlivost, mají protizánětlivé účinky. Ale především chrání před srdečními a cévními nemocemi.

Takže závěr je jasný. Jezte ryby nejméně dvakrát týdně, zní doporučení Světové zdravotnické organizace. A to i přesto, že se v nich objevují některé škodliviny. Výhody zkrátka převažují nad riziky. A překvapivě našim cévám víc svědčí, když konzumujeme ryby tučné.

Při dietě dravce
Prospěšným kyselinám neuškodí konzervování ani uzení ryb, dokonce ani smažení, pokud olej není extrémně zahřátý. Přesto není jedno, jakým způsobem rybu upravíme nebo jaký typ rybího výrobku si koupíme. Vybírat by měl hlavně ten, kdo chce hubnout.

"Ta doporučení se tak trochu kříží. Na jednu stranu je jasné, že tučnější ryby jsou zdravější, protože mají více omega 3, na druhou pro toho, kdo chce hubnout, je vhodnější netučná ryba," míní Hana Buchtová z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.

Co by tedy doporučila člověku, který se chce zbavit kil? "Určitě nějakou dravou rybu, ze sladkovodních třeba štiku, pstruha, okouna, candáta... a z mořských tresky nebo platýse. Rozhodně bych nedoporučovala tolstolobika, úhoře, makrelu nebo sledě. A vyhnula bych se sardinkám, šprotům, ale i tuňákovi."

Je dobré vědět, že ryby a mořské plody jsou méně tučné než maso, drůbež nebo plnotučné mléčné výrobky. Energetický přínos pochopitelně souvisí s obsahem tuku. Mezi tučné ryby patří makrely, tuňáci a sledi, ze sladkovodních tolstolobik, amur nebo úhoř. Přirozeně nízký obsah tuku ve svalovině mají treskovité a platýzovité ryby (viz Ryby podle obsahu tuku).

"Pokud konzumujete ryby málo nebo středně tučné, nepřinesou víc než 330 až 550 kilojoulů ve sto gramech. Ale i tučné ryby, které mají nad deset procent tuku, což je méně než libové maso, jen výjimečně přesáhnou 630 kilojoulů," říká Hana Buchtová a dodává, že záleží také na kuchyňské úpravě: "Ryba s nízkým obsahem tuku ve svalovině upravená šetrně vařením nebo dušením má jen 200 až 300 kilojoulů."

V jídelníčku člověka, který chce hubnout, by se ale neměly objevovat uzené ryby. "Jednak se k uzení používají tučnější druhy ryb. A pak uzením ryba ztratí vodu, čili je koncentrovanější, a tedy tučnější než makrela, kterou si doma ugrilujete nebo upečete na másle," vysvětluje odbornice na ryby.

Cenné látky pro tělo
Tuk však není jediný důvod, proč bychom měli mít ryby na talíři. Jsou skvělým zdrojem kvalitních bílkovin, kromě toho zásobují náš organismus vitaminy A, D a B, minerálními látkami, jako jsou vápník, fosfor a jód. Jsou lehce stravitelné a všechno, co je v nic cenného, je dobře využitelné. Navíc se snadno a rychle připravují.

Autoři: ,


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Lenost přeje plastům. Podívejte se, co najdete v obchodech

Do plastových obalů se řízky balí i jednotlivě.

Proč je maso zabalené v plastu, je zřejmé. U mnoha jiných výrobků však jeho použití vzbuzuje pochybnosti. Do plastů se...

TEST DNES: Proteinové tyčinky jsou rychlý a drahý zdroj bílkovin, jídlo nenahradí

Proteinové tyčinky

Donedávna byly výsadou sportovců toužících po růstu svalů a k dostání byly jen v posilovnách. Dnes jsou jich plné...

TEST DNES: Úplné výsledky testu psacích potřeb pro prvňáčky

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtrnáct inkoustových per a rollerů. Vybrali jsme takové psací potřeby, které výrobci nebo prodejci...Najdete na iDNES.cz