TUIfly má ve flotile nejčastěji letadla Boeing 737-700 NG.

TUIfly má ve flotile nejčastěji letadla Boeing 737-700 NG. | foto: TUIfly

Chaos v německých dovolených. TUIfly zrušil lety, „onemocněly“ posádky

  • 6
Německý dopravce TUIfly, který létá hlavně z německých měst do Středomoří, čelí nezvyklému problému. Nemá dostatek posádek, které by mohly létat. Jsou totiž oficiálně nemocné. Německá média však mluví spíše o formě protestu proti vedení firmy.

TUIfly musel rušit lety už během týdne, na pátek ale zrušil všech plánovaných 108 letů. Večer se mu ještě podařilo několik letů zajistit externími dopravci, ale i tak většina letadel zůstane na zemi. Důvod je jednoduchý: nemá dostatek pilotů a stevardů, kteří by mohli letět.

To přináší velké komplikace lidem, kteří měli na dovolenou s TUIfly letět nebo už naopak čekají na návrat z dovolené. Problém se navíc týká i cestujících dopravce Air Berlin, kterému TUIfly zapůjčilo několik strojů včetně posádek a nemá s nimi rovněž kdo létat. Air Berlin jen ve čtvrtek zrušil devadesát letů. Jen v případě TUIfly v pátek postihne rušení letů 9 000 cestujících.

Oficiálním důvodem nedostatku lidí je jejich nemoc. „Nečekané krátkodobé nahlášení nemoci posádek vedlo k ovlivnění provozu v podobě zpoždění a zrušení letů,“ uvedla firma ve svém krátkém prohlášení na svých internetových stránkách.

Německá média ale nevěří příliš verzi, že by byli zaměstnanci skutečně nemocní a nemohli nastoupit. Mluví se o tom, že jde o velmi účinnou formu protestu zaměstnanců proti plánovanému společnému podniku s Air Berlin, o kterém se mluví. Jednání o vzniku nové skupiny potvrdila jak mateřská skupina TUI, tak Etihad Aviation Group z Abú Zabí, která spoluvlastní Air Berlin.

„Zaměstnavatel má málo prostředků, jak dokázat zaměstnanci, že nebyl nemocný,“ píše například ve svém textu server Spiegel Online. Podle německých zákonů totiž může zaměstnavatel zkoumat, zda jsou lidé skutečně nemocní, až po třech pracovních dnech.