Tůma: Přísnější jsme být nemohli

  • 12
Spoluvinu na potížích Union banky odmítl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. "Není jednoduché, abychom intervenovali do soukromého vlastnictví. A je to tak dobře," říká. Podle něj banku tíží hlavně úvěry za pět miliard korun, které dřívější vedení poskytlo v druhé polovině devadesátých let.

Část těchto problematických úvěrů se banka snažila pokrýt příjmy z restrukturalizace, například z prodeje Vojenského penzijního fondu. Tyto peníze však nestačily a se vstupem italského Invesmartu objevil se požadavek na pomoc od státu.

„Požadavek na účast státu nakonec překročil to, o čem by se dalo jednat. V okamžiku, kdy stát tento plán Invesmartu odmítnul, protože nebyl přesvědčivý, nejistota kulminovala,“ vysvětluje Tůma.

Námitky, že ČNB neměla Invesmart do Union banky vůbec pouštět, Tůma vyvrací. „Věcně se těžko odmítá odmítnout investor, který sice říká, že není strategický, ale dodává, že si dovede představit restrukturalizaci. Dodá potřebnou dokumentaci a hovoří o státní pomoc, kterou vláda apriori neodmítá,“ říká Tůma.

Podle guvernéra nezpůsobil souhlas centrální banky se vstupem Invesmartu Union bance žádné dodatečné škody.

Souhrnná příloha o Union bance

Rozhodnutí o dalších krocích a osudu banky je nyní v rukou akcionářů, míní Tůma. Ke spekulacím, že Union banku už místo Invesmartu kontroluje podnikatel Tomáš Pitr, se však nevyjádřil. Podrobnosti ZDE.

„Kontrolu nad akciemi nejsme schopni komentovat. I my cítíme určitý deficit informací,“ konstatoval Tůma.

Podle člena bankovní rady Pavla Racochy však už ČNB vstoupila do jednání s někým „z okruhu“ okolo Pitra. Ten je hlavou skupiny Agrocredit s ročními tržbami přes 20 miliard korun, do které patří třeba ústecký výrobce olejů Setuza, konzervárna Seliko nebo Balírny Marila. Profil Tomáše Pitra.