Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tůma: Vládní útraty jdou proti zdravému rozumu

  15:17aktualizováno  18:37
Česká ekonomika zažila rok desetiletí, myslí si ministr financí Bohuslav Sobotka. Souhlasí s ním i guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Na adresu kabinetu ale nešetří kritikou. Vláda se prý chová, jako by tento příznivý stav měl vydržet "na věčné časy".
Guvernér ČNB Tůma kritizuje vládu za utrácení.

Guvernér ČNB Tůma kritizuje vládu za utrácení. | foto: Michal SváčekMF DNES

Podle Tůmy se vláda nechová právě nejmoudřeji. Dobrý vývoj hospodářství je podle něj potřeba využít ke stabilizaci veřejných financí. Vládní plány však údajně míří opačnou cestou.

"Vidíme to jako velmi nedisciplinované," řekl Tůma. Dodal, že růst výdajů by dokonce mohl ohrozit přijetí eura, které vláda plánuje na rok 2010.

Ministr Sobotka si ale s vysokými deficity hlavu příliš neláme. Naopak s výsledky je spokojen. Deficit veřejných rozpočtů bude letos podle něj "minimálně tak dobrý" jako v loni, kdy činil tři procenta.

"Domnívám se, že tyto výroky jsou zcela v rozporu s realitou a vynikajícími výsledky hospodaření veřejných rozpočtů, které letos očekáváme," řekl na Tůmovu adresu.

Paroubek a Sobotka: Hospodaříme dobře
"Očekávám, že v příštím roce dodržíme již potřetí parametry konvergenčního programu. Schodek veřejných rozpočtů by měl být pod cílem 3,8 procenta," doplnil. S názorem ministra financí souhlasí i premiér Paroubek.

"Hlavním úkolem České národní banky je stabilita financí. I ČNB si musí být vědoma faktu, že konvergenční program, který je naším jízdním řádem pro zavedení eura, plníme už nyní s obrovským předstihem. Podíl dluhu na hrubém domácím produktu neroste," řekl.

Podle premiéra by si měl Tůma hledět především svých úkolů. "Vyjadřuji pevné přesvědčení, že formulace pana guvernéra neznamenají zapojení bankovní rady do nastávající volební kampaně, ke kterému tato instituce nemá žádný ústavní mandát," dodal.

Podle něj se Česku povede dobře i v příštím roce. Růst HDP by se měl pohybovat kolem 4,5 procenta, inflace na úrovni 2,5 procenta.

"Očekávám další pokles nezaměstnanosti. To znamená někam těsně pod osm procent," řekl. Zároveň prý očekává další příliv zahraničních investic. Optimistou je i pokud jde o případný příchod korejské automobilky Hyundai. "Nevidím žádná rizika," řekl. 

Volební program ČSSD slíbí růst o 6 %
Sobotka také naznačil, jak bude vypadat volební program ČSSD. Pokud se sociální demokraté udrží ve vládě, ekonomika zrychlí z pěti na šest procent. Nezaměstnanost by se měla snižovat až k sedmi procentům, bude zřejmě ČSSD slibovat před volbami, uvedl.

Program má vycházet ze schválené strategie hospodářského růstu, která odhaduje ekonomický vývoj v Česku až do roku 2013. Tu vypracoval tým odstupujícího vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna - více zde

Autoři: , ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...Najdete na iDNES.cz