Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Erdoganova země nevzkvétá, Turecku hrozí ekonomická krize

  17:08aktualizováno  17:08
Spojené státy uvalily na začátku srpna na Turecko sankce, které prohloubily krizi, s níž se momentálně potýká turecká měna lira. Ta letos ztratila už třetinu své hodnoty. Kromě toho se země potýká s téměř 16procentní mírou inflace a rostoucím deficitem rozpočtu.

Turecká ekonomika prochází značnými turbulencemi a tamní centrální banka čelí tlaku na další zvyšování úrokových sazeb. Ty už jednou během letošního roku zvýšila, a to o pět procentních bodů na 17,75 procenta. Země se totiž dlouhodobě potýká s dvouciferní mírou inflace, která v červenci stoupla na rekordní výši a dosáhla téměř 16 procent.

Prezident jako sultán

Fotogalerie

Další zvyšování sazeb se však v blízké budoucnosti nechystá, v červnu opětovně zvolený turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je totiž proti. Během svého nejnovějšího mandátu začal naplno uplatňovat rozšířené pravomoci, které mu dává pozměněná turecká ústava a analytici se obávají jeho rostoucího vlivu na ekonomickou politiku Turecka.

Jako důkaz prezidentových zájmů v této oblasti mnozí poukazují na nedávné jmenování Erdoganova zetě ministrem financí. Erdogan, jenž o sobě prohlašuje, že osvobodil svou zemi od „poručnictví Mezinárodního měnového fondu“, je dlouhodobým odpůrcem vyšších úrokových sazeb, které by mohly přehřívající se ekonomiku Turecka zchladit. Turečtí centrální bankéři se na prvním setkání po prezidentských volbách 24. července navzdory doporučením od ekonomů zavázali úrokové sazby dál nezvyšovat.

Turecká měna rychle odepisuje

Kromě rekordní inflace se Turecko potýká také s měnovou krizí. Turecká lira během letošního roku ztratila na finančních trzích až třetinu své hodnoty. V pondělí se propadla na rekordní minimum vůči americkému dolaru. Krizi navíc prohloubily sankce, které na Turecko uvalily začátkem srpna Spojené státy.

Ty totiž dlouhodobě usilují o propuštění amerického pastora Andrewa Brunsona, který je v turecké vazbě od roku 2016, kdy v zemi došlo k nevydařenému pokusu o puč. Turecko obviňuje amerického kněze ze špionáže a podpory terorismu. USA diplomatickou roztržku eskalovaly uvalením sankcí na turecké ministry vnitra a spravedlnosti, z důvodu jejich údajné přímé účasti na Brunsonově zatčení.

Deník The Guardian píše, že nejnovější obavy o vývoj turecké ekonomiky vyvolala zpráva, že americká administrativa by svůj tlak mohla vystupňovat zrušením bezcelního přístupu Turecka na svůj trh. Ten představuje pro Turecko největší exportní odbytiště a země by tak mohla přijít o významný zdroj dolarových příjmů.

Kromě toho vyvolává u investorů značné obavy i narůstající deficit tureckého rozpočtu, jenž v rámci zemí, které se označují jako rozvíjející se trhy, patří k nejvyšším. 

Rostou také korporátní dluhy společností, držené v cizích měnách. Agentura Bloomberg uvádí, že se od roku 2009 více než zdvojnásobily, přičemž až 80 procent z nich drží turecké banky. Jejich splácení je kvůli klesající hodnotě turecké měny čím dál tím obtížnější.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Správce janovské dálnice pro město vyčlenil 500 milionů eur

Pohled na zbytky mostu v italském Janově (14. 8. 2018).

Před novináři v sobotu odpoledne poprvé od úterního zřícení části viaduktu v Janově stanulo vedení společnosti, která...

Digitální kočovník spí každý den na jiném místě, svou firmu řídí z dodávky

Jack Mann na střeše svého obytného Mercedesu Sprinter z roku 2006.

Když devětadvacetiletému Američanovi Jacku Mannovi ráno zazvoní budík, nenavléká se do obleku a kravaty a neběží na...

Kosmetická značka změnila ve photoshopu barvu kůže. Nařkli ji z rasismu

Výrobce kosmetiky Becca se omluvil za barevnou úpravu fotografie k řadě Skin...

Kosmetická značka Becca ve své kampani pro kolekci Skin Love upravila fotku rukou tak, aby odstíny kůže lépe seděly k...

Najdete na iDNES.cz