Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Návštěvnost Česka roste již pátým rokem, nejvýrazněji přibylo turistů z Číny

  12:02aktualizováno  12:02
V českých hotelech, penzionech a kempech se ve 2. čtvrtletí ubytovalo 5,5 milionu turistů, což bylo o 4,6 procenta víc než před rokem. Ze zahraničí přijelo nejvíce turistů tradičně z Německa, ve srovnání s loňskem však počet německých návštěvníků mírně klesl. Naopak přibylo Slováků a Číňanů, kteří tvořili druhou a třetí nejpočetnější skupinu turistů z ciziny.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Leila Hamdanovápro iDNES.cz

Informace o cestovním ruchu ve druhém kvartálu letošního roku zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Návštěvnost Česka nepřetržitě roste již pátým rokem. Oproti minulému roku stouply počty domácích i zahraničních hostů. Čechů bylo o 7,9 procenta víc, počet zahraničních návštěvníků stoupl o 1,6 procenta.

Tradičně nejvíce turistů ze zahraničí dorazilo z Německa, bylo jich přibližně 535 000. Němci tvořili zhruba pětinu zahraniční klientely v ubytovacích zařízeních, v porovnání s loňskem však jejich počet klesl o 0,3 procenta.

Na druhém místě skončili návštěvníci ze Slovenska (194 000) s meziročním nárůstem o 9,2 procenta. Čínských turistů přijelo 185 000, meziročně o 27,8 procenta víc. Ubylo návštěvníků z Ruska (-1,7 procenta), Jižní Koreje (-6,2 procenta) a Rakouska (-1,3 procenta).

„Nejvýznamněji narostl počet turistů meziročně v Moravskoslezském, Středočeském a Jihočeském kraji,“ uvedl Pavel Vančura z oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ. 

Rostla i návštěvnost lázeňských ubytovacích zařízení. Ve druhém čtvrtletí zde bylo 230 tisíc hostů, o 3,7 procenta více než ve stejném období předchozího roku.

Mezi návštěvníky Prahy přibývají Češi z regionů

V Praze ve 2. čtvrtletí ubylo zahraničních turistů. Naopak domácích návštěvníků přijelo do metropole o 13,3 procenta víc. Celkem se v Praze ubytovalo od dubna do konce června 2,09 milionu turistů. Bylo jich o 0,4 procenta více než před rokem.

Praha byla spolu s Libereckým krajem jediným regionem, kde počet zahraničních návštěvníků klesl. Cizinci tvořili 85 procent turistů v metropoli. Nejvíc přijelo Němců (415 000), Rusů (200 000) a Britů (196 000). Od začátku roku přijelo do Prahy 3,6 milionu turistů, tedy o 3,7 procenta víc než před rokem. Nejvyšší procentuální nárůst klientely z ciziny zaznamenaly Jihočeský, Plzeňský a Zlínský kraj.

Nejméně turistů dorazilo ve druhém kvartálu letošního roku do Pardubického kraje, na Vysočinu a do Ústeckého kraje. Vysočina patří mezi kraje s nižšími počty ubytovaných hostů, zřejmě i kvůli tomu, že nemá lázně. V první polovině roku v tomto kraji přenocovalo 256 611 lidí, méně jich bylo jen v Pardubickém kraji. I tak měla Vysočina za první letošní pololetí nejvyšší počet hostů v posledních osmi letech, uvedli statistici.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Pracovití Češi. Pětihodinovou pracovní dobu by ocenila sotva polovina

Společnost Witte Automotive přijme v Nejdku příští rok na jaře desítky nových

Pětihodinovou pracovní dobu by v rámci svého zaměstnání ocenilo 45 procent Čechů. To ji pasuje mezi nejžádanější z...

OBRAZEM: Aktivisté ve slepičích maskách zaplnili tramvaje

Happening Obránců zvířat na podporu kampaně proti chovu slepic v klecích.

Několik desítek aktivistů ve škraboškách a kostýmech slepic ze spolku Obraz - Obránci zvířat se v pondělí snažilo při...

Kafíčko za 65 korun. Nárůst turistů zdražil v Česku ubytování i restaurace

Ilustrační snímek

Stále více Čechů tráví část dovolené v tuzemsku. Jen během letošního prvního pololetí se počet domácích návštěvníků...

Najdete na iDNES.cz