Návštěvnost Česka roste již pátým rokem, nejvýrazněji přibylo turistů z Číny

  12:02aktualizováno  12:02
V českých hotelech, penzionech a kempech se ve 2. čtvrtletí ubytovalo 5,5 milionu turistů, což bylo o 4,6 procenta víc než před rokem. Ze zahraničí přijelo nejvíce turistů tradičně z Německa, ve srovnání s loňskem však počet německých návštěvníků mírně klesl. Naopak přibylo Slováků a Číňanů, kteří tvořili druhou a třetí nejpočetnější skupinu turistů z ciziny.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Leila Hamdanovápro iDNES.cz

Informace o cestovním ruchu ve druhém kvartálu letošního roku zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Návštěvnost Česka nepřetržitě roste již pátým rokem. Oproti minulému roku stouply počty domácích i zahraničních hostů. Čechů bylo o 7,9 procenta víc, počet zahraničních návštěvníků stoupl o 1,6 procenta.

Tradičně nejvíce turistů ze zahraničí dorazilo z Německa, bylo jich přibližně 535 000. Němci tvořili zhruba pětinu zahraniční klientely v ubytovacích zařízeních, v porovnání s loňskem však jejich počet klesl o 0,3 procenta.

Na druhém místě skončili návštěvníci ze Slovenska (194 000) s meziročním nárůstem o 9,2 procenta. Čínských turistů přijelo 185 000, meziročně o 27,8 procenta víc. Ubylo návštěvníků z Ruska (-1,7 procenta), Jižní Koreje (-6,2 procenta) a Rakouska (-1,3 procenta).

„Nejvýznamněji narostl počet turistů meziročně v Moravskoslezském, Středočeském a Jihočeském kraji,“ uvedl Pavel Vančura z oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ. 

Rostla i návštěvnost lázeňských ubytovacích zařízení. Ve druhém čtvrtletí zde bylo 230 tisíc hostů, o 3,7 procenta více než ve stejném období předchozího roku.

Mezi návštěvníky Prahy přibývají Češi z regionů

V Praze ve 2. čtvrtletí ubylo zahraničních turistů. Naopak domácích návštěvníků přijelo do metropole o 13,3 procenta víc. Celkem se v Praze ubytovalo od dubna do konce června 2,09 milionu turistů. Bylo jich o 0,4 procenta více než před rokem.

Praha byla spolu s Libereckým krajem jediným regionem, kde počet zahraničních návštěvníků klesl. Cizinci tvořili 85 procent turistů v metropoli. Nejvíc přijelo Němců (415 000), Rusů (200 000) a Britů (196 000). Od začátku roku přijelo do Prahy 3,6 milionu turistů, tedy o 3,7 procenta víc než před rokem. Nejvyšší procentuální nárůst klientely z ciziny zaznamenaly Jihočeský, Plzeňský a Zlínský kraj.

Nejméně turistů dorazilo ve druhém kvartálu letošního roku do Pardubického kraje, na Vysočinu a do Ústeckého kraje. Vysočina patří mezi kraje s nižšími počty ubytovaných hostů, zřejmě i kvůli tomu, že nemá lázně. V první polovině roku v tomto kraji přenocovalo 256 611 lidí, méně jich bylo jen v Pardubickém kraji. I tak měla Vysočina za první letošní pololetí nejvyšší počet hostů v posledních osmi letech, uvedli statistici.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...

Elektrokoloběžek v Praze možná přibude, magistrát jedná s další firmou

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

V Praze chce sdílené elektrické koloběžky provozovat kromě americké společnosti Lime i další firma. Ve čtvrtek to...

Konec drezury zvířat v cirkusech? Ministerstvo je plánuje zakázat

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. O opatření v rámci novely...Najdete na iDNES.cz