Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Turisté chtějí do luxusních hotelů, ubytovny krachují

  10:45aktualizováno  10:45
Český cestovní ruch se stále více zaměřuje na bohatší turisty - přibývá luxusních hotelů a laciné ubytovny a hostely krachují. Nejrychleji roste počet pětihvězdičkových hotelů, uvedl Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.
Největší zájem mají turisté o Prahu, a právě proto je v hlavním městě nejvíce luxusních hotelů.

Největší zájem mají turisté o Prahu, a právě proto je v hlavním městě nejvíce luxusních hotelů. | foto: Profimedia.cz

Česko za posledních 14 let zaznamenalo velký nárůst ubytovacích kapacit. "Zatímco v roce 1992 bylo v celé ČR pouze 1 132 hotelů a pensionů, k 31. prosinci 2005 to bylo již 7 608 hotelů a pensionů," vypočetl Okamura.

Během posledního roku ale celkový počet hotelů klesl. "Vinu na tom nesou krachy levných ubytovacích zařízení, jako jsou ubytovny a penziony," vysvětlil Okamura.

Po jejich službách už není dostatečná poptávka. Turisté, kteří přijíždějí do Česka, si totiž rádi připlatí za kvalitní ubytování.

Největším tahounem pro návštěvníky ze zahraničí je tradičně Praha. A odpovídá tomu i její podíl na celkových kapacitách - ze všech 34 českých pětihvězdičkových hotelů jich 26 stojí právě v hlavním městě. "Praha představuje ve srovnání s ostatními kraji vysoký nadstandard v kvalitě ubytovacích služeb," řekl Okamura.

"Praha je již konečně bohatými zahraničními turisty vnímána jako zcela bezpečná, atraktivní destinace bez atmosféry socialismu, proto se tato solventní klientela konečně nebojí do Prahy či Česka přijet a tomu se samozřejmě přizpůsobuje i nabídka luxusních hotelů," vysvětlil Tomio Okamura.

Lidé už nechtějí na ubytování škudlit
Luxusní hotely už ale nežijí jen z peněz zahraničních turistů, jejich služby totiž vyhledává stále více Čechů. V prvním pololetí letošního roku v nich přespalo přes 300 tisíc lidí, z toho téměř 20 tisíc tvořili Češi.

Jako problém vnímá Tomio Okamura fakt, že česká ubytovací zařízení na rozdíl od těch v cizině často zejí prázdnotou - průměrná vytíženost je okolo 35 procent, zatímco na západ od českých hranic je to v průměru 61 procent. Tento rozdíl způsobují již zmíněné laciné hostely, o které má zájem jen málo lidí. Problém ale vymizí, jakmile ubude i přebytečných kapacit právě těchto nevytížených levných hotelů a penzionů.

"Tyto trendy budou nadále pokračovat i v letošním roce tak, aby se skladba ubytovacích zařízení postupně přizpůsobila poptávce trhu po kvalitnějším ubytování," řekl Okamura.

Autoři:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

Svatby jako řemen. Svatební agentury mají čím dál víc práce

Svatba pořádaná společností White Agency

Kdo tvrdí, že manželství není v módě, neví, o čem mluví. Jen loni bylo podle Českého statistického úřadu uzavřeno téměř...

Najdete na iDNES.cz