Do Česka na dovolenou se vracejí Rusové. Ale brzy je předeženou Číňané

  14:00aktualizováno  14:00
Od začátku letošního roku do září se v českých hotelech, penzionech a dalších zařízeních ubytovalo 15,85 milionů turistů. To je nejvíc za posledních sedmnáct let. Návštěvníci přibývají zejména z asijských zemí a sousedních států, ale také z Ruska. Na rozdíl od Čechů cizinci vyhledávají luxusní bydlení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) za první tři čtvrtletí letošního roku. Ten zkoumá mimo jiné vytížení hromadných ubytovacích zařízení, kterých je v Česku aktuálně 9 106. 

Česko se v tomto ohledu pohybuje v evropském průměru, ale třeba s takovou Itálií nebo Chorvatskem se rovnat nemůže. Tam je hotelů a penzionů hned 178 tisíc, respektive 83 tisíc.

Odkud cizinci přijíždějí do České republiky?

 • Německo 19,1 procenta
 • Slovensko 6,7 procenta
 • Polsko 6,2 procenta
 • USA 5,5 procenta
 • Rusko 5,2 procenta
 • Čína 4,9 procenta
 • Velká Británie 4,4 procenta
 • Jižní Korea 4,2 procenta
 • Itálie 3,8 procenta
 • Francie 2,8 procenta 

Pozn.: Údaje ČSÚ za leden až září 2017.

V českých ubytovacích zařízeních se od ledna do září ubytovalo 8 milionů Čechů a jen o něco méně cizinců, přesně 7,8 milionů. To představuje meziroční desetiprocentní nárůst.

Do značné míry se na něm podílí větší zájem Asiatů o krásy české kotliny. „Česká republika se stává oblíbenou turistickou destinací pro asijské země. Výrazně roste počet turistů z Číny a Jižní Koreje. Více turistů k nám míří i z Japonska a Tchaj-wanu,“ říká předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Na rozdíl od situace v letech 2015 a 2016, kdy Rusové zahraniční cesty omezili mimo jiné kvůli sankcím uvalených Evropskou unií a krizi na Ukrajině, se začal meziročně znovu zvyšovat také počet ruských turistů. Stejně jako dřív míří převážně do Prahy a lázeňských měst. 

Naopak méně cizinců než v předchozích letech přicestovalo z Turecka a Velké Británie. Nejvíce cizinců pak již tradičně přijíždí ze sousedních států - Německa, Slovenska a Polska. A také z USA. 

Zatímco pro zahraniční turisty je hlavní destinací Praha (ubytovalo se jich tam hned 63 procent), pro Čechy je nejzajímavější Jihomoravský kraj, následovaný Jihočeským krajem. 

Češi mají nižší nároky na ubytování

Z údajů ČSÚ také vyplývá, že si Češi při cestování po republice, na rozdíl od zahraničních turistů, příliš nepotrpí na luxusní bydlení.

Počty hostů v ubytovacích zařízeních

 • 2012 - 15,1 milionů 
 • 2013 - 15,4 milionů
 • 2014 - 15,6 milionů
 • 2015 - 17,2 milionů
 • 2016 - 18,4 milionů
 • leden až září 2017 - 15,8 milionů

Klientelu pětihvězdičkových hotelů totiž z 92 procent tvořili cizinci, nejčastěji Američané a Angličané. Ve čtyřhvězdičkových hotelech pak zahraniční turisté zabrali 72 procent pokojů, z velké části šlo o Číňany a Jižní Korejce. 

Naopak čeští hosté převažovali u tříhvězdičkových hotelů a v drtivé většině kempů. Zajímavostí ale je, že české kempy si mimořádně oblíbili Nizozemci.

Nejvíce hostů přibylo meziročně v penzionech. Druhé místo v tomto ohledu obsadily čtyřhvězdičkové hotely, které ostatně už dnes tvoří největší část českého trhu. Ubytovává se v nich totiž každý rok téměř třetina hostů.

O Česku referovala i stanice CNN, která zařadila pražské vánoční trhy mezi nejkrásnější na světě:

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Další z rubriky

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Uzavírka přihlášek se blíží, nominujte na Podnikatele roku

Titul EY Podnikatel roku 2017 získal Lubomír Stoklásek, majitel firmy Agrostroj...

Nominační fáze devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku vrcholí. Podávat přihlášky nebo zasílat nominace lze už...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...Najdete na iDNES.cz