Turistů je méně, zato více utrácejí

aktualizováno 
P r a h a - Podle nejnovějších statistik přijelo do České republiky od ledna do května o 6,2 procenta méně návštěvníků než loni, 36,6 milionu. Jednou z příčin je strach zámořských turistů z Kosova, ale větší vinu nese stav domácího turistického průmyslu. "Je to pořád dokola," říká vedoucí sekce incomingové turistiky Asociace cestovních kanceláří Božena Teinssingová: "Služby jsou nekvalitní, taxikáři okrádají turisty, hotely nasazují vysoké ceny."
Všichni oslovení podnikatelé se shodují i na dalším vysvětlení: vláda se o turistiku nestará. "Důvodem poklesu je i absolutně 'macešský' vztah vlády k propagaci republiky v zahraničí," říká šéf cestovní kanceláře Helios Via a prezident Asociace soukromých cestovních kanceláří Vlastimil Světlík.
Pouze turistů z Polska zatím přijelo více než v roce 1998 - téměř o sedm procent. "Lidé v Polsku mají více peněz a u vás je k tomu levněji," hledá vysvětlení krakovská novinářka Dobrochna Grott-Korzeniowská.
Bilance cestovního průmyslu se ovšem neměří pouze počtem návštěvníků. V dolarových příjmech je tento rok zatím téměř o šest procent úspěšnější než rok loňský. Přibývá totiž turistů, kteří se zdrží déle a utratí více peněz.
Přestože do země přijíždí celkově méně turistů, utrácejí zde nakonec více peněz. Jen za první čtvrtletí zatím podle platební bilance České národní banky přivezli cizinci do země 0,69 miliardy dolarů, což je téměř o 6 procent více než loni.
A to je dobře, shodují se odborníci. "Klesá počet turistů, ale prodlužuje se délka pobytu a zvyšuje se i jejich útrata," říká prezident Národní federace hotelů a restaurací a generální ředitel luhačovických lázní Josef Krůžela. Podle hoteliérských statistik loni o deset procent vyrostla obsazenost špičkových pětihvězdičkových hotelů a o půl dne na 3,3 dny se prodloužila i doba, kterou návštěvníci v těchto zařízeních strávili. Podobná hlášení podávají i hotely 'nižší' třídy se čtyřmi a třemi hvězdičkami.
"Pokles návštěvnosti není žádná katastrofa.
Rozhodující jsou příjmy z cestovního ruchu," hodnotí současný vývoj Josef Říha z marketingové společnosti Mag Consulting, která se turistickým průmyslem zabývá. Podle agentury však bude pokračovat trend stagnace - při nepatrném růstu devizových příjmů získaných od zahraničních návštěvníků vydají domácí turisté za své cesty do ciziny mnohem méně než návštěvníci ze zahraničí, a tak konečný účet cestovního ruchu bude výrazně kladný: "Reálně lze očekávat saldo kolem dvou miliard amerických dolarů," tipuje Josef Říha.
Ze zahraničí by tak letos do země mělo připlynout asi 3,85 až 3,9 miliardy dolarů, zatímco čeští turisté utratí za své cestování a související služby kolem 1,8 miliardy korun.
Balík peněz z cestovního ruchu, který zůstane v zemi, tak bude opět vyšší než v předchozích sezonách.
S tvrzeními marketingových specialistů souhlasí i ekonomové. "Očekáváme obdobný vývoj jako loni. Nižší příjmy z příjezdů vyrovná skutečnost, že domácí lidé jsou úspornější a méně cestují do zahraničí," říká například hlavní ekonom Československé obchodní banky Petr Chvojka.
Proč ale do země jezdí méně lidí? "Boom první poloviny devadesátých let skončil. Už se s ním nedá do budoucna počítat," vysvětluje ředitelka odboru cestovního ruchu ministerstva pro místní rozvoj Marie Vitáková.
"Jedna návštěva stověžaté Prahy většině návštěvníků bohužel stačí - a k opakované návštěvě není důvod," potvrzuje i mluvčí největší cestovní kanceláře Fischer Věra Kudynová. "Turisté se vydají do světových metropolí, kde za přiměřenou cenu získají adekvátní služby. Tedy přesně to, co jim v Praze chybí," dodává Kudynová.
Stát podle cestovních kanceláří rozvoji turistiky hodně dluží. "Chybí národní a regionální programy rozvoje příjezdové turistiky, chybí účinná státní propagace v zahraničí," říká Josef Ryljak, ředitel incomingu firmy Atis Bruntál. Ředitelka Vitáková z ministerstva pro místní rozvoj však připomíná, že vláda nedávno projednala koncepci turistiky, podle níž by například do pololetí příštího roku měl vzniknout návrh zákona zřizujícího fond na podporu cestovního ruchu.
Velké štiky domácí turistiky, mezi něž patří kanceláře Čedok a Fischer, však tvrdí, že jich se pokles zájmu cizích turistů netýká.
Společnosti, které stagnaci zaznamenaly, hlásí úbytky od deseti až do čtyřiceti procent zahraničních klientů.
Stejně neradostné výsledky zaznamenávají i zahraniční touroperátoři. Důvodem je strach, který vyvolaly operace Severoatlantické aliance v Kosovu především v zámořských cestovatelích. Regionální zástupce Světové organizace cestovního ruchu Peter Shackleford uvedl, že například chorvatské ministerstvo cestovního ruchu očekává letos o třicet až padesát procent méně návštěvníků. Podle Shacklefordových údajů v dubnu zaznamenalo až třetinový pokles i Maďarsko, naopak Rakousko z bojových akcí 'vytěžilo' zhruba desetiprocentní růst.
Kosovské operace se však podepsaly na poklesu české turistiky i jinak, než strachem turistů. "Celý jih Itálie byl naprosto ochromený. Lidé z těchto oblastí se v podstatě ani nedostali do Říma, odkud odlétají spoje do Prahy," vysvětluje Božena Teinssingová z cestovní kanceláře Oriana Tours.
Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Největší nedobrovolná dražba. Pinkasův palác míří do aukce za 470 milionů

Pinkasův palác v Praze na Kampě

Pinkasův palác na pražské Kampě jde do nedobrovolné dražby. Vyvolávací cena je 470 milionů korun a podle realitní...

Zelení výrobci se poperou v aukcích, soláry však zůstanou mimo

Větrné elektrárny v Krušných horách.

Podíl elektrické energie vyrobené v „zelených“ elektrárnách se v Česku už téměř šest let nemění. Snaha o čistší výrobu...

Najdete na iDNES.cz