Turistů mířících do Česka ubývá

  • 22
Česko již druhým rokem zažívá dramatický odliv zahraničních turistů. O ty, které loňské povodně ani letošní válka neodradily, se mezi tuzemskými hotely vede tvrdý boj. Hlavní zbraní jsou ceny.

Česká centrála cestovního ruchu varuje, že zatímco loni přijelo 4,6 milionu zahraničních turistů, což je o 400 tisíc méně než o rok dříve, letos jejich počet dále klesne k čtyřmilionové hranici.

Méně hostů registrují hotely už teď. "Nebýt války, měli bychom v březnu o šest procent hostů více než loni a v dubnu to vypadá, že jsme ztratili deset procent," říká šéf pražského hotelu Hilton Armin Zerunyan. "Američané, kteří jsou našimi hlavními hosty, úplně přestali cestovat," dodává.

S menším přílivem návštěvníků se setkávají i další hotely a z ubývajícího koláče se snaží ukousnout co nejvíce lákáním na nízké ceny.

Internetové stránky nejluxusnějších pražských hotelů se teď hemží červenými upoutávkami "special offer" neboli zvláštní nabídka. Výjimkou není ubytování v dvoulůžkovém pokoji pětihvězdičkového hotelu za necelých 130 eur za noc, tedy zhruba 4000 korun.

Průměrné ceny za ubytování v Česku klesají už čtyři roky. Loni přišlo ubytování v pětihvězdičkovém hotelu zhruba na 4300 korun, což je o 700 korun méně než před třemi roky.

"Přitom hotely nejvyšších tříd díky specifickému okruhu zákazníků nepodléhají výraznějším výkyvům," říká Jaromír Beránek z agentury Mag Consulting zabývající se cestovním ruchem.

Boj hotelů a penzionů o zákazníka ztěžují i jejich stále se rozšiřující řady. Loni Česko nabízelo turistům půl milionu lůžek, letos jich má dalších 15 tisíc přibýt.
Turistů je přitom nejen stále méně, ale také se snižuje částka, kterou v Česku nechají.

"Cizinci už nechtějí tak utrácet a také zkracují délku pobytu na pár dní," říká šéf hotelového řetězce Marriott Rupprecht Queitsch. Ale zatím si nestěžuje.

"Teď jsme plní, ale částečně díky Britům, kteří sem stále jezdí na víkendy, a cizincům, kteří pracují pro zahraniční filmové produkce," popisuje současný stav. I on však připouští, že leden a únor byly slabší měsíce.

Zatímco velké hotelové řetězce převážně v rukou zahraničních společností se s poklesem poptávky vyrovnají snáze, hůře jsou na tom menší hotýlky a penziony.

"Dva slabé roky po sobě mohou mít na některé, především malé ubytovatele mimo centrum Prahy až likvidační charakter," očekává Beránek z agentury Mag Consulting.

Česká centrála cestovního ruchu dokonce odhaduje, že o práci by v oborech spojených s turistikou mohlo přijít až 17 tisíc lidí.

Dnes v pohostinství a ubytování pracuje více než 170 tisíc lidí. To jsou zhruba tři procenta všech zaměstnanců, přičemž stejně velkou částí se tyto obory podílejí na výkonu ekonomiky.

Po připočtení dalších aktivit spojených s cestováním od výstavby hotelů po prádelny či pasovou službu však jde už o více než desetinu domácího hospodářství.

Česko by se proto mělo snažit přilákat více turistů vylepšením své pověsti. "Válka v Iráku je jen polovina problému. Česko má špatnou pověst a není schopné vyvracet pověry, že zde není bezpečno," říká majitel stejnojmenné cestovní agentury Ondřej Dubovský.

Válka zkrátí příjmy z turistiky

•  Loňský pokles návštěvníků na 4,6 milionu se letos o dalších až 400 tisíc lidí prohloubí

•  Hotely čeká další pokles tržeb, loni se propadly o více než deset procent

•  O práci v cestovním ruchu (více než 170 tisíc lidí) může přijít téměř 20 tisíc pracovníků