Turistů přijíždí více než loni

Česká republika prožívá renesanci zájmu ze strany zahraničních cestovatelů. Po loňském roce, kdy kvůli balkánské krizi řada návštěvníků do střední a východní Evropy vůbec nepřijela, proudí nyní přes hranice do země výrazně více lidí - za prvních šest letošních měsíců jich z ciziny přijelo 48,1 milionu, o 6,6, procenta více než za stejnou dobu minulého roku. I když většina z nich tuzemskem pouze projíždí nebo se ještě týž den vrací zpět, lze podle odborníků očekávat, že přibývá i turistů, tedy těch, kteří v republice stráví alespoň jednu noc.

„Příjezdy turistů by měly letos zhruba kopírovat růst očekávaný v celosvětovém měřítku, to znamená kolem 4,5 procenta,“ míní ředitel poradenské společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek. To by znamenalo za celý rok návštěvu celkem 16,6 milionu zahraničních turistů.

Z rostoucí obliby dovolené v Česku těží především Praha a další tradiční a zavedené oblasti, jako jsou západočeské lázně či Český Krumlov. „Na Pražském hradě jsme jen za červen a červenec zaznamenali o 25 tisíc návštěvníků více než loni,“ popisuje nárůst o plnou osminu manažer informačního střediska Hradu Emil Fedoš.

Jaromír Beránek však upozorňuje, že méně známé regiony si ani během tohoto úspěšného období příliš nepolepší. Například v Táboře pocítili v létě dokonce pokles.

„Propad byl hlavně v červenci, kdy návštěvnost ovlivnilo chladné a deštivé počasí. Srpen už byl lepší, ale celkovou bilanci to už nezachrání,“ potvrzuje Lucie Hanousková z táborského infocentra.

Současné trendy však skrývají pro dosud opomíjené regiony šanci do budoucna. Prodlužuje se totiž doba, kterou v tuzemsku zahraniční turisté tráví. Podle údajů statistického úřadu se letos v květnu průměrná doba pobytu v ubytovacích zařízeních zvýšila téměř o den na 4,4 dne. „Přibývá samostatně cestujících cizinců. Jsou to většinou anglicky mluvící studenti s batůžky. Přespávají v hostelích a zdržují se víc dní. Program si dělají sami - studují památky a poznávají okolní přírodu,“ říká Martina Čížková z městského informačního centra v Českém Krumlově.

„Máme také více Japonců, kvůli kterým školíme japonsky hovořícího průvodce,“ dodává.
Žebříček zemí, z nichž k nám jezdí nejvíce turistů, je už delší dobu neměnný. První tři místa patří dlouhodobě Německu, Itálii a Nizozemsku. Do popředí v posledních letech vystupují i nové státy.

„Výrazně narůstá počet cestovatelů z Izraele. Tamní cestovní kanceláře začaly spolupracovat s Českou židovskou obcí a nabízejí kompletní servis včetně služeb, jako je košer snídaně nebo návštěva židovských památek,“ vysvětluje Fedoš.

Optimistický je i výhled na druhou polovinu roku. Do příjmů z cestovního ruchu se pozitivně promítne zářijové zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. Pražské hotely jsou plně zamluveny už od počátku roku. „Na září míváme tradičně značné množství rezervací už delší dobu dopředu, ale letos už opravdu není volná ani postel,“ říká Alena Jakubcová z marketingového oddělení hotelového řetězce Orea.

Podle studie společnosti Arthur Andersen dosáhl pražský hotelový trh dosáhl letos mezi 28 evropskými městy druhého nejvyššího růstu výnosů z jednoho pokoje. „Meziročnímu srovnání pomáhá loňský propad způsobený válkou v Kosovu, a naopak letošní projekt Praha - Evropské město kultury, podzimní zasedání finančních institucí a publicita s tím spojená,“ tvrdí Irena Liškařová, manažerka firmy Arthur Andersen.

Zlepšená situace v cestovním ruchu pomůže i devizovým příjmům a platební bilanci státu. Zatímco loňské problémy srazily příjmy z turistiky o 18 procent na tři miliardy dolarů, letos všichni ekonomové předpovídají jejich růst, i když přesnější odhady dosud k dispozici nejsou.