Také mladoboleslavská automobilka Škoda Auto pociťuje nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců.

Také mladoboleslavská automobilka Škoda Auto pociťuje nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Nemáme kvalifikované techniky, hlásí české firmy. Přijmou i uprchlíky

  • 203
Tuzemské podniky se potýkají s nedostatkem zaměstnanců, chybí zejména pracovníci na kvalifikovaných technických pozicích. Firmy by proto přivítaly pracovníky ze zahraničí, a to i z řad uprchlíků. Problémem u nich je ale jazyková bariéra. Vyplývá to z ankety ČTK mezi velkými společnostmi.

Nezaměstnanost v Česku v prosinci činila 6,2 procenta, což je druhá nenižší hodnota v EU. Prosincová nabídka volných pracovních pozic byla nejvyšší od roku 2008.

Může se hodit

Najdete si práci, která vás bude bavit. Nabídka volných pracovních míst na jobDNES.cz.

Firmy podle Svazu průmyslu a dopravy hledají nejen středoškoláky s maturitou a učně, ale dvě třetiny z nich potřebují i vysokoškoláky technického zamření. Svaz proto již delší dobu usiluje pro své firmy o získání pracovníků z Ukrajiny. „Odhadujeme, že české firmy by nyní potřebovaly až 20.000 zahraničních sil s kvalifikací,“ uvedl člen představenstva svazu Petr Jonák.

Podnikům chybí vhodní uchazeči z technických profesí napříč všemi obory, jako jsou svářeči, slévači, soustružníci, obráběči, zámečníci nástrojaři, elektrikáři, mechanici, opraváři strojů, obsluha CNC strojů aj. Jen řidičů nákladních aut a kamionů podle některých odhadů chybí v ČR více než 6000.

Výrobní pracovníci chybí potravinářskému a chemickému koncernu Agrofert, který patří ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO). „Odborníky odcházející do důchodu nemáme kým nahradit, chybí absolventi učilišť a škol. Chybí nám například chemici, agronomové či řezníci,“ řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Firma v méně kvalifikovaných profesích nahrazuje tuzemské pracovníky zahraničními.

ČEZ nemá techniky

Také u společnosti ČEZ se obecně potvrzují problémy s hledáním vhodných kandidátů na pozice technického charakteru. „U ostatních pozic míváme zpravidla vysoký převis zájemců. Například co se distribuce elektrické energie týče, nastává zde generační obměna, která půjde ruku v ruce s potřebou měnit energetické sítě. ČEZ teď potřebuje mladé schopné lidi, kteří se nebojí přemýšlet inovativně a chtějí vylepšovat stávající projekty i vymýšlet jiné v souladu s požadavky trhu,“ uvedla mluvčí firmy Barbora Půlpánová.

Rovněž stavební skupina Eurovia CZ stále eviduje nedostatek pracovníků na technických pozicích, především zkušené odborníky v oboru. „Pokud uchazeč o práci v splní všechny odborné a osobnostní předpoklady na danou pozici, může v naší společnosti působit, a to platí bez ohledu na národnost, pohlaví, vyznání,“ dodala mluvčí společnosti Iveta Štočková.

Ruské, ukrajinské i vietnamské letušky

„Základem je pečlivý výběr. Nabíráme lidi vzdělané a pracovité, často s praxí. Mezi naše milé kolegy patří lidé z Ruska, Ukrajiny, Slovenska a nedávno se jí stala i šikovná Vietnamka,“ souhlasil ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal.

Velkou poptávku po nových zaměstnancích hlásí také bezpečnostní agentury. Hledají i mezi cizinci. „Nejčastěji zaměstnáváme Slováky, mezi naše základní požadavky totiž patří jazyková vybavenost. Vedle stálých pracovníků hledáme rovněž brigádníky, upozornil Jan Peroutka z bezpečnostní agentury Securitas.

„Vzhledem k situaci na trhu práce je čím dál víc obtížné sehnat a stabilizovat kvalifikované pracovníky do našeho závodu na výrobu autoskel v Chudeřicích, kde uvažujeme i o využití zahraničních pracovníků,“ řekl předseda představenstva AGC Flat Glass Czech Pavel Šedlbauer.

Inženýři, technici, odborníci, specialisté

Poptávka po pracovnících v technických profesích je podle analytika trhu práce Michala Tučka z ústeckého krajského úřadu práce dlouhodobá. „Poptávají se i pracovníci středního managementu (inženýři, technici, odborníci, specialisté), ale v absolutním vyjádření je samozřejmě daleko více pracovníků v dělnických profesích (nástrojáři a příbuzní pracovníci, montážní dělníci, svářeči a řezači plamenem, páječi, seřizovači a obsluha obráběcích strojů apod.),“ podotkl.

Zahraniční pracovníky by firmy přivítaly. „Rozhodně by nám to pomohlo. Musejí samozřejmě mít odpovídající vzdělání, otázkou je jazyková bariéra,“ řekla vedoucí personálního oddělení pardubické chemičky Synthesia Lucie Bulušková. Nyní firma zaměstnává pracovníky například ze Slovenska a Polska.

Cizince zaměstnává i výrobce elektrospotřebičů Isolit Bravo z Jablonného nad Orlicí na Orlickoústecku, zatím převážně z Polska. „Snažíme se lobbovat u politiků za usnadnění příchodu pracovníků z Ukrajiny, ale vůbec se to nehýbe. Systém je tam zkorumpovaný, na Ukrajině není možné se do něj přihlásit,“ uvedl ředitel firmy Kvido Štěpánek.

Škodovka přidá 1300 nových míst

Také mladoboleslavská automobilka Škoda Auto pociťuje nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Momentálně se zaměřuje na intenzivní nábor v Kvasinách na Rychnovsku, kde hledá hlavně automechaniky, karosáře, lakýrníky a operátory výroby. Firma zde chce podle mluvčí Škody Jany Bahníkové vytvořit až 1300 nových pracovních míst. Ve Škodě Auto pracuje přibližně 2000 zahraničních zaměstnanců, kteří pocházejí z více než 40 zemí světa.

Hutní společnost ArcelorMittal Ostrava už loni musela poprvé sáhnout do zahraničí, když potřebovala specialisty z oboru IT. V tuzemské nabídce totiž tato profese nebyla. „Nabírali jsme Ukrajince. Letos bude situace zřejmě obdobná, opět asi budeme muset vyhledávat IT specialisty v zahraničí. Kdyby mezi uprchlíky byli lidé, kteří by vyhovovali jejím požadavkům na vysoce kvalifikované specialisty, firma by je brala,“ uvedla mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková.

Kolínská automobilka TPCA hledá zaměstnance s technickým vzděláním. „Na trhu práce je jich stále méně, technické vzdělávání v ČR strádá a sehnat kvalitního člověka s technickým vzděláním a jazykově vybaveného je velmi obtížné,“ řekl ČTK mluvčí automobilky Marek Hovorka. Co se týče náboru cizinců, na dělnické pozice TPCA nabírá pouze ty z nich, kteří ovládají češtinu na běžné komunikační úrovni.

Třineckým železárnám nyní nejvíce chybějí slévači a kovoobráběči. „U cizinců se nám osvědčil nábor z Polska a Slovenska, kde takovou roli nehraje jazyková bariéra, která by mohla být rizikovým faktorem z hlediska bezpečnosti práce ve firmě našeho typu,“ uvedla mluvčí firmy Petra Jurásková. Kvůli specifickým požadavkům pro práci v hutní firmě, kvalifikaci i jazykové bariéře si podle ní momentálně podnik zaměstnávání uprchlíků nedovede představit.

,