Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tykač se pustil do boje o uhlí

  1:00aktualizováno  1:00
Miliardář Pavel Tykač po letech opět razantně vstoupil do tuzemského byznysu. A opět je kolem něj dusno. Pár měsíců poté, co letos v květnu koupil zhruba za deset miliard polovinu druhé největší hnědouhelné firmy v zemi, Mostecké uhelné, začala zuřit válka o uhlí.
Uhlí, horník, důl

Uhlí, horník, důl - Uhlí, horník, důl | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Boj se vede jak o dodávky pro elektrárny, tak o ceny. Výsledkem může být zdražení elektřiny i tepla.

Mostecká firma, která ovládá třetinu tuzemského trhu s uhlím, začala podle informací MF DNES po Tykačově vstupu majitelům elektráren nabízet na příští roky uhlí o desítky procent dráž. A navíc se zdráhá uzavírat dlouhodobé kontrakty. Ty jsou přitom nutné pro plánované výstavby nových elektráren za desítky miliard korun.

Je to monopol?
"Pan Tykač zaplatil za Mosteckou uhelnou o čtvrtinu vyšší cenu, než odpovídá realitě, a teď se prostě snaží dostat své peníze zpátky," vysvětluje situaci manažer jedné z velkých energetických firem.

Nový hráč svou pozici na trhu posílil i tím, že získal za tři čtvrtě miliardy korun ještě část další hnědouhelné firmy, Sokolovské uhelné, které patří více než pětina trhu. Finančník se snažil odkoupit i podíly dalších akcionářů sokolovské firmy, ale to se mu zatím nepodařilo.

Pavel Tykač vydělal miliardy už v polovině devadesátých let, kdy ovládl několik investičních fondů. Jeho dravé podnikání, které si pochvaloval kupříkladu tehdejší premiér Václav Klaus, sloužilo jako argument pro obavy, že byznys v Česku má až příliš volná pravidla.

Dnes své peníze opět investuje, ale odmítá o tom mluvit. Svou roli na trhu s uhlím komentuje jen přes prostředníky. Rozhodně odmítá roli "vyděrače" trhu. Zdražit podle Tykačových lidí sice možné je, ale nejde to tak snadno - tři čtvrtiny produkce Mostecké uhelné na příštích šest let jsou už prodány dlouhodobými kontrakty s pevnými cenami.

"Postupně se nahrazují výhodnějšími. To by se dělo i beze mě, protože stoupají světové ceny všech paliv i elektřiny," řekl za finančníka MF DNES jeho blízký spolupracovník s tím, že nesdělí svou identitu.

Mluvčí Mostecké uhelné Radek Stavěl říká, že hlad po uhlí do budoucna je větší než nabídka a ceny rostou. "Převis dlouhodobé poptávky se projevuje růstem cen," říká Stavěl.

Podle lidí pohybujících se v energetice nemá pnutí na trhu s uhlím, z něhož se dosud v zemi vyrábí zhruba polovina veškerého proudu, na svědomí pouze Tykač.

Problém je každopádně v tom, že řada firem v čele s energetickým gigantem ČEZ  chce stavět za stovky miliard korun elektrárny, ale nemají na uhlí do budoucna pevné smlouvy. A jiná firma než Mostecká uhelná jim je nemůže dát.

Na trhu jsou ještě dvě hnědouhelné firmy, a to Sokolovská uhelná, která však má vlastní zdroj, a navíc nemá zásoby uhlí do dalších let, a největší Severočeské doly. Ty patří ČEZ, který jejich produkci vyčerpává pro své stávající elektrárny.

Právě ČEZ má nyní asi největší obavy o budoucnost, ale do potíží se dostali i další majitelé tepláren závislých na mosteckém uhlí, mezi něž patří podle informací MF DNES United energy, Dalkia, Chemopetrol či Energotrans.

"Je to válka. A pokud se vyhrotí, budou s nadsázkou řečeno mrtví na obou stranách. Navíc by na to doplatili spotřebitelé. Drahé uhlí zdraží teplo i elektřinu," uvedl jeden z vysoce postavených lidí pohybujících se v tuzemské energetice k nynějšímu vyjednávání s mosteckými těžaři.

Třeba ČEZ by údajně v případě nouze mohl přestat od Mostecké uhlí nakupovat a přechodně omezit výrobu. Zisk by si nahradil prodejem emisních povolenek a čekal by, až mostecká firma kapituluje.

Další z manažerů energetických firem prý zvažuje, že se obrátí na antimonopolní úřad, aby postup těžařů prošetřil. "Rozhodneme se do dvou týdnů," uvedl.

Šéfové energetických firem se oficiálně odmítají k jednáním s Mosteckou uhelnou vyjádřit. "Jednání vedeme, ale nebudu to nijak komentovat," vzkázal Daniel Křetínský z J&T, které patří United Energy.

Také šéf ČEZ Martin Roman nechce o potížích mluvit. "Věříme, že dohoda z loňska o dodávkách uhlí bude naplněna a nová smlouva uzavřena," říká Roman.

Mluvčí Dalkie Milan Wagner potvrdil, že firma s Mosteckou uhelnou o kontraktech jedná, ale vztahy s ní jsou prý "dlouhodobě dobré". Mostecká uhelná vztahy s jednotlivými odběrateli nechce komentovat.

Na rychlejší růst cen rozhodně ukazuje zdražení tříděného uhlí letos na podzim. Zatímco Sokolovská uhelná a Severočeské doly zvyšují ceny od října v průměru o 7 procent, Mostecká uhelná o 14 procent.

Dejte elektrárnu, dáme uhlí
ČEZ má problém hlavně kvůli připravované stavbě nové elektrárny Počerady za téměř 30 miliard korun, která má okolo roku 2012 nahradit stávající provoz.

Elektrárenský kolos má pevnou kupní smlouvu s Mosteckou uhelnou na odběr uhlí právě jen do roku 2012. Loni sice obě firmy podepsaly i smlouvu o smlouvě budoucí na dodávky uhlí až do roku 2055, ale spolumajitel Mostecké uhelné Antonín Koláček v květnu řekl, že to není kupní smlouva, pouze "dohoda, že budeme hledat cesty".

ČEZ nato vyvolal s mosteckou firmou nedávno jednání s tím, že chce rovnou uzavřít pevnou smlouvu i od roku 2012, ale to se zatím nepodařilo. "Spuštění Počerad se asi opozdí," uvedl zdroj z firmy s tím, že Mostecká údajně ČEZ nabízela, že s ní smlouvu uzavře, když jí pustí do projektu Počerad jako dalšího majitele. To však ČEZ odmítá.

Mostecká vylučuje, že by ČEZ smlouvu na tak dlouhou dobu dostal. "Žádnou smlouvu na prodej hnědého uhlí přesahující rok 2015 zatím uzavřít nemůžeme. To platí nejen pro ČEZ, který dnes představuje 45 procent odběru našeho uhlí, ale i pro ostatní zákazníky. Politická reprezentace totiž dosud nevydala jasné stanovisko k územním limitům," říká mluvčí společnosti Radek Stavěl.

Za zmíněnými limity, s jejichž pomocí stát omezuje další rozšiřování těžby uhlí, leží pravý poklad mostecké firmy - tři čtvrtě miliardy tun uhlí v hodnotě stovek miliard korun, což slibuje těžbu až do roku 2055.

Mostecká se do dlouhodobého prodeje svých zásob nežene. Mimo jiné i proto, že si chce postavit vlastní elektrárnu. "Teď se řeší, jestli to bude ve spolupráci s ČEZ, E.ON, National Power nebo EdBW. Vše je zatím otevřené, vyjednávají se podmínky," uvedl pro MF DNES prostředník Pavla Tykače.

Limity až později Mostecká uhelná o prolomení těžebních limitů usiluje, ale společnost Indoverse Czech Coal, přes níž koupil podíl v Mostecké uhelné Pavel Tykač, o ně moc nestojí.

"Bude lepší, když za tři roky začne Česká republika dovážet energii, ta bude mnohem dražší a uhlí bude mít mnohem větší hodnotu než dnes," říká k prolomení těžby Tykačův utajený prostředník.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Pošta ruší tendr na dodávku elektromobilů. Přihlásil se jediný zájemce

Jedna ze čtyř tisíc dodávek České pošty.

Česká pošta v nejbližší době zruší výběrové řízení na dodávku desítek elektromobilů. Do tendru na třicet pět až šedesát...

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

(Ilustrační snímek)

Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze...

Najdete na iDNES.cz