Handrkování o plynu komplikují nejen spory Kyjeva s Ruskem, ale také rivalita mezi ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenkovou a prezidentem Viktorem Juščenkem.

Handrkování o plynu komplikují nejen spory Kyjeva s Ruskem, ale také rivalita mezi ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenkovou a prezidentem Viktorem Juščenkem. | foto: Reuters

Tymošenková se zatím s Putinem na plynu nedohodla, jednání pokračuje

  • 241
Rusko a Ukrajina se stále nedohodly na obnoveni dodávek plynu. Jednání předsedů vlád Vladimira Putina a Julije Tymošenkové, ani "plynový summit" prezidenta Dmitrije Medveděva průlom nepřinesly. Oba premiéři nadále pokračují v rozhovorech, které zřejmě potrvají celou noc.

"Jednání pokračují a budou pokračovat tak dlouho, jak dlouho to bude zapotřebí. Mohou pokračovat celou noc až do rána," řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Novinářům doporučil jít si odpočinout, o výsledku prý budou média operativně vyrozuměna.

Po dvouhodinovém jednání mezi čtyřma očima se rozhovorů nyní účastní obě delegace, včetně šéfů energetických podniků Gazprom a Naftogaz. Gazprom již dal najevo, že bude usilovat, aby dohoda byla podepsána ještě dnes či během noci.

Hlavním tématem jednání jsou podle Peskova podmínky, za nichž by mohl být obnoven tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. Ukrajinská strana však míní nastolit i otázku ceny plynu pro ukrajinské odběratele.

Zatímco loni Ukrajinci platili 179,5 dolaru za tisíc metrů krychlových plynu, Rusko nyní požaduje tržní cenu 450 dolarů. Kyjev argumentuje dřívější úmluvou premiérů, podle níž se na tržní ceny mělo přejít během tří let. Podmínkou však podle Moskvy bylo splacení ukrajinských dluhů za dřívější dodávky, které Rusko vyčísluje na 650 milionů dolarů.

Spornou otázkou se jeví i výše tranzitních poplatků a "technický plyn", který je zapotřebí pro uvedení přepravy plynu v ukrajinských plynovodech do chodu.

Moskva navrhla vytvoření konsorcia západních firem, které by Rusku zaplatilo za naplnění ukrajinských plynovodů technickým plynem, ale není jisté, zda Kyjev návrh přijme. Podle prezidenta Medveděva je nyní ve hře i návrh na poskytnutí úvěru od evropské banky, který by Rusku zaručil, že za plyn dostane zaplaceno.

Plyn pustíme v nejbližších dnech, věří Medveděv

Vinou vyhrocení rusko-ukrajinského sporu ustaly i dodávky ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu. Přímá jednání mezi oběma stranami začala až dnes.

Rozhovory obou premiérů začaly odpoledne, záhy ale byly přerušeny, aby se Putin a Tymošenková mohli v Kremlu zúčastnit summitu svolaného prezidentem Dmitrijem Medveděvem. Ten konstatoval, že dosavadní snažení spor urovnat k výsledku nevedlo a Evropané dále mrznou. Prezident nicméně přislíbil, že Rusko udělá vše, aby dodávky mohly být obnoveny v "nejbližších dnech".

Český ministr Martin Říman jménem předsedající země Evropské unie dal najevo nespokojenost s bezvýsledností moskevského summitu, který měl krizi vyřešit. Za klad však označil, že obě strany začaly spolu jednat.

Tymošenková před odletem do Moskvy označila za hlavní cíl obnovení dodávek plynu do Evropy, jejichž přerušením utrpěla pověst země. Připustila však, že dosáhnout dohody bude velice obtížné.

Moskva zastavila dodávky plynu na Ukrajinu na Nový rok, protože se nedohodla s Ukrajinci na nové ceně plynu v letošním roce. O týden později v důsledku vyhrocení sporu, kdy Rusko obvinilo Ukrajinu z "krádeží" technického plynu z tranzitu, ustaly i dodávky do Evropy.

Ta je tak dnes již jedenáctý den bez dodávek plynu, který proudí přes Ukrajinu a kryje asi pětinu evropské spotřeby. Moskva a Kyjev se vzájemně obviňují z odpovědnosti za vzniklou situaci, která je například pro Slovensko již krizová. - Zemní plyn začne v neděli poprvé téct z Česka na Slovensko

Dosavadní pokusy obnovit dodávky plynu za pomoci dohody zprostředkované Evropskou unií byly neúspěšné. Moskva tvrdí, že plyn pouští, ale Ukrajina neotevřela své plynovody, zatímco podle Kyjeva zvolil Gazprom nevhodnou trasu a nepouští plyn v dostatečném objemu, aby se přeprava mohla rozběhnout.

,