Figuríny sportovců visící ze železničního mostu v pražských Vysočanech. (4. dubna 2011)

Figuríny sportovců visící ze železničního mostu v pražských Vysočanech. (4. dubna 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

U Sazky visely figuríny oběšenců. Hušák dá za dopadení autora statisíce

  • 880
Na mostě poblíž sídla Sazky v pražských Vysočanech visely ráno figuríny sportovců. Cyklista, tenista či plavec symbolizovali sporty, které kvůli problémům Sazky přijdou o peníze a kterým hrozí existenční potíže. Nad sebou měli nápis Hušák + Kořan = Hrobaři sportu. Sazka akci odsoudila a podává trestní oznámení.

"Kdo to tam dal, nevíme, ale je to nechutné. Všimli si toho naši zaměstnanci, když šli do práce," řekl iDNES.cz v bezprostřední reakci mluvčí loterijní firmy Jan Tuna.

Sazka a ČSTV později odsoudily akci ve společném prohlášení. "Podobné činy jako dnešní vystavení oběšenců na mostu nedaleko sídla společnosti odsuzujeme a považujeme je za nechutné vyhrocování situace. Podáváme proto trestní oznámení na neznámého pachatele a věříme, že policie tento čin vyšetří," píšou.

Podle obou společností stojí za akcí buď vyšinutý jedinec, nebo skupiny, které se všemi prostředky snaží nepřátelsky převzít loterijní firmu. Neštítí se přitom ani dehonestující kampaně, jež může být velmi nebezpečná, protože vyvolává hysterii, uvádí se v prohlášení.

Sazka žádá o ochranku pro Hušáka a Kořana

Sázkařská firma spolu s největším akcionářem ČSTV zároveň oznámila, že požádá o policejní ochranu lidí, kteří byli na transparentu jmenováni, tedy šéfa Sazky Aleše Hušáka a šéfa ČSTV Pavla Kořana.

Podívejte se:

na figuríny oběšených sportovců

Figuríny sportovců visící ze železničního mostu v pražských Vysočanech. (4. dubna 2011)
Figuríny sportovců visících ze železničního mostu v pražských Vysočanech. (4. dubna 2011)
Zaměstnanci Sazky odstraňují figuríny sportovců visících ze železničního mostu v pražských Vysočanech. (4. dubna 2011)
Zaměstnanci Sazky odstraňují figuríny sportovců visících ze železničního mostu v pražských Vysočanech. (4. dubna 2011)

Hušák dokonce vypsal odměnu za informace vedoucí k dopadení pachatele či pachatelů. Kdo informaci poskytne, dostane 200 tisíc korun, a to z osobních prostředků šéfa Sazky.

Sazka nechala oběšence sundat svou dceřinou firmou Business Centre Service, která spravuje budovu Sazky. Sundávání sportovců zachytil v devět hodin ráno fotograf iDNES.cz.

K akci se během dne přihlásil anonym, který se podepsal jako Dobrý Duch Sazky. Sport podle něj tímto způsobem symbolicky spáchal sebevraždu, protože pochopil, že spojení Aleše Hušáka, Pavla Kořana a Penty (investiční společnost je jedním ze zájemců o převzetí Sazky) se postará o jeho konec.

Anonym dále tvrdí, že si Hušák koncem loňského roku nechal vyplatit bonus ve výši dvaceti milionů korun a že v případě odchodu z firmy mu náleží odstupné 150 milionů. Dále ve svém dopise médiím uvádí, že vedení Sazky se snaží vyvést z firmy majetek ve prospěch Penty, respektive Fortuny, kterou Penta vlastní.

"Aleš Hušák vyzývá tzv. Dobrého Ducha Sazky, aby se přestal slabošsky schovávat."

Sazka tato tvrzení popírá. Vyplatit odstupné 150 milionů je podle Tuny mimo finanční možnosti Sazky. Šéf firmy autora anonymu vyzval, aby odkryl svou identitu. "Aleš Hušák vyzývá tzv. Dobrého Ducha Sazky, pokud chce prokázat pravdivost svých anonymních dopisů, kterými zásobuje média, aby vyšel ze zákulisí a přestal se slabošsky schovávat," uvedl Tuna.

Hušák zároveň vyzývá všechny, kdo vedou boj o Sazku, aby si společně veřejně sedli k jednacímu stolu a ukázali, jaké cíle kdo sleduje.

Šéf ČSTV Kořan brázdil silnice zeleným bentley

Poblíž viaduktu, kde visely figuríny, stál ráno šéf ČSTV Pavel Kořan, který nastupoval do zeleného bentley a odjel. Zeleným vozem značky Bentley se obvykle projíždí šéf Sazky Aleš Hušák.

ČSTV je největším akcionářem sázkařské firmy, patří mu 68procentní podíl, a jeho vedení v čele s Kořanem stojí pevně za Hušákem. Liší se tak od názoru některých minoritních akcionářů Sazky (Český olympijský výbor, Orel a Sdružení sportovních svazů ČR), kteří naopak požadovali Hušákovu výměnu.

Předseda ČSTV Pavel Kořan nastupuje před sídlem Sazky do zeleného Bentley Flying Spur.

Kořan na dotaz iDNES.cz, komu vůz patří, odpověděl, že Sazce. "Jel jsem s ním na jednání," vysvětlil Kořan. Figurín si podle svých slov nevšiml.

Sazka se v polovině ledna dostala do insolvenčního řízení, do něhož ji poslal její tehdejší největší věřitel Radovan Vítek. Sazka se do problémů dostala výstavbou O2 areny, která stála 9 miliard korun. Sazka si na její výstavbu půjčila, ale nebyla schopna dluh splácet. Minulé úterý na ni soud vyhlásil úpadek (více čtěte zde).

O osudu loterijní firmy bude rozhodovat soud na základě vůle věřitelů. Vedle Penty by chtěla Sazku získat také skupina KKCG miliardáře Karla Komárka či nejbohatší Čech Petr Kellner.