Zakladatel Uberu Travis Kalanick rezignoval kvůli skandálům.

Zakladatel Uberu Travis Kalanick rezignoval kvůli skandálům. | foto: Uber

KOMENTÁŘ: Kdo jsou muži, kteří opravdu mění svět

  • 35
Dějiny se nepíší teď a tady v Česku tím, zda premiér Bohuslav Sobotka skončí, či si to nakonec rozmyslí. Zajímavé personální změny, které možná jednou pohnou světem a získají své místo v biografiích, se nyní dějí na západním pobřeží Ameriky, v technologickém Silicon Valley, píše ve svém komentáři Aleš Michl.

Tak jako byl Steve Jobs vyhozen z Applu v roce 1985 a Elon Musk z PayPalu v roce 2000, tak odešel po sporech s ostatními řediteli a investory zakladatel Uberu Travis Kalanick (více čtěte zde).

Aleš Michl, externí poradce ministra financí, ekonom fondu Quant

Kalanickův Uber funguje jako taxislužba – přes jednoduchou aplikaci si zavoláte auto s řidičem, to přijede, odveze vás, aplikace vám to stáhne z kreditní karty.

Geniálně jednoduchý nápad udělal z Uberu nejhodnotnější start-up světa oceněný investory na 62 miliard dolarů. Jenom pro představu: 62 miliard dolarů krát 23,60 je 1 463 miliard korun – tedy více než roční rozpočet celého Česka.

Kalanick a Musk jsou zástupci mladší generace top osobností Silicon Valley. Jobs by byl zástupce matadorů, kdyby... Přežil ho Bill Gates z Microsoftu, který se mimochodem vzdal vedení ve firmě v roce 2000. Ti dva mladší – Musk a Kalanick – a ti dva starší – Jobs a Gates – byli, a někteří ještě jsou, tak trochu magoři. Ale geniální. Všichni jsou dravci s cílem uspět za každou cenu, hlava nehlava.

Bill Gates se podle svého životopisu už v kolébce houpal vlastní silou, a když ho matka v mládí volala k večeři, odvětil ji, že nemůže, že myslí a že by to taky někdy mohla zkusit. Je silný introvert, což mu roli manažera hodně ztěžovalo.

O Stevu Jobsovi řada jeho zaměstnanců vykládala, že přes nesporné charizma byl excentrický, neurvalý a náladový manažer. A když ostatním trpělivost přetekla, vyvolali schůzi dozorčí rady a podporováni investory Jobse vyhodili. Když se do Applu v roce 1996 vrátil, nakopl ho neskutečně k vrcholu – přes iPod až k iPhonu.

Posedlost a vytrvalost

Mladší generace zažívá podobné vzestupy a pády. Musk v roce 2000 musel skousnout drastický puč v PayPalu. Malá skupina klíčových zaměstnanců přesvědčila správní radu a investory a za jeho zády, když odjel na svatební cestu, ho odvolali.

Musk po prvotní bouřce prohlásil, „tohle není konec světa“. A nebyl – z prodeje akcií PayPalu získal 180 milionů dolarů, a to bylo dost na to, aby uskutečnil své nejdivočejší sny – stvořil Teslu, nejlepší elektromobil na světě. Stvořil Space X, nejlepší soukromou vesmírnou firmu na světě, která dělá rakety schopné vynést do vesmíru náklad pro mezinárodní stanici a vrátit se zpět.

Jeho bývalá manželka Justine ho popsala takto. Zaprvé posedlost. Posedlost. Posedlost. Když ho něco zajímá, tak za tím jde bez ohledu na okolnosti. Na úkor rodinného života. Zadruhé až nadlidská energie a vytrvalost, zvládání stresu, který by jiné lidi zlomil. A zatřetí, neimituje nějaký vzor. Je svůj.

Čerstvě vyhozený Kalanick získal pověst velmi svérázného šéfa s agresivním stylem vedení. Zápasil s tím, že lidi z jeho užšího týmu byli obviněni ze sexistického zacházení s podřízenými a agresivního potlačování kritiky.

Nepomohlo mu ani drsné chování vůči řidičovi jednoho z taxíků, které se objevilo na YouTube. Řidič nemohl pochopit, proč si vydělává méně, Kalanick nemohl pochopit, proč si stěžuje. Poté přišla řada dalších problémů, zda Uber je/není legální v různých zemích. Dravá a nákladná expanze do Indie a Číny. Tržby šly nahoru, ale zisk nepřicházel. A do toho mu po tragické nehodě zahynula matka. Nastal čas na odpočinek.

Super levně

A společnost převezme rada ředitelů, která si nechala od firmy bývalého amerického ministra spravedlnosti Erica Holdera zpracovat návod, jak změnit firemní kulturu – na prvním místě zaznělo omezení rozsáhlých pravomocí generálního ředitele, posílení kontroly nad výdaji, lidskými zdroji a chováním manažerů.

Jednou se Kalanick podobně jako Musk vrátí a s vervou znovu pohne světem. Zatímco u nás je Uber hodně pozadu a spíš jím najmutí lobbisté válčí s regulací, v San Francisku jsou jeho služby dál než v Praze. V San Francisku, New Yorku si můžete zavolat jak drahého lincolna, tak rozhašenou toyotu. Hlavně tam však funguje nová uberovská služba „pool“.

Zadáte do aplikace na mobilu, odkud chcete jet a kam, a vyzvedne vás auto. Pokud se však najde někdo, kdo bude cestovat stejným směrem, řidič ho přibere a podělíte se o náklady.

Díky tomu se po San Francisku dá s Uberem pohybovat i za cenu piva. A tohle je revoluce v dopravě – super levně se dá dopravit do práce nebo k vlaku či na letiště.

Gates, Jobs a ti mladší Musk a Kalanick jsou opravdoví muži, kteří mění svět.
A ty politické hádky a personální změny, které teď prožíváme v Česku, to bude jednou v dějinách velké nic.