Ubývají desetitisíce ruských turistů, zachraňují to Němci a Američané

  10:11aktualizováno  10:11
Hlavní turistická sezona zopakovala trend z loňska. V Česku se sice ubytovává celkově více turistů, ale počet nocí, které zde stráví, klesá. Statistiky kazí domácí turisté a Rusové, kterých za tři měsíce zavítalo do Česka o dvacet tisíc méně. Jejich počet tak poklesl o 13,6 procenta. Výrazně přibylo turistů z Číny.
Tradičně největší zastoupení turistů ze zahraničí mají Němci. Rusů, kteří jsou druhou nejpočetnější skupinou turistů, ale ubylo. (Ilustrační snímek)

Tradičně největší zastoupení turistů ze zahraničí mají Němci. Rusů, kteří jsou druhou nejpočetnější skupinou turistů, ale ubylo. (Ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

Za tři měsíce se v Česku ubytovalo 5,4 milionu hostů, o dvě procenta více než loni. Počet nocí, které zde stráví, ale klesá - z loňských čtyř na 3,9 nocí. Je to ale trend, kterého se drží čeští turisté, cizinci zde tráví o něco více času, ale přesto propad nevyrovnali. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

K tomu ubývá počet ruských turistů, které jsou po Němcích nejpočetnějšími návštěvníky z ciziny. Ubylo jich za tři měsíce kolem dvaceti tisíc, od ledna už 56 tisíc. Není za tím jen krize na Ukrajině.

Prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek tvrdí, že hlavním problémem úbytku ruských turistů jsou víza. „Máme asi nejhorší vízovou povinnost vůči Rusku ze zemí EU. Teď se situace navíc zhoršila kvůli situaci na Ukrajině,“ řekl iDNES.cz. Chybou navíc podle něj je, že některá města vypověděla po invazi na Ukrajině spolupráci s ruskými městy. Asociace hotelů odhaduje, že stát kvůli úbytku ruských turistů jen v Karlových Varech přichází o 1,6 milionu korun denně.

Tradičně největší zastoupení z cizinců mají Němci. Jejich počet naštěstí roste. Američanů přibývá ještě víc a Číňanů do země zavítalo dokonce o 23 procent více než loni. Jejich délka pobytu je ale o den kratší než u jiných národů.

„Čína, ale i Korea jsou země, které pro nás mají potenciál. Očekáváme jejich další nárůst. Většinou tato klientela má specifické požadavky, je nutné rozumět jejich kultuře a umět s nimi pracovat,“ říká Stárek. Nedomnívá se ale, že by více Číňanů do ČR přijíždělo díky přátelské politice současné vlády vůči Číně.

Turistů přibývá, nocí ubývá

Červenec - září 2014

  • Přenocování: 15,8 milionu nocí (-0,8 procenta meziročně)
  • Hostů: 5,4 milionu (+2 procenta)
  • Němci: 452 tisíc (+2,6 procenta)
  • Rusové: 180 tisíc (-13,6 procenta)
  • Američané: 166 tisíc (+6,9 procenta)

Čtyři dny stačí

Se zkracováním délky pobytu se potýká cestovní ruch už delší dobu. U tuzemských turistů počet přenocování poklesl o 2,8 procenta, hosté ze zahraničí přenocovali o 1,7 procenta více, ale celkový propad nezastavili.

Hotelům se daří lépe. Na rozdíl od penzionů, kempů a dalších zařízení, hlásí nárůst. Penziony o téměř osm procent, kempy o sedm procent.

Některé regiony jsou ale výjimkou a rostou celkově. Růst se dařilo ubytovacím zařízením v Jihomoravském kraji, v Praze a na Karlovarsku. Nejvíce klesl počet přenocování na Liberecku.

Podle průzkumů společnosti PricewaterhouseCoopers se obsazenost pražských hotelů pohybuje okolo 70 procent. „Podobné výsledky očekáváme i v příštím roce,“ uvedl Jan Musil, odborník společnosti PricewaterhouseCoopers ČR na hotelnictví. Dodal, že klesají počty turistů z jižní Evropy, ale roste počet návštěvníků z Asie.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Družstevní bydlení je na vzestupu, všímají si toho i developeři

Ilustrační snímek

Složí zhruba třetinu ceny bytu a zbytek splácejí. I takto mnozí Češi bydlí „ve vlastním“, aniž by potřebovali hypotéku....

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Na trhu s knihami se točí miliardy. Nakladatelé se spojují, aby obstáli

Ilustrační snímek

Ještě rok poté, co druhé největší nakladatelství Euromedia Group a jednička mezi knižními sítěmi Luxor oznámily...

Najdete na iDNES.cz