Kdysi lány, nyní haly, typický obrázek České republiky. (Ilustrační snímek)

Kdysi lány, nyní haly, typický obrázek České republiky. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Dříve úrodné pole, teď sklad nebo obchody. Ornice ubývá

  • 438
Orná půda mizí. Vznikají na ní hypermarkety, sklady či vily. Štve to zemědělce i ekology. Úřady by podle nich měly zajistit, aby investoři ke stavbám častěji volili stará průmyslová území. Nyní to dělají jen málo.

Lány obilí, brambor nebo kukuřice už tu nespatříte. V Moravskoslezském kraji každoročně ubývá několik set hektarů orné půdy vlivem nové výstavby. Celkový úbytek za posledních šest let dělá něco málo přes tři tisíce osm set hektarů.

"Určitě je to špatně. Orná půda je naše bohatství. Když je jednou zabraná, tak nám bude v budoucnu chybět. Je to nevratný stav," smutně konstatuje ředitel Agrární komory Moravskoslezského kraje Robert Kučera. Připomíná, že pro stavby nových obchodů, překladišť nebo třeba výrobních hal by se měly využívat staré průmyslové nebo třeba zemědělské areály označované jako brownfields.

Do jejich obnovy se ale často investorům nechce. "Obecně se dá říct, že hlavní brzdou využívání takzvaných brownfields je větší finanční nákladnost a delší doba přípravy stavby, než je tomu u rozlohou srovnatelné plochy na ,zelené louce‘," zmiňuje vedoucí oddělení vztahů k veřejnosti krajského úřadu Pavel Olšovský. Častým důvodem, proč brownfields investory tolik nelákají, podle něj bývá i jejich ekologická zátěž nebo třeba více vlastníků, což ztěžuje jejich výkup pro další využití.

Stavba mimo zastavěnou část Ostravy bude omezena

Krajský úřad, stejně jako například Ostrava, podle svých zástupců usiluje o to, aby na územích starých dolů nebo třeba továren byla k nové výstavbě využívána co nejčastěji.

Zemědělská půda je v ohrožení.

Mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská vysvětluje, že v minulosti - v době útlumu těžby uhlí, restrukturalizace průmyslu a s nimi svázané vysoké nezaměstnanosti - bylo nutné například sídla firem nabízejících nová pracovní místa stavět rychle na zelené louce.

"Pro budoucí rozvoj města už ale bude výstavba mimo zastavěnou část Ostravy omezena," tvrdí Andrea Vojkovská.

Orná půda v posledních letech zmizela například v ostravské části Pustkovec, kde na poli vznikl hypermarket Globus, nebo v Ostravě-Porubě. Zde zase na poměrně rozsáhlé ploše vyrostl areál firmy ProLogis.

Roční úbytek přibližně 500 hektarů

A ornice na Ostravsku mizí i dál. "Roční úbytek zemědělské půdy v kraji činil v roce 2009 580 hektarů, v roce 2010 551 hektarů a v roce 2011 439 hektarů. Trend je tedy z hlediska ochrany zemědělské půdy pozitivní, nicméně celkový rozsah záboru je stále znepokojující," říká Pavel Olšovský.

Například přímo na poli v obci Suché Lazce na Opavsku nyní vzniká nový logistický areál společnosti RKL Opava. Podle jejího jednatele Karla Suchánka chce firma svým přesunem do nového areálu v Suchých Lazcích ulevit životnímu prostředí v historickém centru Opavy, v jehož blízkosti sídlí v současné době.

Do areálu společnosti totiž pravidelně přijíždí velké množství automobilů včetně kamionů, což s sebou přináší hluk i zplodiny v ovzduší. "Sami z přesunu do Suchých Lazců nejsme nadšeni, ale jiná cesta nebyla. V šetření, které probíhalo v koordinaci s krajským úřadem, jsme se rozhodovali mezi čtyřmi možnými lokalitami. Vyhrála ta v Suchých Lazcích," sděluje Karel Suchánek.

Obce staví na zemědělské půdě domy

Pole pro novou výstavbu obětovali například i v Raduni na Opavsku. Na okraji obce, v území, kde dřív byla orná půda, se dnes staví zhruba třicet nových rodinných domů. "Kromě rodinných domů v této lokalitě nově bude i kontejnerová čistírna odpadních vod, která nám zde dřív chyběla," uvádí starostka Raduně Ludmila Juráňová.

Nynější výstavba rodinných domů na území, které bývalo polem ve vlastnictví obce, je podle starostky záležitost, již zástupci obce řešili několik volebních období. "Nejsem proto, aby se stavělo na orné půdě, ale tímto územím jsme podpořili novou výstavbu a přitáhli nové obyvatele," zmiňuje Ludmila Juráňová.

Vadí vám, že pokračuje zastavěnost orné půdy?

celkem hlasů: 5888

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 25. srpna 2012. Anketa je uzavřena.

Ano, je to nenahraditelná ztráta
Ano, je to nenahraditelná ztráta 5521
Ne, někde se stavět musí a potraviny stejně dovážíme
Ne, někde se stavět musí a potraviny stejně dovážíme 286
Je mi to jedno
Je mi to jedno 81

Zhruba patnáct nových domů vzniklo v nedávné době také na někdejší orné půdě v Oticích. Vznikly tady na pozemku soukromého majitele. "V pohledu na tuto výstavbu se ve mně kříží dva pohledy. Coby vnuk sedláka a agronom to vnímám velice negativně, coby starosta jsem rád, že se obec rozšiřuje," komentuje domy starosta Otic Vladimír Tancík.

V plánech obce sice podle něj nyní je i výstavba na zemědělské půdě, ale v takovém místě, kde dopad stavby nebude velký.

"Lokalita se nachází ve svahu, je to spíš taková pastvina," říká starosta Tancík a dodává i opačný případ výstavby z obce: nová dílna tu vzniká na bývalých pozemcích zemědělského podniku.