Účet v cizině přináší vyšší poplatky a srovnatelné úroky

Je libo konto ve švýcarské, rakouské či německé bance? Žádný problém. Od letošního roku už není potřeba žádné devizové povolení. Stačí si udělat výlet za hranice a založit účet. Ale komu se to vlastně vyplatí? Rozhodující je, kolik času člověk v cizině stráví a jaké má příjmy. Je rozdíl mezi tím, kdo pojede třikrát za rok na lyže do Alp, a počítačovým odborníkem, který získal smlouvu na dva roky práce v Irsku.

Kolik zaplatíte za účet v cizí bance?

ČESKÁ REPUBLIKA
vedení účtu* obvykle 100 až 500 korun
trvalý příkaz zdarma nebo 10 až 50 korun

VELKÁ BRITÁNIE
Barclay´s
vedení účtu* 4950 korun
trvalý příkaz zdarma

RAKOUSKO
Raiffeisenbank
vedení účtu* 1500 korun
trvalý příkaz zdarma

MAĎARSKO
Postabank
vedení účtu* 156 korun
trvalý příkaz zdarma

Poznámka: údaje jsou pouze orientační, mohou se měnit v závislosti na kurzu měny, banky byly vybrány náhodně, s ohledem na poskytování služeb drobným klientům, ceny se liší mimo jiné podle toho, jaké služby vedení účtu zahrnují a co je třeba platit zvlášť
* poplatek za rok při zaslání výpisu jedenkrát měsíčně
** od 118 tisíc korun zdarma

Podle Daniela Drahotského ze společnosti Wood&Company se účet v cizině hodí hlavně pro lidi, kteří zde vydělávají, případně posílají velmi často do zahraničí peníze. Zaplatí totiž méně na poplatcích.

"Pravidelný příjem bývá obvykle výhodnější ukládat přímo v zemi, kde ho člověk získává. Převod z cizí banky do tuzemské stojí zhruba tisíc korun a proto je lepší poslat peníze domů jednorázově," vysvětluje Drahotský.

Tomáš Holinka z firmy Online Investor doplňuje, že možnost založit konto v cizině vítají zřejmě i lidé, kteří chtějí prostřednictvím makléře obchodovat na zahraničních kapitálových lizích. Například ve Spojených státech amerických může být účet a zejména k němu vydaná platební karta nutností.

"Už když platíte padesáti dolary v hotovosti, dívají se na vás divně. A přitom je to částka, za kterou lze pořídit větší nákup na týden," uvádí Drahotský.

Domácí banky jsou levnější
Kdo uvažuje o založení konta v cizině, musí počítat s vyššími poplatky ve srovnání s tuzemskými finančními ústavy. Podle Miroslava Ševčíka z Liberálního institutu plyne většina zisku cizích bank právě z poplatků, výnosy z úroků jsou až na druhém místě. Banka žadatele - cizince také důkladně prověří.

"Není to tak jednoduché. Nestačí jen přijít k přepážce a říct: jsem pan Novák, otevřete mi u vás účet. Banku mimo jiné zajímají příjmy a majetek klienta, nebo zda v ní nechce jen prát špinavé peníze," upozorňuje Drahotský.

Podmínky jednotlivých zahraničních finančních ústavů se liší, podobně jako v České republice. Je proto třeba dávat pozor, jaké služby jsou v ceně paušálního poplatku a které je třeba platit zvlášť.

Oproti domácí konkurenci dá většina cizích bank k účtu automaticky kreditní kartu - na zdejším trhu je jen pro lidi s určitými příjmy.

"Například ve Spojených státech dosáhla konkurence takové úrovně, že zákazník od své banky dostává zpět až dvě procenta z každého nákupu prostřednictvím kreditní karty," dodává Daniel Drahotský.

Termínované vklady se nevyplatí
Je výhodné mít v cizině termínovaný vklad a přitom žít v České republice? Odborníci se shodují, že většinou ne. "Úročení je srovnatelné s tuzemskými bankami. Celkový výnos může být dokonce kvůli poplatkům spojeným s vedením účtu a případným daním ještě o něco nižší než z devizového konta vedeného v České republice," uvádí Daniel Drahotský.

Tomáš Holinka doplňuje, že v současné době na trhu Spojených států amerických úrokové sazby klesají. "V západní Evropě zatím ne, ale rovněž lze snížení očekávat," říká Holinka.