Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tubus plný vápence. Prošli jsme absorbér odsíření ve Chvaleticích

Exkluzivně   12:00
Jednoduchou chemickou rovnici vzniku sádrovce si řada z nás pamatuje ještě ze střední školy. Málokdo však tuší, že jde zároveň o princip, na jakém pracuje odsíření v uhelných elektrárnách. A úplně největším tajemstvím je, jak vypadá tento proces v praxi.

Stojíme na dně masivního třicetimetrového komínu o průměru 16 metrů. Obklopují nás obří vrtule připomínající lodní šrouby, které dávají tušit, že za normálních okolností bychom tady museli plavat. Nad námi je vidět mřížka s tryskami připomínajícími sprchové hlavice a obří otvor, kterým se sem za provozu derou až čtyři miliony metrů krychlových spalin za hodinu. Je to poměrně skličující pocit. Jsme na dně absorbéru odsíření v uhelné elektrárně Chvaletice.

Díky jeho odstávce jsme se s kamerou mohli podívat na místa, kde bychom se za normálních okolností udusili nebo utopili.

Vápencová sprcha

„Odsíření v naší elektrárně funguje na principu mokré vápencové vypírky. Zjednodušeně řečeno vstřikujeme do spalin vápencovou suspenzi, na kterou se naváže znečišťující oxid siřičitý,“ popisuje mechanismus odsíření Petr Přemyslovský, specialista kotelny a odsíření ve chvaletické elektrárně.

V praxi to vypadá tak, že horké spaliny v absorbéru stoupají přes čtyřpatrovou mřížku trysek, které suspenzi v jemných kapkách rozstřikují. Kouř pak pokračuje rovnou do chladicí věže a do atmosféry. Suspenze, která reagovala se spalinami, zase padá na dno absorbéru, kde se jako vedlejší produkt usazuje sádrovec. Ta zbylá pomocí čtyř masivních čerpadel dál cirkuluje.

Absorbér z devadesátých let dokáže zadržet až 98 % oxidu siřičitého přítomného ve spalinách. „Výhodou bylo paradoxně to, že naše elektrárna získala odsíření až jako jedna z posledních v republice. Využili jsme tak těch nejmodernějších technologií,“ vysvětluje generální ředitel elektrárny Václav Matys.

Od roku 2013 se navíc podařilo množství emisí oxidu siřičitého snížit o necelých 66 % ze 723 na 247 tun SO2 na jednu TWh. „Myslím si, že zásadní podíl na tom má palivo, které používáme. Teď totiž jedeme na uhlí s menší koncentrací síry,“ vysvětluje Přemyslovský.

Jako roura rozžhavená do ruda

Pokračujeme cestou očištěných spalin dál. Po úzkých lávkách se dostáváme až k malému otvoru na boku obrovského sklolaminátového kouřovodu. Uvnitř nás čeká ohromující pohled. Do roury o průměru 7,5 metru proniká světlo jak ústím uprostřed chladicí věže, tak stěnami. Díky načervenalému odstínu vypadají, jak kdyby byly rozžhavené na stovky stupňů Celsia. Představa, že se tudy běžně valí oblaka dýmu není moc příjemná.

Tubus je vyrobený z lehkého sklolaminátu a při chůzi dává svým duněním tušit, že je velmi lehký. „Ze sklolaminátu je proto, že spaliny tady mají už jen asi 60 nebo 70° C. Kvůli tomu v nich je taky vlhkost a kovový tubus by korodoval,“ popisuje Přemyslovský.

Spaliny se typicky chladicími věžemi do ovzduší neodvádějí. „Až nedávno jsme zjistili, že to vlastně přispívá k jejich lepšímu rozptýlení v atmosféře,“ popisuje Matys. Vyplynulo to z výzkumu Jana Hovorky z Přírodovědecké fakulty UK. Ten při přeletech vzducholodí nad věžemi zjistil, že pára vynáší spaliny výš do ovzduší a škodliviny se tak rozptýlí na větší území. Z jeho výzkumu navíc vyplynulo, že některé jemné částice se můžou spojit s molekulami vody v páře a tím narostou na objem, který už není nebezpečný.

Už jen odsát vodu

Vracíme se zpátky na zem a míříme do haly, kde se zpracovává sádrovec odčerpaný ze dna absorbéru. Ten už je vlastně hotový, jediné, co zbývá, je zbavit ho vody. Na konci procesu jí v sádrovci totiž musí být co nejméně.

To se děje ve dvou fázích, nejdřív na hydrocyklóně a pak na pásovém filtru. „Ten pracuje na poměrně jednoduchém principu. Směs sádrovce a vody se vlastně vylije na filtrační tkaninu, která je po obvodu utěsněná a zespodu se odsává voda. Na vrchu tak zůstane už jen sádrovec,“ popisuje Přemyslovský.

Potom se už jenom dopraví do skladu, odkud se expeduje. Využití pak má hlavně ve stavebnictví jako jedna ze základních složek sádrokartonu, příměs sádrových cihel nebo jako jedna ze složek takzvaného stabilizátu, který vzniká v míchacím centru. „To je velmi pevný materiál, který připomíná beton a přidává se do základů silnic,“ doplňuje Přemyslovský.

Odsíření spalin ve chvaletické elektrárně funguje od devadesátých let vlastně pořád stejně. „Potenciál pro lepší fungování tady ale stále ještě je. Mohli bychom třeba nainstalovat speciální probublávací rošt a efektivněji zachytávat vlhkost ve spalinách. Ke splnění budoucích limitů nám ale zařízení, které máme, stačí,“ uzavírá Přemyslovský.

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Lagos zpoplatnil vstup na veřejné pláže. Nigerijci se na ně už nedostanou

20. dubna 2024

Nigerijská metropole Lagos se pyšní rozsáhlými plážemi s bílým pískem. Za horkých dní skýtaly...

KOMENTÁŘ: O cenách benzínu rozhodne Izrael. Konkrétně jeho touha po odvetě

20. dubna 2024

Premium Jak drahé bude letní cestování, o tom rozhodne zejména podoba reakce Izraele na nedávnou smršť...

ČEZ zažaloval ČNB kvůli pokutě za zpoždění informace mající vliv na akcie

20. dubna 2024  12:44

Polostátní energetická společnost ČEZ zažalovala Českou národní banku (ČNB) kvůli milionové pokutě...

Řecko omezí rybolov vlečnými sítěmi. Připojte se, vybízejí EU ochránci přírody

20. dubna 2024

Řecko se stalo první zemí v Evropě, která vyhlásila zákaz rybolovu vlečnými sítěmi pro lov při dně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...