Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Uhlí pro domácnosti zdraží v zimě méně než loni

  • 1
Majitele domů a bytů, kteří k topení používají nejvíce hnědé uhlí, po několika letech zdražování čeká příjemnější zima. Hnědé uhlí by v zimním období podle vyjádření těžařů mělo meziročně zdražit minimálně či vůbec.

"Na čtvrté čtvrtletí navýšíme cenu maximálně o dvě procenta. Nedá se hovořit o zdražování, ale spíše o konci letních slev," uvedl pro MF DNES Pavel Vaňas, obchodní ředitel Severočeských dolů.

Pokud by průměrný růst na celém trhu činil dvě procenta, znamenalo by to, že by majitel menšího domku zaplatil letošní zimu při nákupu uhlí zhruba o čtyři sta korun víc než loni. Mezi sezonou 2007 a 2008 byl přitom nárůst ceny v řádu tří až čtyř tisíc.

Uhlí tak sleduje cenový trend všech energií, které jdou kvůli dopadům recese dolů. "Ceny uhlí se obvykle drží inflace a vliv na ně má také cena plynu," říká mluvčí Severočeských dolů Vladimír Budinský. Inflace se letos blíží nule a plyn zlevňuje.

Plynárenská RWE už zlevnila na poslední část roku v průměru o 2,5 procenta, za celý letošní rok pak plyn poklesl o přibližně deset procent. Elektřina bude příští rok levnější asi o šest až osm procent, přesné číslo bude jasné v listopadu.

Podle propočtů MF DNES by tak velkoobchodní cena tuny tříděného hnědého uhlí typu ořech mohla v říjnu oproti lednu zdražit jen o 0,5 procenta, což obnáší jedenáct korun. U většího uhlí typu kostka by tak roční nárůst mohl být zhruba sto dvacet korun na tisíc kilogramů.

Šéf komunikací společnosti Czech Coal (bývalá Mostecká uhelná) Radek Stavěl se nechtěl k vývoji cen vyjádřit s tím, že každý velkoodběratel má jiné podmínky. Právě velkoobchody, které prodávají konečným zákazníkům, by cenu mohly ještě mírně navýšit. V cenách uhlí totiž panuje přísně oddělená sezonnost a komodita začne vždy na konci léta zdražovat s tím, jak po ní roste poptávka.

Trend potvrzuje mluvčí Českomoravské komoditní burzy Martin Soukup. Tuna uhlí typu kostka se na burze minulý týden prodávala zhruba o 120 korun dráže než před měsícem. Podle údajů statistického úřadu byla maloobchodní cena metráku hnědého uhlí v srpnu 320 korun, což je meziročně o dvacetikorunu více.