Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uhlobaron Bakala plánuje utratit miliardy

  1:00aktualizováno  1:00
Finančník Zdeněk Bakala, který prostřednictvím společnosti RPG vlastní významnou část ostravských dolů OKD, naznačil, kam chce dát vydělané miliardy. Peníze jeho a dalších investorů půjdou především na další nákupy dolů v zahraničí a investice do elektráren.

Zdeněk Bakala | foto: Dan Materna

Bakala se uchází i o zbrojovku Aero, kterou česká vláda prodává.

Největší doly v Česku loni svým majitelům vynesly při padesátimiliardových tržbách přes čtyři miliardy korun čistého zisku a letos poprvé vyplácely dividendy.

"Půjde především o nákup dolů v Polsku a na Ukrajině," řekl Bakala. V Polsku chce RPG, v němž má český finančník spolu s maďarsko-britskou investiční skupinou Crossroads Capital víc než poloviční podíl, koupit dva černouhelné doly.

"Zatím nemáme žádné informace, že by nová polská vláda dělala v privatizaci černouhelných dolů jiné kroky než ta předchozí," sdělil Bakala. Řada privatizací je po příchodu nového polského kabinetu v této zemi zpochybňována.

Na Ukrajině firma zatím podle Bakaly "analyzuje uhelný průmysl". Nemá však vytipovány konkrétní doly, o něž by měla zájem.

Aero je atraktivní
RPG chce kromě dolů zabrousit i do jiného byznysu, aby peníze skupiny nebyly vázány jen na uhlí. K tomu má pomoci koupě české letecké zbrojovky Aero Vodochody, kde je RPG v tendru spolu s investiční firmou Benson Oak dalšího tuzemského finančníka Gabriela Eichlera.

"Je to atraktivní majetek, s kterým se dá podnikat," řekl Bakala s tím, že zajímavá je jak výroba letadel, do které je připraven přizvat strategického partnera, tak i vlastnictví přistávací dráhy a možnost vybudování letiště těsně u Prahy.

Státní Česká konsolidační agentura, která Aero stoprocentně vlastní, oznámila, že vládní komise připustila do výběrového řízení deset společností z celkem 13 přihlášených.

Konsorcium Benson RPG je mezi nimi. "V Česku se ztrácí schopnost vyrábět letadla a podle mě je škoda, aby tady něco takového zaniklo," řekl Eichler. V Aeru se Eichler už loni angažoval jako poradce, který řešil změnu dříve nevýhodné smlouvy podniku s výrobcem vrtulníků Sikorski.

Klíčovým byznysem pro RPG nicméně zůstane těžba uhlí a energetika. V této oblasti chce firma získat kromě letošní koupě maďarské elektrárny Pannopower i další zdroje, zaměřené na výrobu "zelené" energie.

Bakala řekl, že pokud se tuzemská vláda rozhodne privatizovat energetický gigant ČEZ, RPG o něj bude mít zájem.

Společnost OKD čeká v příštím roce rozdělení na několik částí, o nichž rozhodlo představenstvo firmy. Půjde o části těžební, plynárenskou, která bude těžit metan uvolňující se spolu s dobýváním uhlí, dále části nemovitosti, doprava a energetika.

OKD podle Bakaly nebude usilovat o otevření dalších ložisek uhlí v tuzemsku. Do budoucna Bakala nevyloučil, že OKD znovu vydá své akcie na burzu, a to jak v západní Evropě, tak i v Praze. Akcie by mohla některá z firem skupiny RPG vydat i v Polsku, a to v rámci financování nákupu tamních dolů.

RPG plánuje v nejbližších týdnech změnu své struktury. Nynější RPG limited, Bakalova Charles Capital a Karbon Invest, která původně vlastnila OKD, splynou a vznikne nová firma RPG Industries SE registrovaná na Kypru. "Důvody pro sídlo na Kypru jsou daňové a administrativní," řekl Bakala.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

V oběhu je nová známka se Zemanem, od předchozí se liší jen barvami

Nová známka s prezidentem Milošem Zemanem (2018)

Česká pošta uvádí do oběhu novou známku s vyobrazením prezidenta Miloše Zemana. Cenina je vyrobená podle stejné rytiny...

Najdete na iDNES.cz