Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uhlobaron Koláček má hotel v Tatrách

  1:00aktualizováno  1:00
Po dvou letech policejního vyšetřování bývalým uhlobaronům Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi zřejmě hrozí soud. Nikoli však kvůli původnímu podezření z tunelování firem OKD a ČMD, ale kvůli údajným majetkovým machinacím v dolech OKD.
Viktor Koláček zanevřel na uhelný byznys a koupil velký hotel v Tatrách.

Viktor Koláček zanevřel na uhelný byznys a koupil velký hotel v Tatrách. | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Když předloni v listopadu policie oba tehdy ještě majoritní vlastníky těžebního impéria zatýkala, podezírala je hlavně z toho, že prostřednictvím své firmy Karbon Invest vysáli z ovládaných dolů OKD a ČMD několik miliard korun pomocí faktur za fiktivní služby.

"Vyšetřování nepotvrdilo, že by dolům takto vznikla škoda. Služby, za které platily, Karbon Invest plnil. Byl ale neoprávněně zvýhodňován," řekl státní zástupce Karel Kalda, který na vyšetřování dohlížel.

Během vyšetřování se však podle Kaldy objevila nová podezření. Podle nich se oba muži dopustili nezákonných machinací v roce 1998, když jejich Karbon Invest ovládl doly OKD.

"Mezi účty několika spřátelených firem se tehdy přelévaly dvě miliardy korun. Přišly na účty Karbon Investu, aby mohlo být v obchodním rejstříku zapsáno zvýšení jeho základního jmění, ale hned odešly jinam. Nakonec posloužily k zaplacení akcií OKD," upřesnil státní zástupce Kalda.

Oba manažeři mají nyní čas na prostudování vyšetřovacích spisů o zhruba třiceti tisících stranách. "Soudu se nebojím, bublina splaskla. Spis ani nebudu číst, nechávám všechno na svém právníkovi," řekl Petr Otava.

Po prodeji svých podílů v důlní skupině Karbon Invest zůstal v čele dozorčí rady OKD a dál také vede jejich dceřinou firmu Metalimex. "Dál dělám byznys, na který jsem zvyklý," říká.

Zato jeho dlouholetý obchodní partner Koláček firmu Karbon Invest zcela opustil. "Vůbec nejsme v kontaktu, nemám na něj spojení, nevím, co dělá," tvrdí Petr Otava, stejně jako další lidé z vedení OKD.

Koláček je teď hoteliérem
Viktor Koláček na uhelný byznys zanevřel, podniká v novém oboru - stal se hoteliérem. Společnost PEM Invest, jež patří Koláčkovi a jeho ženě Věře, od Karbon Investu v pátek koupila luxusní hotelový komplex Tatranský Permon ve Vysokých Tatrách.

"Právě teď se podepisuje smlouva na prodej společnosti Tatranský Permon. O novém majiteli ani o ceně ale nemohu informovat," uvedla mluvčí Karbon Investu Věra Breiová.

Prodej Permonu do rukou Koláčkovy společnosti však potvrdil dobře informovaný zdroj z vedení společnosti. "Koláček se nyní věnuje investicím do nemovitostí," řekl. Vyjádření Viktora Koláčka se získat nepodařilo.

Hotel Tatranský Permon kdysi sloužil k rekreaci horníků z Ostravsko-karvinských dolů. Dnes je hotelem pro náročnou klientelu, funguje také jako kongresové centrum. Má téměř tři stovky lůžek, zaměstnává sto pracovníků a jeho roční tržby se pohybují kolem 90 milionů slovenských korun.

Do majetku stejnojmenné společnosti, kterou Karbon Invest prodal Koláčkově rodině, patří i další nemovitosti. Například bytové domy v nedalekém Liptovském Petru.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Najdete na iDNES.cz