Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uhlobaroni překvapili Plzeň. Uhlí nepodraží a teplárna zůstane městu

  12:20aktualizováno  12:20
Město Plzeň dostalo nečekanou nabídku od společnosti Sokolovská uhelná, která městu zajistí uhlí za současné ceny na příštích 10 let. Sokolovští uhlobaroni zároveň překvapili tím, že netrvají na odkupu městské teplárny.
Rypadlo společnosti Severočeské Doly v dobývacím prostoru Bílina. Ilustrační foto

Rypadlo společnosti Severočeské Doly v dobývacím prostoru Bílina. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

S firmami obchodujícími s uhlím jednala speciální komise složená z odborníků a zástupců významných politických stran v Plzni. V úterý se její členové sešli s představiteli společností Czech Coal a Sokolovská uhelná Lubošem Pavlasem a Františkem Štěpánkem kvůli upřesnění nabídek. Daniel Křetínský ze společnosti EPH se s komisí sešel již minulý týden.

"Výsledkem úterního jednání pracovní skupiny je jasné doporučení městské radě využít společné nabídky Sokolovské uhelné," uvedl technický náměstek primátora Petr Rund, který pracovní skupině předsedá.

"Osmičlenná komise se všemi hlasy shodla na tomto jediném řešení. Městu tak zůstane Plzeňská teplárenská ve 100% vlastnictví a získá kontrakt na dodávku hnědého uhlí na 10 let," doplnil náměstek.

Zbylé dvě firmy nabízely uhlí za vyšší ceny a požadovaly majetkové podíly v dosud výhradně městské společnosti (čtěte zde).

Dojednat co nejdříve dodávky uhlí je přitom nezbytně nutné, protože současný kontrakt v říjnu vyprší a hrozí, že teplárna se mohla ocitnout bez paliva, respektive že by ho musela nakoupit za ceny, jaké si obchodníci s uhlím nadiktují.

Všechny výnosy zůstanou městu

Sokolovští uhlobaroni však podle Runda nabídli uhlí za přibližně stejné ceny jako dosud. Zároveň netrvají na privatizaci Plzeňské teplárenské, ale stačí jim účast v orgánech městské akciové společnosti.

"Všechny výnosy společnosti budou nadále přecházet na město," konstatoval Petr Rund. Jedná se přitom o velké peníze. Teplárna odvádí městu ročně stovky milionů. Především proto se stala otázka privatizace teplárny horkým politickým tématem (čtěte zde). Společnost, jejíž hodnota dosahuje několika miliard korun, je jedním z nejziskovějších podniků v zemi a od 90. let je symbolem politické moci v Plzni.

Doporučením odborné komise o výběru dodavatele uhlí a možném prodeji teplárny se bude ve čtvrtek 13. října zabývat městská rada. Konečné slovo budou mít zastupitelé na svém mimořádném zasedání 25. října.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Najdete na iDNES.cz