Ukrajinci už nezískají azyl, rozhodlo vnitro. Česko může přijít o dělníky

  15:17aktualizováno  15:17
Ministerstvo vnitra přidalo další státy na seznam bezpečných zemí, jejichž příslušníci nemohou získat azyl v Česku. Je mezi nimi i Ukrajina bez okupovaných území, její obyvatelé přitom o azyl žádají nejvíc. Podle svazu podnikatelů ve stavebnictví by to mohlo znamenat snížení počtu Ukrajinců, kteří přicházejí za prací.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Podle našich analýz se Ukrajina řadí mezi země, kde ústava zajišťuje základní právo a svobody, a to včetně svobody volného pohybu, tudíž nevidíme důvod, aby nebyla zařazena mezi bezpečné země původu,“ řekl deníku Právo ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Souhlasí s ním i poslanci sněmovního zahraničního výboru, shodují se však, že zásadní je výjimka pro okupovaná území. „Samotné vyhlášení válečného stavu v některých regionech Ukrajiny na jeden měsíc by nemělo být překážkou považovat Ukrajinu za bezpečnou zemi,“ podotkl k současné situaci místopředseda výboru Jan Lipavský z Pirátů.

Ochranu budou moci dále získat jen žadatelé z poloostrova Krym okupovaného Ruskem a dále lidé z Luhanské a Doněcké oblasti, kterou ovládají proruští separatisté. Nová vyhláška by mohla ovlivnit příliv pracovní síly z Ukrajiny, která je pro Česko zásadní. 

„Věřím, že to určitý problém bude, my se v tom oboru bez zahraniční pracovní síly neobejdeme. Ukrajina je přijatelná jak z jazykového hlediska, tak se dá říct, že je tam větší inklinace z hlediska profesionální zručnosti,“ řekl iDNES.cz prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Myslí si, že by na tom Česko v budoucnu bylo bez pracovníků ze zahraničí hůř vzhledem k tomu, jak se přibližuje situaci v západoevropských zemích. „Dnes se do toho oboru u nás nikdo moc nehrne, jak je vidět hlavně ve školství. Takže Ukrajina je nyní nejzajímavější zdroj zahraniční pracovní síly a bude to tak i dál,“ řekl.

Vyhláška se sice nevztahuje na lidi s pracovním povolením, ovšem podle Matyáše stejně není riziko snížení počtu Ukrajinců mířících do Česka nereálné. A to vzhledem k pracujícím načerno, kterých je nyní v zemi hodně.

Ať si Ukrajinci vyřizují práci až u nás, mafii to zbaví příjmů, řekl Chovanec

„My jako sdružení jsme samozřejmě odpůrci černé práce a různých zprostředkovatelských agentur. Není to jen o bezpečnosti, zkrátka nelze zaměstnat někoho, kdo nemá řádné povolení. U našich velkých či středních firem se tyhle problémy nevyskytují, ale máte tady spoustu malých firem, OSVČ a dalších, které k tomu daleko nemají,“ naznačil.

Souvislost obou věcí je však spíše teoretická. Objevily se už také názory, že žádost o azyl a pracovní povolení spolu nesouvisí vůbec a přidání Ukrajiny na seznam bezpečných zemí příliv dělníků z východu do Čech nijak neovlivní. Naopak někteří z reagujících poukázali na to, že Česko má s Ukrajinou dohodu o počtech pracovních povolení a jezdí sem tak například také doktoři a zdravotní sestry.

Loni si v Česku zažádalo o azyl 1 450 cizinců, z toho bylo 435 lidí z Ukrajiny. Podle informací Práva však většinu jejich žádostí ministerstvo zamítá.

Na seznam bezpečných zemí nově přibyly třeba Gruzie či Moldavsko, obě však mají obdobnou výjimku té ukrajinské kvůli částem území kontrolovaných Ruskem. V případě Gruzie je to sporné území Abcházie a Jižní Osetie, u Moldavska pak oblast Podněstří. Z dalších států pak například Tunisko, Alžírsko nebo Indie.

Autor:

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Když živý stromek, tak v květináči. Prodejci hlásí nový vánoční trend

Vánoční stromek v květináči.

Živé vánoční stromky prodávané v květináčích, které je možné po svátcích vysadit v přírodě, jsou stále populárnější....

Euro stále v nedohlednu. Ministerstvo a ČNB vstup do eurozóny nedoporučují

Euromince

Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny,...

Krácení pracovní doby firmy ohrozí, tvrdí průzkum. Odbory to považují za lež

Ilustrační foto - práce na PC

Téměř polovina větších firem je proti zkracování pracovního týdne, i kdyby zaměstnancům mohly adekvátně snížit mzdu....

Najdete na iDNES.cz