Ukrajinci už nezískají azyl, rozhodlo vnitro. Česko může přijít o dělníky

  15:17aktualizováno  15:17
Ministerstvo vnitra přidalo další státy na seznam bezpečných zemí, jejichž příslušníci nemohou získat azyl v Česku. Je mezi nimi i Ukrajina bez okupovaných území, její obyvatelé přitom o azyl žádají nejvíc. Podle svazu podnikatelů ve stavebnictví by to mohlo znamenat snížení počtu Ukrajinců, kteří přicházejí za prací.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Podle našich analýz se Ukrajina řadí mezi země, kde ústava zajišťuje základní právo a svobody, a to včetně svobody volného pohybu, tudíž nevidíme důvod, aby nebyla zařazena mezi bezpečné země původu,“ řekl deníku Právo ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Souhlasí s ním i poslanci sněmovního zahraničního výboru, shodují se však, že zásadní je výjimka pro okupovaná území. „Samotné vyhlášení válečného stavu v některých regionech Ukrajiny na jeden měsíc by nemělo být překážkou považovat Ukrajinu za bezpečnou zemi,“ podotkl k současné situaci místopředseda výboru Jan Lipavský z Pirátů.

Ochranu budou moci dále získat jen žadatelé z poloostrova Krym okupovaného Ruskem a dále lidé z Luhanské a Doněcké oblasti, kterou ovládají proruští separatisté. Nová vyhláška by mohla ovlivnit příliv pracovní síly z Ukrajiny, která je pro Česko zásadní. 

„Věřím, že to určitý problém bude, my se v tom oboru bez zahraniční pracovní síly neobejdeme. Ukrajina je přijatelná jak z jazykového hlediska, tak se dá říct, že je tam větší inklinace z hlediska profesionální zručnosti,“ řekl iDNES.cz prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Myslí si, že by na tom Česko v budoucnu bylo bez pracovníků ze zahraničí hůř vzhledem k tomu, jak se přibližuje situaci v západoevropských zemích. „Dnes se do toho oboru u nás nikdo moc nehrne, jak je vidět hlavně ve školství. Takže Ukrajina je nyní nejzajímavější zdroj zahraniční pracovní síly a bude to tak i dál,“ řekl.

Vyhláška se sice nevztahuje na lidi s pracovním povolením, ovšem podle Matyáše stejně není riziko snížení počtu Ukrajinců mířících do Česka nereálné. A to vzhledem k pracujícím načerno, kterých je nyní v zemi hodně.

Ať si Ukrajinci vyřizují práci až u nás, mafii to zbaví příjmů, řekl Chovanec

„My jako sdružení jsme samozřejmě odpůrci černé práce a různých zprostředkovatelských agentur. Není to jen o bezpečnosti, zkrátka nelze zaměstnat někoho, kdo nemá řádné povolení. U našich velkých či středních firem se tyhle problémy nevyskytují, ale máte tady spoustu malých firem, OSVČ a dalších, které k tomu daleko nemají,“ naznačil.

Souvislost obou věcí je však spíše teoretická. Objevily se už také názory, že žádost o azyl a pracovní povolení spolu nesouvisí vůbec a přidání Ukrajiny na seznam bezpečných zemí příliv dělníků z východu do Čech nijak neovlivní. Naopak někteří z reagujících poukázali na to, že Česko má s Ukrajinou dohodu o počtech pracovních povolení a jezdí sem tak například také doktoři a zdravotní sestry.

Loni si v Česku zažádalo o azyl 1 450 cizinců, z toho bylo 435 lidí z Ukrajiny. Podle informací Práva však většinu jejich žádostí ministerstvo zamítá.

Na seznam bezpečných zemí nově přibyly třeba Gruzie či Moldavsko, obě však mají obdobnou výjimku té ukrajinské kvůli částem území kontrolovaných Ruskem. V případě Gruzie je to sporné území Abcházie a Jižní Osetie, u Moldavska pak oblast Podněstří. Z dalších států pak například Tunisko, Alžírsko nebo Indie.

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Pokud Češi nezačnou víc třídit, sběr odpadů se zdraží, říká ministerstvo

Skládka Celio na Mostecku, kde pomáhají vězni.

Skládek už máme dost, budeme víc recyklovat a zbylým odpadem alespoň topit, plánuje ministerstvo životního prostředí....

Lidé v práci promrhají jeden den v měsíci. Firmy přicházejí o miliony

Ilustrační snímek

Řešením osobních záležitostí v práci stráví zaměstnanci jeden den měsíčně. Firmy kvůli tomu ročně přicházejí o miliony...

Najdete na iDNES.cz