Ukrajinci okupují bankomaty, země může do tří měsíců zkrachovat

  • 260
Boje v ulicích Kyjeva a prudké oslabení ukrajinské měny se staly pro mnoho Ukrajinců noční můrou - bojí se o úspory. Hřivna výrazně oslabila a lidé vybírají z bankomatů. Ekonomové se obávají, že pokud se situace nezlepší, může země ještě letos zkrachovat.

Lidé hřivně nevěří a prodávají ji, což ji dále oslabuje. "Volají mi přátelé a ptají se, co mají dělat se svými penězi," říká Jurij Kuchtanyč, který v Česku pracuje jako analytik společnosti Wood & Company. "Radím jim, aby je nechali v bance, protože ta má mezinárodní vlastníky," dodává.

České firmy se obávají o své investice na UkrajiněČtěte v pátek, 21. února 2014

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Ukrajinci jsou však nervózní a snaží se ke svým penězům dostat. "Ve velkém vybírají z bankomatů," potvrdila Ingrid Krenn-Ditzová, mluvčí Raiffeisenbank International.

Několik bank kvůli protestům v posledních dnech ani neotevřelo, například Sberbank dočasně uzavřela tři kyjevské pobočky.

Dost se také zhoršila důvěra investorů, kteří drží ukrajinské dluhopisy. Zbavují se jich, což vládě komplikuje splácení dluhu. Demonstrace tak znamenají ještě větší zátěž pro ekonomiku, která je v posledních dvou desetiletích ve velmi špatném stavu.

Evropská unie pomoc podmínila tvrdými reformami

Na běžné hospodaření si musí Ukrajina dlouhodobě půjčovat v zahraničí. "Vláda je permanentně nucena jednat o zahraniční pomoci. A to buď s tandemem Mezinárodní měnový fond a EU, nebo s Ruskem," popisuje ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Krize na Ukrajině

Do roka bude země potřebovat kolem 70 miliard dolarů. Její devizové rezervy přitom dosahují jen necelých 18 miliard. Bez pomoci tak reálně hrozí, že Ukrajina nebude schopna své závazky splatit.

EU však svou pomoc podmínila tvrdými reformami a dalším oslabením národní měny, které by pomohlo exportérům. Zároveň by však významně zdražilo dovoz.

Země je přitom silně závislá na dovozu zemního plynu a jaderného paliva z Ruska. EU také požaduje omezení podpory domácnostem nakupujícím plyn, kterou si vláda kupuje jejich politickou podporu.

"Jestli budou boje v ulicích pokračovat další tři nebo čtyři měsíce, může Ukrajina dokonce zkrachovat. V červnu má totiž splatit další velkou část dluhu. Rusko ani EU nebudou ochotny poslat peníze někam, kde není funkční vláda," myslí si Jurij Kuchtanyč.

I kdyby se situaci podařilo zklidnit, finanční odborníci odhadují, že pravděpodobnost státního krachu v průběhu následujícího roku dosahuje 60 procent.

Fotogalerie

Dva světy. Policejní těžkooděnec a protivládní demonstrant v lyžařské přilbě.
Protivládní demonstranti s národní vlajkou na Náměstí nezávislosti v centru...
Muž ukazuje prázdnou nábojnici vystřelenou při tvrdých střetech povstalců s...
Muž nese další pneumatiky na barikády.

Ukrajinská ekonomika trpí svým jednostranným zaměřením. Je plně závislá na hutnickém průmyslu a ocelářství. "Primární byla vždy těžba nerostných surovin a zemědělství. Proto se ani transformace na tržní ekonomiku nepovedla," vysvětlil ekonom Home Creditu Michal Kozub.

Naděje na oživení utnula ekonomická krize, která silně zasáhla i hutnický průmysl. Průmysl se také potýká s poklesem cen oceli, která je jedním z hlavních ukrajinských exportních artiklů. "Problémy můžeme hledat také na straně zkorumpovaných politiků a mizerných institucí," míní ekonom Raiffeisenbank Michal Brožka.

Před nebezpečím krachu varovala nejnověji agentura Standard & Poor's, která v pátek podruhé za tři týdny snížila úvěrové hodnocení Ukrajiny, a to o jeden stupeň na stupeň CCC. S podřadným ratingem nadále spojeno riziko jeho dalšího snižování.

Ekonomické ukazatele na Ukrajině.