Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ukrajinský investor obhlíží Vítkovice Steel

  15:29aktualizováno  15:29
Ukrajinská skupina System Capital Management, která se s dalšími sedmi investory uchází o Vítkovice Steel, se poprvé představila v Ostravě. SCM je mladá korporace, která se formuje od roku 2005 a zatím stále prudce roste.

Jejím hlavním majitelem je Rinat Achmetov, majitel známého fotbalového klubu Šachťor Doněck, označovaný za nejbohatšího ukrajinského magnáta.

"Budování naší skupiny začalo koncem devadesátých let privatizací banky," popisuje historii SCM Andrej Bolšakov, jeden z jejích manažerů. "Později začala skupina investovat do ocelářského průmyslu, dolů a úpraven na železnou rudu, do těžby uhlí, výroby koksu a dalších oborů."

Loni se podle Bolšakova obrat celé skupiny blížil osmi miliardám dolarů, zatímco o rok dříve to byly dvě miliardy.

SCM je dnes dvanáctým největším světovým výrobcem oceli s roční produkcí téměř patnácti a půl milionů tun. Kromě tří velkých ukrajinských oceláren - Azovstalu, Krivorožstalu a společnosti EMZ - ovládá téměř tři desítky dalších firem v několika zemích a zaměstnává 130 tisíc lidí.

Výrobní základnu má ale především doma na Ukrajině, kde zabezpečuje výrobu oceli ze čtyřiceti procent. "Mimo Ukrajinu máme jediný výrobní podnik - válcovnu Ferriera v Itálii," podotkl Bolšanov.

Vstup do vítkovických hutí Ukrajince láká hlavně proto, že potřebují začít vyrábět v některé ze zemí Evropské unie, jejíž trh je částečně chráněn proti dovozům ocelářských produktů zvenčí. Jejich dceřiná firma Azovstal je navíc jednak dodavatelem Vítkovic Steelu, jednak si obě společnosti částečně konkurují.

Podle Bolšakova by se však v případě, že SCM vítkovické hutě získá, výroba v obou firmách specializovala a začala se doplňovat.

"Zatímco v Ostravě bychom se zaměřili hlavně na výrobky s vysokou přidanou hodnotou, na Ukrajině bychom dělali spíš masovou produkci," vysvětlil Andrej Bolšakov.

SCM také počítá s tím, že by ostravskou hutní firmu zásoboval surovinami, kterých produkuje mnohonásobně více, než je schopen spotřebovat ve vlastních ocelářských firmách.

Koupě Vítkovic Steelu by pro skupinu SCM znamenala další krok na cestě k jejímu cíli, zařadit se do roku 2007 mezi deset největších světových producentů oceli a překonat ve vlastní ocelářské výrobě hranici 20 milionů tun ročně. Kromě Vítkovic Steelu se SCM uchází také o další ocelárnu v Turecku a kromě toho plánuje i další akvizice v Evropě.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Presumpce viny v Dánsku: bankéř rezignoval, i když důkazy proti němu nejsou

Bývalý šéf Danske Bank, Thomas Borgen, na fotografii z 16. listopadu 2017.

Šéf největší dánské bankovní společnosti Danske Bank rezignoval. Banka čelí obvinění, že přes svou estonskou pobočku...

Pošta bojuje s nedostatkem zaměstnanců, mnohdy pracují až dvanáct hodin

Česká pošta. ilustrační snímek

Loni opustil Českou poštu každý čtvrtý zaměstnanec. Většinu odradil nízký plat v kombinaci s neplacenými přesčasy. I...

Hrdá končí ve vedení české CEFC. Z představenstva odešla z vlastní vůle

Marcela Hrdá

Po dvou a půl letech skončila ve vedení české společnosti CEFC Group (Europe) Company čínské skupiny CEFC China...

Najdete na iDNES.cz