Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ukrajinský investor obhlíží Vítkovice Steel

  15:29aktualizováno  15:29
Ukrajinská skupina System Capital Management, která se s dalšími sedmi investory uchází o Vítkovice Steel, se poprvé představila v Ostravě. SCM je mladá korporace, která se formuje od roku 2005 a zatím stále prudce roste.

Jejím hlavním majitelem je Rinat Achmetov, majitel známého fotbalového klubu Šachťor Doněck, označovaný za nejbohatšího ukrajinského magnáta.

"Budování naší skupiny začalo koncem devadesátých let privatizací banky," popisuje historii SCM Andrej Bolšakov, jeden z jejích manažerů. "Později začala skupina investovat do ocelářského průmyslu, dolů a úpraven na železnou rudu, do těžby uhlí, výroby koksu a dalších oborů."

Loni se podle Bolšakova obrat celé skupiny blížil osmi miliardám dolarů, zatímco o rok dříve to byly dvě miliardy.

SCM je dnes dvanáctým největším světovým výrobcem oceli s roční produkcí téměř patnácti a půl milionů tun. Kromě tří velkých ukrajinských oceláren - Azovstalu, Krivorožstalu a společnosti EMZ - ovládá téměř tři desítky dalších firem v několika zemích a zaměstnává 130 tisíc lidí.

Výrobní základnu má ale především doma na Ukrajině, kde zabezpečuje výrobu oceli ze čtyřiceti procent. "Mimo Ukrajinu máme jediný výrobní podnik - válcovnu Ferriera v Itálii," podotkl Bolšanov.

Vstup do vítkovických hutí Ukrajince láká hlavně proto, že potřebují začít vyrábět v některé ze zemí Evropské unie, jejíž trh je částečně chráněn proti dovozům ocelářských produktů zvenčí. Jejich dceřiná firma Azovstal je navíc jednak dodavatelem Vítkovic Steelu, jednak si obě společnosti částečně konkurují.

Podle Bolšakova by se však v případě, že SCM vítkovické hutě získá, výroba v obou firmách specializovala a začala se doplňovat.

"Zatímco v Ostravě bychom se zaměřili hlavně na výrobky s vysokou přidanou hodnotou, na Ukrajině bychom dělali spíš masovou produkci," vysvětlil Andrej Bolšakov.

SCM také počítá s tím, že by ostravskou hutní firmu zásoboval surovinami, kterých produkuje mnohonásobně více, než je schopen spotřebovat ve vlastních ocelářských firmách.

Koupě Vítkovic Steelu by pro skupinu SCM znamenala další krok na cestě k jejímu cíli, zařadit se do roku 2007 mezi deset největších světových producentů oceli a překonat ve vlastní ocelářské výrobě hranici 20 milionů tun ročně. Kromě Vítkovic Steelu se SCM uchází také o další ocelárnu v Turecku a kromě toho plánuje i další akvizice v Evropě.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Vydělává, ovšem málo. České poště loni klesl zisk o polovinu

Policisté zasahovali v budově České pošty v ulici Politických vězňů v centru...

České poště loni klesl konsolidovaný zisk o 48 procent na 110 milionů korun. Dostala o 100 milionů korun nižší...

AirBank v Německu a Zonky na Západě i Východě, plánuje Šmejc

Finančník Jiří Šmejc

Finanční skupina Home Credit, která patří do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se nadechuje k dalšímu růstu....

OKD je znovu státní firmou, akcie převzal podnik Prisko

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Akcie těžební společnosti OKD v Karviné převzali zástupci státního podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů...

Najdete na iDNES.cz